Доступність посилання

ТОП новини

У Міноборони планують, що американські катери «Айленд» будуть в Україні до кінця 2019 року


30-метровий катер класу Island
30-метровий катер класу Island

Уповноважені представники України та США запланували, що катери класу «Айленд» (Island) будуть доправлені американською стороною до Одеси у листопаді-грудні 2019 року. Про це програмі «Схеми» (спільному проекту Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) повідомили в управлінні комунікацій та преси Міністерства оборони з посиланням на інформацію від Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій Генштабу ЗСУ.

Зустріч української та американської сторін щодо отримання «Айлендів», про які почали говорити з 2014 року, проходила у Києві з 11 по 15 червня. З українського боку були залучені представники Міністерства оборони, Генштабу, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України. З американського – делегація Берегової охорони США.

«Разом з американською стороною було постатейно опрацьовано проект домовленості на передачу катерів з урахуванням зауважень, що виникли під час попереднього внутрішнього та міжвідомчого погодження домовленості українською стороною», – повідомили в управлінні комунікацій та преси Міноборони.

Так, згідно із планом, остаточно проект домовленості сторони підпишуть у серпні-вересні 2018 року. Також восени цього року Україна має розрахуватись за супутні витрати, пов’язані з отриманням американських катерів. У жовтні-листопаді американська сторона також має підготувати контракти на поставку обладнання та відновлення технічної готовності катерів.

Із січня по червень 2019 року заплановані відновлювальні роботи та дообладнання катерів – в присутності представників українських ВМС. Влітку у Балтиморі (США) будуть навчатися українські екіпажі.
А в листопаді-грудні 2019 року катери мають транспортувати до порту Одеси та привести «у робочий стан за допомогою експертів Берегової охорони США», – зазначають у Міноборони.

Вперше про можливість передачі Україні американських 30-метрових катерів «Айленд» заговорили ще в 2014 році – після анексії Криму й під час обговорень концепції розбудови «москітного флоту», йшлося в розслідуванні «Айленди» для України» програми «Схеми». Раніше ці катери були на службі Берегової охорони США і наразі стоять у порту Балтимора.


«Схеми» оприлюднили фрагменти затягнутого міжвідомчого листування щодо передачі цих двох катерів протягом 2014 – 2017 років.
Після виходу розслідування, у ВМС України заявили, що сюжет «грає на руку агресору» і в ньому «перекручені факти». Редакція програми «Схеми» спростувала ці звинувачення. У розслідуванні не оприлюднювалась жодна «конфіденційна інформація оборонного характеру». Наголошувалось, що і малі броньовані артилерійські катери президентської «Кузні на Рибальському», і патрульні катери класу Island виробництва США потрібні Військово-Морським силам, необхідне якомога скоріше вирішення питання щодо отримання «Айлендів» Україною та передачі їх на озброєння флоту.

Пізніше командування Військово-Морських сил ЗСУ виступило із заявою, що українська сторона завершує опрацьовувати контракт на отримання двох патрульних катерів типу «Айленд» від уряду США і починає «його міжвідомче погодження». У заяві також зазначалося, що вже після підписання контракту розпочнеться безпосередній процес передачі катерів, у тому числі підготовка екіпажів.

Після розслідування програми «Схеми» президент України Петро Порошенко заявив, що Україна отримає американські катери класу Island від уряду Сполучених Штатів Америки – вперше від 2014 року, відколи почалися перемови щодо їхньої передачі. Про це він заявив під час церемонії вручення службового транспорту Національній поліції в Києві 4 квітня. Він анонсував зустріч з цього приводу у травні.

В середині квітня посол США в Україні Марі Йованович заявила Радіо Свобода, що українська і американська сторони продовжують «рухатися вперед» у питанні передачі Україні двох патрульних катерів типу «Айленд».

У червні «Схеми» повідомили про те, що представники американської сторони прибули до Києва опрацьовувати остаточний контракт.

У цей же час в США під час третьої пленарної сесії щорічної конференції з українсько-американських відносин у Вашингтоні, метою якого було обговорення прогресу України, президент американського аналітичного центру The Jamestown Foundation Ґлен Говард під час виступу звернув особливу увагу на проблематику отримання Україною американських катерів класу Island.

XS
SM
MD
LG