Доступність посилання

ТОП новини

#ВибориБезБрехні: перевіряємо Ляшка, Вілкула та Мураєва


Шостий випуск проекту #ВибориБезБрехні

У межах фактчекінгового проекту до виборів президента України – #ВибориБезБрехні – Радіо Свобода публікує шостий аналіз заяв кандидатів на посаду голови держави. Цього тижня в огляді – цитати Олега Ляшка, Олександра Вілкула та Євгенія Мураєва. Детально про ініціативу та методологію читайте тут. ​

Народний депутат від Радикальної партії Олег Ляшко

Дата: 27 лютого 2019 року

Джерело: заява на сторінці у Facebook

Цитата: «Сумарна зарплата судді Верховного суду України разом з коштами на оздоровлення перевищує 130 тисяч євро на рік. Після Шотландії – це найбільший суддівський дохід в Європі».

Вердикт: неправда.

Чому? Проаналізуємо цитату Ляшка на прикладі прибутків голови Верховного суду Валентини Данішевської. Згідно з реєстром електронних декларацій про доходи, у 2018 році за роботу у Верховному суді вона отримала 3 101 732 гривні (96,5 тисяч євро відповідно до середньорічного курсу цієї валюти). Ця сума наведена до сплати податків.

У жовтні 2018 року Рада Європи оприлюднила звіт про якість правосуддя на континенті. Він базується на даних за 2016 рік. Тоді у 18 європейських країнах середня зарплата суддів тамтешніх Верховних судів була вищою, ніж 96,5 тисяч євро на рік. До речі, найбільше заробляли у Швейцарії – у середньому 331 854 євро. У Шотландії ж була найвища зарплата серед суддів, які лише починають свою суддівську кар’єру (у середньому 155 547 євро).

Народний депутат від «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул

Дата: 21 лютого 2019 року

Джерело: ефір одеського телеканалу «Репортер» (3:10-3:16)

Цитата: «Чи коли є провулок Шухевича. Тобто взагалі-то людини, нагородженої Залізним хрестом».

Вердикт: теза про Залізний хрест неправдива.

Чому? Залізний хрест – це такий німецький військовий орден. Український Інститут національної пам’яті називає інформацію про вручення його Шухевичу «міфом» і зазначає, що «не існує жодних відомостей про нагородження Шухевича будь-якими відзнаками Вермахту та Третього Райху».

Лідер партії «Наші», народний депутат Євгеній Мураєв

Дата: 20 лютого 2019 року

Джерело: ефір телеканалу «Наш» (1:19-1:40)

Цитата: «Зізнаюся зараз [голові Служби безпеки] Грицаку Василю Сергійовичу, я дивився заборонений фільм «Крим. Дорога додому». Там [президент Росії Володимир] Путін чітко говорив, коли операція із захоплення Криму почалася – коли почалася Корсунська трагедія. Коли «герої Майдану» били кримчан, що поверталися додому, били й вбивали. Палили їхні автобуси».

Вердикт: теза про вбивства неправдива.

Чому? Мураєв згадує пропагандистський фільм про анексію Криму, знятий російським телеведучим Андрієм Кондрашовим у 2015 році. Автор фільму, посилаючись нібито на дані українського Міністерства внутрішніх справ, говорить про сімох вбитих «антимайданівців» і 20 зниклих безвісти.

У 2015 році МВС України, на яке посилався Кондрашов, повідомило на запит Радіо Свобода: під час сутичок у Корсуні ніхто не загинув і не зник безвісти. Тобто «вбивства антимайданівців» у Черкаській області нічим, окрім тверджень російських журналістів, не підтверджуються.

* * *

#ВибориБезБрехні – це спільний проект незалежних українських медіа, зокрема «​Громадського телебачення», «Української правди»​, VoxCheck, «Нового времени»​, Kyiv Post та Радіо Свобода. Він перевіряє на правдивість заяви претендентів на посаду президента. Результати публікуються щопонеділка і охоплюють заяви десятьох політиків, які, відповідно до соцопитувань, мають найбільший рейтинг. Незалежні медіа можуть долучатися до ініціативи як учасники або за допомогою перепублікації матеріалів.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG