Доступність посилання

ТОП новини
Володимир Зеленський (л) і Дональд Трамп (п) під час короткої пресконференції перед їхньою зустріччю у Нью-Йорку, 25 вересня 2019 року
Володимир Зеленський (л) і Дональд Трамп (п) під час короткої пресконференції перед їхньою зустріччю у Нью-Йорку, 25 вересня 2019 року

Президенти Зеленський і Трамп зустрілися у Нью-Йорку. Живий блог (завершено)

Президенти України і США провели зустріч на тлі скандалу навколо їхньої липневої телефонної розмови

У Нью-Йорку відбулася зустріч президентів України і США Володимира Зеленського і Дональда Трампа.

Деталі читайте далі в цьому блозі.

Напередодні цієї зустрічі Білий дім оприлюднив стенограму телефонної розмови Трампа і Зеленського, яка відбулася у липні 2019 року. Це сталося одразу після того, як Володимир Зеленський повідомив, що разом із дружиною Оленою взяв участь в офіційному прийнятті, організованому Дональдом Трампом та його дружиною Меланією ввечері 24 вересня. Допис президента Зеленського у твітері дає можливість припустити, що президентам вдалося поспілкуватися.

Напередодні зустрічі Володимира Зеленського і Дональда Трампа ​газети Washington Post та New York Times повідомили про скаргу інформатора на висловлювання президента США у липневій розмові із президентом України. Видання повідомили, що скарга була подана на адресу генерального інспектора розвідки США Майкла Аткінсона 12 вересня. Далі ЗМІ повідомили, що в перебігу цієї телефонної розмови президент США міг тиснути на українського колегу, домагаючись розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина ймовірного суперника Трампа на виборах 2020 року від Демократичної партії Джо Байдена, – а також і діяльності самого колишнього віцепрезидента США, який нібито свого часу змусив Київ усунути з посади генпрокурора.

25 вересня Палата представників американського Конгресу розпочала офіційний процес імпічменту – розслідування звинувачень на адресу президента Дональда Трампа щодо цієї телефонної розмови. Адміністрація Трампа заявила, що розмова з українським лідером була «дуже дружньою і цілком доречною», а спроби імпічменту президент США назвав черговим «полюванням на відьом».

Крім того, президенти говорили про взаємні візити. Зеленський, зокрема, згадав, що запросив Трампа відвідати Україну, і запитав: чи даєте слово, що приїдете? Трамп відповів, що буде старатися.

А з приводу того, що Трамп запрошував Зеленського до Вашингтона – з офіційним візитом, адже нинішня зустріч двох президентів, лише, за планом, годинна, вийшла робочою, на полях сесії Генасамблеї ООН, – український керівник пожартував: ви, сказав він Трампові, мене запросили, а дату назвати забули :-) Всі посміялися

Говорили вони і про відносини з Росією. Трамп, зокрема, похвалив Зеленського за те, що «ви домоглися великого прогресу з Росією», і закликав продовжити такий курс. При цьому він висловив думку, що і президент Росії Володимир Путін теж прагне до вирішення ситуації на сході України.

Трамп також висловив сподівання, що Зеленський і Путін можуть самі зустрітися і вирішити проблеми

До речі: ще до того, як попередніми хвилинами Дональд Трамп знову повторив свою тезу з липневої розмови з Зеленським, що «ЄС надто мало допомагає Україні», – про це стало відомо кілька годин тому після публікації Білим домом його версії тієї розмови, – у Євросоюзі різко відреагували на такі твердження.

«За ці п’ять років ми зібрали для України найбільший пакет підтримки в історії Європейського союзу. Будучи переконаним прихильником України і її демократичного шляху і визнаючи безпрецедентні проблеми, з якими стикається Україна, і безпрецедентні зусилля для проведення реформ після Революції 2014 року, Європейський союз разом з європейськими фінансовими інститутами мобілізував понад 15 мільярдів євро грантів і позик для підтримки процесу реформ», – заявили, зокрема, в ЄС.

А поки Зеленський і Трамп пішли на першу особисту робочу зустріч (на початок прес-конференції після її закінчення очікують о 23-й за київським часом, але вона може й затриматися), повернімося до попередніх подій – реакцій на оприлюднення Білим домом свого викладу липневої телефонної розмови двох президентів.

Голови відразу чотирьох комітетів Палати представників, усі демократи – Адам Шифф (комітет у справах розвідки), Джеролд Надлер (комітет у справах судової системи), Елайджа Каммінґз (комітет із нагляду і реформ) і Еліот Енґел (комітет із закордонних справ) виступили зі спільною заявою, в якій називають оприлюднений запис розмови президентів «недвозначним, разючим і вартим осуду зловживанням офісом президента задля особистої політичної вигоди» і «очевидним порушенням довіри до президента, що він буде чесно виконувати закони і зберігати й захищати Конституцію».

Зокрема, за словами авторів заяви, запис розмови «підтверджує наші найгірші побоювання: що президент зловжив своєю посадою тим, що прямо і багато разів просив іноземну країну розслідувати справу проти його політичного супротивника і почати розслідування, що має на меті політично допомогти президентові – не раз, не двічі, але понад десяток разів за один телефонний дзвінок».

«Це шантаж, – вважають вони. – Президент США попросив про «послугу» після того, як президент України сказав про потребу його країни у зброї для оборони від російської агресії». На їхню думку, з цього ясно, що президент США таки хотів прив’язати своє прохання до теми обороноздатності України.

«Скажімо прямо: для того, щоб зрадити нашу країну, не потрібно й домовлятися про «послугу за послугу». Трамп попросив іноземну країну втрутитися в наші вибори – це вже достатня зрада. Це корупція, яка існує незалежно від того, чи погрожував Трамп, прямо або непрямо, чи ні, що брак співпраці може призвести до утримання військової допомоги», – наголошують четверо з провідних демократів у Палаті представників.

Іще після оприлюднення Білим домом тексту розмови двох президентів, до оголошення цієї заяви, один із її авторів Джеролд Надлер також заявив: президент втягнув міністра юстиції США Вільяма Барра в цю каламуть (про те, що Барр має зв’язатися з Києвом у справі розслідування проти Байдена, йшлося в тій розмові), і тепер міністр Барр має самоусунутися від розгляду цієї справи (якою він мав би займатися за посадою), «доки ми не дізнаємося суті справи».

Протилежну до авторів заяви думку має сенатор-республіканець Ліндзі Ґрем – він дивується: і ото через це імпічмент? «Що за гамбургер без нічого (без обміну послугами). Демократи голови втрачають, коли йдеться про президента Дональда Трампа», – написав він у твітері.

Нагадаємо ще раз, про що йдеться в повідомленні про розмову президентів

А тим часом у прес-центрі місії США при ООН у Нью-Йорку готуються до підсумкової прес-конференції президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського після зустрічі з ними. Але в який саме момент вона почнеться, поки не відомо.

В Україні чимало іронічних реакцій на текст розмови двох президентів. Просто подам їх тут, бо переклад не потрібен.

А це вже реакції після першої короткої пресконференції двох президентів півтори години тому:

Колишній віцепрезидент і, як вважають, провідний претендент на висування від Демократичної партії на президентські вибори 2020 року Джо Байден виступив із критичною заявою з приводу оприлюднення Білим домом тексту розмови двох президентів.

За його словами, вже з цієї вочевидь скороченої версії можна дізнатися, що президент США вимагав від президента України влаштувати кампанію очорнення проти політичного опонента, залучивши до цієї схеми Міністерство юстиції, що є «прямим нападом на принципову незалежність цього міністерства, незалежність, визначально важливу для верховенства права».

Як заявив Байден, «це трагедія для нашої країни, що наш президент поставив особисту політику понад свою священну присягу, … поставив свої особисті політичні інтереси понад інтерес нашої національної безпеки – а це підтримка України проти тиску Росії». «Я продовжу зосереджувати свою кампанію не на тому, як Дональд Трамп зловжив своєю владою, щоб переслідувати мою родину, а на тому, як він повернувся спиною до американських родин», – додав Байден. Він вважає, що Палата представників має «зробити свою справу і притягти Дональда Трампа до відповідальності за його зловживання владою» в перебігу вже розпочатої офіційно процедури імпічменту.

Ось про що говорили два президенти під час першої короткої пресконференції, пропонуємо переклад

Трамп: Наші країни прекрасно співпрацюють. Ми, в США, маємо найвищі економічні показники в історії, найбільші показники зайнятості населення – майже 160 мільйонів людей мають роботу, що є найбільшим показником, що ми коли-небудь мали. Тож у нас все непогано і маю таке передчуття, що у вашій країні також буде все фантастично добре. Будемо все для цього робити. Бережіть себе.

Зеленський: Дуже вам дякую, пане президенте. Це велика приємність бути тут. Краще бути на ТБ, ніж на телефоні. Дуже вам дякую, пане президенте, це не перший мій візит до Нью-Йорка, але я знаю, що ви ніколи не були в Україні…

Трамп: Це правда…

Зеленський: І ваш попередник, як це сказати англійською, не знайшов часу. Тож не могли б ви дати мені слово, що приїдете до нашої прекрасної країни?

Трамп: Я спробую. Я скажу, що знаю багато людей з України, чудових людей. Мені колись належав конкурс «Міс Всесвіт» багато років тому, я продав його перед тим, як став президентом… У нас була переможниця з України, і ми дізналися про країну в різних її проявах. Я вважаю, що це країна з неймовірним потенціалом.

Зеленський: Так, я це знаю, тому що я з цієї країни. Я хочу подякувати за ваше запрошення до Вашингтону.

Трамп: Так.

Зеленський: Ви запросили мене, дякую, але мені здалося, що ви забули сказати дату. Але я сподіваюся, що в найближчому майбутньому.

Трамп: Вони вам повідомлять.

Зеленський: Так, вони дізнаються раніше за нас. І я хочу подякувати особливо вам, пане президенте, США, вашому урядові. Як я вже казав, я знаю багато людей, знайомі багато облич, це ніби друга родина, дякую за вашу підтримку, особливо зараз, коли маємо дві війни в Україні. Перша – це з корупцією, ми боремося і будемо переможцями в цій боротьбі, я певен. І друга, що у мене в пріоритеті, зупинити війну на Донбасі. Повернути наші території – Крим та Донбас. Дякую дуже за вашу підтримку у цих справах.

Трамп: Ви пам’ятаєте, що втратили території, втратили Крим за каденції іншої адміністрації, не адміністрації Трампа.

Зеленський: Тож ви маєте шанс нам допомогти.

Трамп: Ви маєте рацію, так. Проте саме за адміністрації Обами ви втратили Крим. Я вважаю, що цього не мало статися, але це сталося давно і з цим погано розібралися. І одна з тем, що ми обговорювали, це допомога з боку США, але я вважаю, шо інші країни також мають допомагати Україні набагато більше, ніж вони це роблять зараз. Німеччина, Франція, країни ЄС мають набагато більше допомагати. І я думаю, що, можливо, ми могли б над цим попрацювати разом. Вони мали б себе відчувати винними з цього приводу, бо вони не роблять того, що мали б. Ви дуже важливі для ЄС стратегічно і думаю, що вони мають викладатися краще, щоб допомогти Україні. І вони це також знають. Вони взагалі-то мені це казали, але не схоже, що втілили в життя. Тож я сподіваюся, що ви з ними поговорите і я, звісно, також.

Зеленський: Дуже дякую, пане президенте. Я хочу сказати, що ми тепер перезавантажуємо нову країну, і, перепрошую, але нам не потрібна допомога, нам потрібна підтримка, реальна підтримка. І ми вдячні всім європейським країнам, які допомагають нам, ми також хочемо більшого, але я розумію, що лише разом США і ЄС можуть зупинити війну. Ми готові. Не забувайте, що ми найбільша країна в Європі, але ми хочемо бути найбагатшою. Це правда.

Трамп: Ви маєте дуже хороших людей, дуже талановитих… Ми маємо торгівлю з Україною, але я думаю, що маємо торгувати більше. Ви справді маєте багато талановитих людей, вони роблять чудові речі. Це важливо. З іншої сторони, я чув, що за короткий період часу ви зробили значний прогрес у стосунках з Росією. Чув, що значний. Продовжуйте в такому ж дусі. Було б добре закінчити цю катастрофу.

Зеленський: По-перше, хочу сказати, що продовжу відносини з Росією. Я хочу, щоб світ знав, що ми маємо нову команду, новий парламент, новий уряд, зараз ми проголосували десь за 74 нових закони, які допоможуть нашим новим реформам: земельній реформі, великій приватизації, закон про концесію, вони допоможуть перезавантажити генпрокуратуру, ми відкрили Антикорупційний суд, щойно ми прийшли, він почав працювати 5 вересня. Це сталося на п’ятий день, як ми отримали новий уряд. Ми готові, ми хочемо показати, що ми вже прийшли. Тож якщо ви хочете допомогти, то давайте робити бізнес, у нас багато інвестиційних пропозицій, ми готові.

Трамп: І зупиніть корупцію в Україні, бо це те, що зробить вас великими, великим вас особисто в першу чергу, це те, що буде приголомшливим для вашої країни з огляду на те, що ви хочете робити і чого досягти. Дуже вам дякую.

Зеленський: Дякую.

Після закінчення зустрічі обидва президенти вийшли вже на окремі пресконференції, а не на спільну.

Володимир Зеленський, розповідаючи про зустріч, серед іншого, згадав, що на ній пролунала тема Криму. Зеленський запевнив, що пояснив Трампові (який свого часу припускав, що через те, що в Криму говорять російською мовою, можна погодитися, що півострів російський), що Крим – це «наша земля», це гарна частина України. За словами Зеленського, він переконав Трампа в цьому, і той сказав, що буде допомагати Україні в поверненні Криму.

Також обговорювали питання енергетичної безпеки.

Зеленський також сказав, що не хоче, щоб Україну залучили у вибори іншої країни з будь-яким результатом, тому він заявляє, що на нього ніхто тиснути не може і не буде.

А от цікаво щодо публікації тексту його липневої телефонної розмови з Трампом, яку здійснив Білий дім: Зеленський вважає, що зміст дзвінків між президентами незалежних країн не повинен публікуватися, бо «є геополітика, є якісь плани». За його словами, він і не проти цієї публікації, але «просто думав, що вони опублікують свою частину».

Раніше 25 вересня, напередодні публікації, Трамп написав у твітері, що державний секретар Майк Помпео отримав дозвіл влади України оприлюднити запис розмови.

А ввечері 24 вересня Зеленський в інтерв’ю телемережі CNN на запитання, чи хотів би він оприлюднення тексту розмови, відповів: «Побачимо».

Запитання про коротку зустріч із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, що відбулася ввечері 24 вересня: «Пан Лавров підійшов до мене, сказав, що хоче познайомитися і сказати, що «ми дуже хочемо, щоб закінчилась війна на Донбасі», привітав з обміном (утримуваними) – була дуже коротка ця розмова… Я сказав: будь ласка, все це наша країна, наша земля, добре, якщо ви готові, давайте закінчимо війну, віддайте нам наші території, обміняємо людей…»

У Росії раніше 25 вересня агентства процитували сказані у Нью-Йорку слова Лаврова, що в тій розмові з Зеленським «із обох сторін була висловлена зацікавленість вирішувати ситуацію на Донбасі відповідно до мінських домовленостей». «Головне, що президент України це сказав», – додав, за повідомленнями, Лавров.

Про перспективи приєднання США до «нормандського формату» переговорів про врегулювання на сході України: «я звертався, і особисто, до президента Трампа, щоб він доєднався до вирішення всіх наших проблем, до припинення війни і повернення наших територій. Але зараз треба зустрітися в цьому форматі, який є. Якщо він не буде працювати і не буде рухатись – так, ми будемо долучати».

Дональд Трамп дав окрему велику пресконференцію, на якій ішлося далеко не тільки про його зустріч із Володимиром Зеленським (наприклад, були запитання щодо відносин між США й Китаєм). Колеги з «Голосу Америки» стежили за «українською» частиною виступу Трампа.

У США головною темою є все-таки не нинішня зустріч Трампа з президентом України, а зміст їхньої липневої телефонної розмови і те, що з неї випливає (залежно від думки коментатора).

Ось кілька таких моментів, теж від «Голосу Америки»:

Дональд Трамп «розігнався» і вже обіцяє оприлюднити й виклад першої його телефонної розмови з президентом України, що відбулася після обрання Володимира Зеленського і до тієї вже сумнозвісної розмови 25 липня. За його словами, то була «дуже невинна розмова», і взагалі всі його розмови з українським керівником були «досконалі».

Наразі не відомо, що про це думає Зеленський.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG