Доступність посилання

Військові 152-ї бригади ЗСУ стріляють з БМ-21 «Град» по позиціях російських військових. Донеччина, 25 грудня 2025 року
Військові 152-ї бригади ЗСУ стріляють з БМ-21 «Град» по позиціях російських військових. Донеччина, 25 грудня 2025 року

Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії, а також про спроби США та країн Європи досягти миру

ОВА: через російські обстріли Донеччини загинула людина, ще троє – поранені

Унаслідок обстрілів Донеччини 21 березня загинула одна людина, ще троє зазнали поранення, повідомив начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.

За його словами, на околицях Костянтинівки російські війська атакували цивільне авто FPV-дроном – загинув 52-річний чоловік.

«По Лиману росіяни вдарили пʼятьма ракетами зі «Смерчів» – там дві людини поранено, пошкоджено 23 будинки, лінію електропередач, газогін, авто і гараж», – йдеться у дописі.

Ще одна людина поранена у Покровську, написав голова ОВА.

Філашкін знову закликав мешканців регіону евакуюватися.

Сікорський запропонував РФ відмовитися від допомоги Ірану й КНДР після її вимог щодо поставок зброї Україні

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Росія могла б проявити ініціативу і відмовитися від військових поставок із Ірану й Північно Кореї.

«Якщо Росія стурбована іноземними військовими поставками під час пропонованого припинення вогню з Україною, вона може взяти на себе ініціативу, відмовившись від поставок іранських безпілотників і північнокорейських артилерійських боєприпасів», – написав він у соцмережі X 21 березня.

Ввечері 18 березня президенти США і Росії Дональд Трамп і Володимир Путін провели майже двогодинні телефонні переговори щодо можливого припинення вогню РФ проти України.

Як повідомили в Кремлі, Путін, зокрема, назвав «ключовою умовою для недопущення ескалації» повне припинення іноземної військової допомоги й обміну розвідувальною інформацією з Києвом. При цьому він не згадував військову підтримку, яку Росія отримує з боку Північної Кореї, Китаю й Ірану.

Згодом Дональд Трамп заявив, що під час телефонної розмови не обговорював американську допомогу Україні.

Ексголові Хмельницької МСЕК продовжили запобіжний захід, але зменшили заставу – ВАКС

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду частково задовольнила клопотання прокурора САП та продовжила колишній голові Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів – до 18 травня 2025 року включно, повідомила пресслужба ВАКС 20 березня.

Як альтернативу суд визначив можливість внесення застави у розмірі 230 мільйонів гривень. У разі внесення застави підозрювана зобов’язана не залишати межі Хмельницького без дозволу, не контактувати з працівниками обласного центру медико-соціальної експертизи та особами, які проходили експертизу, а також повідомляти про зміну місця проживання і здати документи для виїзду за кордон.

Суд не називає імені та прізвища фігурантки справи, але з матеріалів зрозуміло, що мова йде про екскерівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та депутатки облради від партії «Слуга народу» Тетяну Крупу.

Варто зауважити, що Крупі вже вчетверте зменшили суму застави – з 260 мільйонів гривень до 230 мільйонів гривень.

7 жовтня суд у Києві обрав запобіжний захід очільниці Хмельницького МСЕК. Підозрювану взято під варту з альтернативою внесення застави у сумі 500 мільйонів гривень.

Раніше стало відомо, що Державне бюро розслідувань підозрює керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи та її сина на незаконному збагачені. Під час обшуків у них знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів США у різних валютах.

Дракула, сталіністи, «русини» і Росія. Нові деталі слідства про підготовку перевороту у Румунії

У Румунії арештували кілька осіб, яких підозрюють у причетності до групи, яка за даними прокуратури, за підтримки російських спецслужб готувала «політичну дестабілізацію та ослаблення обороноздатності країни». Радіо Свобода, опираючись на власні джерела, зібрало інформацію про це.

Прокуратура Румунії видала ордер на арешт шести осіб: їх підозрюють у створенні організованої злочинної групи та державній зраді. За версією слідства, учасники групи за підтримки Росії хотіли «підірвати суверенітет та незалежність Румунії шляхом політичної дестабілізації та ослаблення обороноздатності країни».

У справі є російський слід: двоє затриманих зустрічалися із заступником військового аташе при посольстві Росії в Румунії в одному з бухарестських ресторанів та обговорювали з ним план повалення румунського уряду. Це випливає із матеріалів звинувачення, з якими ознайомилася Румунська служба Радіо Свобода.

Змовники обрали своїм символом Влада III Цепеша на прізвисько «Колосаджувач». Цей волоський князь, який жив у XV столітті, став прообразом графа Дракули.

У справі про змову проти уряду Румунії арештували адвоката Адріана-Робертіна Діну і професора славістики Маріуса Семенюка. Румунські слідчі вважають, що вони входять до групи з шести осіб, яким 6 березня в Румунії вже висунули звинувачення у державній зраді.

Росіянин, з яким вони зустрічалися у ресторані у Бухаресті, – полковник Євген Ігнатьєв, був висланий із Румунії за шпигунство 5 березня разом зі своїм начальником, Віктором Маковським.

До чого тут Дракула, русини, Закарпаття - читайте тут


У Кремлі заявляють, що наказ Путіна про зупинку ударів по енергооб’єктах в Україні «діє»

Наказ президента Росії Володимира Путіна про тимчасове припинення російськими військами атак на енергетичну інфраструктуру в Україні залишається чиним і «діє», заявив 21 березня речник Кремля Дмитро Пєсков, попри продовження ударів РФ по Україні.

«Російські збройні сили в даний час утримуються від ударів по енергетичній інфраструктурі України, згідно з тією домовленістю, яка була досягнута між США і Росією», – заявив він.

Генштаб ЗСУ: на фронті минулої доби було 166 бойових зіткнень

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 166 бойових зіткнень, повідомив у ранковому зведенні Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Покровському напрямку наші захисники зупинили 53 штурмові дії агресора в районах населених пунктів Пантелеймонівка, Олександропіль, Зелене Поле, Тарасівка, Єлизаветівка, Новоторецьке, Промінь, Лисівка, Покровськ, Звірове, Котлине, Удачне, Преображенка та Андріївка, а також у напрямках Муравки та Котлярівки», – йдеться в повідомленні.

Крім того, за даними командування, 25 російських атак зафіксували на Торецькому напрямку, 22 – на Лиманському.

Президент Чехії прибув до Києва

Президент Чехії Петр Павел вранці 21 березня прибув до Києва в рамках свого візиту до України, повідомили в офісі чеського голови держави.

«Президент Петр Павел прибув до Києва, де зустрінеться з українським колегою Володимиром Зеленським і прем’єр-міністром Денисом Шмигалем», – йдеться в повідомленні.

В офісі президента Чехії нагадали, що напередодні Павел перебував в Одесі. Там він зустрівся з віцепрем’єром із відновлення України – міністром розвитку громад і територій Олексієм Кулебою і представниками місцевої влади Одещини, Миколаївщини і Херсонщини. Йшлося, зокрема, про подальшу підтримку регіону, повідомив президент Чехії в соцмережі X.

Генштаб: ЗСУ не обстрілювали газовимірювальну станцію «Суджа», це провокація Росії

Генеральний штаб Збройних сил України заперечив звинувачення російської сторони на адресу ЗСУ в обстрілі газовимірювальної станції «Суджа» в Курській області РФ в ніч на 21 березня.

«Російська Федерація нарощує дискредитаційну кампанію проти України. Так, ворог звинуватив наші Сили оборони у обстрілі газовимірювальної станції «Суджа». Ці звинувачення безпідставні. Так, зазначена станція неодноразово обстрілювалася самими росіянами. Зокрема, влітку минулого року вона піддалась бомбардуванню керованими авіабомбами, а три дні тому росіяни знову вдарили по ній КАБами», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі заявили, що війська РФ сьогодні обстріляли цей об’єкт з артилерії, підсиливши «свій спланований деструктивний інформаційний вплив черговою провокацією».

«Варто додати, що раніше війська РФ використовували трубу магістрального газогону для прихованого переміщення своїх підрозділів. Росіяни продовжують продукувати численні фейки і прагнуть ввести в оману міжнародну спільноту», – наголосили у Генштабі.

У ніч на 21 березня російські телеграм-канали і провоєнні блогери поширили повідомлення про те, що в Суджі, Курської області Росії нібито українські військові атакували газорозподільну станцію. Незалежне видання Sota опублікувало в телеграмі фото, на якому видно велику вогняну кулю.

Таке ж фото опублікував український військовий телеграм-канал із посиланням на повідомлення ЗМІ про «успішний удар по газотранспортній системі Суджа, якою ворог транспортував газ до Європи».

Москва офіційно не повідомляла про це.

Повітряні сили: російські війська вночі атакували Україну 214 дронами

У ніч на 21 березня російські військові атакували Україну 214-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів, повідомили Повітряні сили ЗСУ.

«Станом на 09:30 підтверджено збиття 114 ударних БпЛА типу Shahed і безпілотників інших типів на півдні, півночі і в центрі країни. 81 ворожий безпілотник-імітатор – локаційно втрачений (без негативних наслідків)», – йдеться в повідомленні.

За словами військових, внаслідок російської атаки постраждали Одещина, Хмельниччина, Сумщина і Київщина.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Переговори України і Росії за посередництва США: «у різних кімнатах»

Президент Чехії перебував в Одесі, коли її вкотре атакували сили РФ

Президент Чехії Петр Павел перебував в Одесі, коли регіон вкотре атакували російські війська, повідомив вранці 21 березня голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

«Показово, що саме під час нашої зустрічі ворог вчергове масовано атакував Одещину. Це ще одне нагадування для всього світу: війна триває, і Україна продовжує боротися», – написав Кіпер у телеграмі.

«Разом із віцепремʼєр-міністром Олексієм Кулебою, командувачем ВМС ЗСУ Олексієм Неїжпапою і головами Миколаївської та Херсонської ОВА Віталієм Кімом й Олександром Прокудіним поінформували президента Чехії щодо безпекової ситуації на півдні України. Обговорили з президентом Павелом ключові питання безпеки судноплавства, гуманітарної допомоги і подальшу координацію допомоги нашим регіонам», – додав він.

ISW: Кремль активізує зусилля щодо зміни демографічного складу окупованих територій України

Кремль активізує зусилля щодо зміни демографічного складу окупованих територій України, щоб узаконити свої претензії на них, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

20 березня російський лідер Володимир Путін підписав указ, згідно з яким цивільні українці, які «незаконно» проживають у Росії й окупованих нею територіях, повинні до 10 вересня 2025 року «врегулювати свій правовий статус» або залишити Росію та окуповані території України.

Аналітики нагадують, що Кремль провів кампанію паспортизації, щоб змусити українців, які живуть в окупації, отримати російське громадянство, «намагаючись легітимізувати територіальні претензії Росії на окуповані території й посилити контроль над місцевим населенням».

Втрати РФ у війні перевищили 900 тисяч військових – Генштаб ЗСУ

Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 900 800 своїх військових, зокрема 1330 – за останню добу – такі дані станом на ранок 21 березня наводить український Генштаб.

У командуванні ЗСУ згадали також про інші втрати РФ у війні:

  • танки ‒ 10394 (+17 – за останню добу)
  • бойові броньовані машини ‒ 21589 (+28)
  • артилерійські системи – 24848 (+101)
  • РСЗВ – 1324 (+2)
  • засоби ППО ‒ 1111 (+1)
  • літаки – 370
  • гелікоптери – 331
  • БпЛА оперативно-тактичного рівня – 30080 (+185)
  • крилаті ракети ‒ 3121
  • кораблі /катери ‒ 28
  • підводні човни – 1
  • автомобільна техніка й автоцистерни – 41259 (+165)
  • спеціальна техніка ‒ 3782 (+2).

БпЛА атакували район Волгоградської області Росії, де є військовий аеродром

Українські безпілотники в ніч на 21 березня атакували Калачівський район Волгоградської області Росії. Місцева влада повідомляє, що постраждалих немає, а уламки дронів пошкодили одне приватне землеволодіння.

Російське видання Astra нагадує, що у Калачівському районі розташований військовий аеродром «Маринівка», який атакували у серпні минулого року, тоді там була пожежа. У сьогоднішніх повідомленнях влади РФ він не згадується.

Російське Міністерство оборони заявило про 43 знищені українські БпЛА, 34 з яких нібито перехопили над Волгоградською областю, інші – над Ростовською, Курською і Бєлгородською.

Українська сторона цю атаку поки не коментувала.

Також надійшло повідомлення з Курської області Росії про те, що українські військові атакували газорозподільну станцію в Суджі. Незалежне видання Sota опублікувало в телеграмі фото, на якому видно велику вогняну кулю.

Таке ж фото опублікував український військовий телеграм-канал із посиланням на повідомлення ЗМІ про «успішний удар по газотранспортній системі Суджа, якою ворог транспортував газ до Європи».

Офіційної інформації про інцидент від українських урядовців не було. Москва також не повідомяла про це.

Присутність США на АЕС України – це насамперед безпека, але не лише: експерти

Під час телефонної розмови президентів США та України Дональда Трампа та Володимира Зеленського обговорювалась тема входження США в українську атомну галузь. Лише український президент каже, що говорили виключно про Запорізьку АЕС, яка зараз перебуває в російській окупації, а Білий дім каже, що йшлося про управління й іншими атомними станціями України. Експерти, з якими спілкувалось Радіо Свобода, вітали б присутність США на АЕС України, розглядаючи це і як гарантію їхньої безпеки, а також як інвестиції і сильний крок на подальшу переорієнтацію української атомної енергетики від Росії на Захід.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що в розмові з президентом США Дональдом Трампом обговорив можливість допомоги США у відновленні Запорізької атомної станції (ЗАЕС).

«Я сказав, що тільки деокупації станції недостатньо, тому що там має бути інфраструктура – водозабезпечення, технічний персонал і ще дуже багато кроків для того, щоб за півтора-два з половиною роки станція почала приносити гроші, електрику для людей. Це моє бачення», – розповів Зеленський.

За його словами, Трамп запитав у розмові, чи США можуть відновити станцію. Зеленський відповів: «Так, якщо можна модернізувати, вкладати гроші. Це можна обговорювати, але ми говорили лише про одну станцію».

ЗАЕС, яка розташована в Енергодарі Запорізької області, була окупована в перші дні повномасштабної війни. Росія розмістила там своїх військових, тероризувала персонал, тиснула на керівництво – багато фахівців змушені були залишити Енергодар, кажуть українські представники. Були й вибухи поруч з реакторами, що викликало обурення МАГАТЕ.

Читайте далі тут

ОВА: число постраждалих через атаку РФ в Запорізькому районі зросло, серед них – 4-річний хлопчик

У Запорізькому районі до шести зросла кількість постраждалих внаслідок вечірнього російського удару, серед них – 4-річний хлопчик, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.

«Авіабомби зруйнували два й пошкодили три приватні будинки, а також споруди на території дачного кооперативу. На місцях влучань виникла пожежа. Постраждалі отримали всю необхідну допомогу. Ліквідація наслідків атаки продовжується», – написав він у телеграмі удосвіта 21 березня.

За даними ДСНС, пізно ввечері 20 березня сили РФ атакували населені пункти Запорізького району керованими авіабомбами. Раніше в ОВА повідомляли, що поранені п’ятеро людей.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

ДСНС: постраждалі внаслідок удару РФ по Одещині – троє підлітків

На Одещині внаслідок російського удару ввечері 20 березня, за попередніми даними, постраждали троє підлітків, уточнила Державна служба з надзвичайних ситуацій.

«Росія знову атакувала Одещину, постраждала цивільна інфраструктура. Спалахнули масштабні пожежі, горіли торговий центр, магазини, пошкоджена багатоповерхівка», – йдеться в повідомленні.

У ДСНС додали, що в ліквідації наслідків атаки взяли участь понад 70 рятувальників, а також п’ятеро добровольців, задіяли понад 20 одиниць пожежної техніки.

Зеленський попросив 5 мільярдів на снаряди, у ЄС вирішили по-іншому закрити цю потребу

Лідери Євросоюзу на саміті в Брюсселі 20 березня, на якому український президент попросив надати 5 мільярдів євро на боєприпаси, вирішили закривати потребу України у боєприпасах з допомогою оголошених за останній місяць пакетів від різних країн.

«Наразі різні держави-члени вже зобов’язалися виділити принаймні 15 мільярдів євро, і вони працюють над продовженням цієї підтримки. І ми продовжуємо вивчати інші способи посилення нашої підтримки Україні», – заявив на підсумковій пресконференції саміту президент Європейської Ради Антоніу Кошта, відповідаючи на питання журналістів щодо готовності задовольнити запит Володимира Зеленського.

Як пояснив високопоставлений чиновник ЄС, з яким спілкувалось Радіо Свобода, йдеться про 8 мільярдів від Норвегії, додаткові 3 мільярди від Німеччини, які нададуть пакетом військової допомоги, сформованим завдяки поправкам до німецької Конституції, 1 мільярд від Іспанії, оголошений 24 лютого, тощо.

Читайте також: Чому у ЄС немає повної підтримки для нового пакету допомоги від Каллас

Частина з цих коштів уже передбачена у формі тої чи іншої зброї. Тепер завдання головної дипломатки ЄС Каї Каллас скоординувати зусилля країн, щоб зібрати серед цих пакетів 5 мільярдів на боєприпаси, пояснив чиновник ЄС, не уповноважений давати офіційні коментарі ЗМІ.

«Очевидно, що наша підтримка Україні почалася з першого дня цієї війни, і ми будемо незмінно підтримувати її до кінця війни. І після війни ми продовжимо підтримувати Україну в забезпеченні миру, у гарантіях миру і, найважливіше, в інтеграції України до Європейського Союзу», – наполіг Антоніу Кошта.

Російський удар по Запорізькому району: число постраждалих зросло

Через російський удар по Запорізькому району поранено п’ятеро людей, серед них є дитина, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.

Раніше було відомо про двох поранених,серед них є дитина.

«Поранено 61-річного чоловіка, трьох жінок (50, 54, 55 років) і дитину. Усім надано допомогу. Внаслідок обстрілів загорілися автомобілі та житлові будинки загальною площею 700 кв.м», – йдеться у повідомленні.

Генштаб ЗСУ: за добу на фронті було понад 150 боєзіткнень, на Курщині досі тривають сім боїв

З початку доби 20 березня на фронті відбулося 156 бойових зіткнень, Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

Місцем найінтенсивніших боїв залишається Покровський напрямок, де противник здійснив 51 наступальну дію, зокрема, біля населених пунктів Пантелеймонівка, Олександропіль, Зелене Поле, Тарасівка, Єлизаветівка, Новоторецьке, Промінь, Лисівка, Покровськ, Звірове, Котлине, Удачне, Преображенка та Андріївка, а також у напрямках Муравки та Котлярівки.

Російські війська продовжують атакувати на Харківському, Куп’янському, Сіверському, Краматорському, Новопавлівському Оріхівському напрямках, де було від 3 до 12 атак.

Також гаряче було на Лиманському напрямку, де ЗСУ зупинили 17 російських атак у напрямках Нового, Новомихайлівки та поблизу Ямполівки, Копанок, Надії, та на Торецькому напрямку, де противник 24 рази штурмував українські позиції біля Дачного, Дружби та Торецька.

На Придніпровському напрямку противник активних наступальних дій не проводив.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG