Доступність посилання

ТОП новини

Київ і Сімферополь конфліктують довкола керівництва кримської міліції. Яка природа конфлікту і як його вирішити?


Гості Вечірньої Свободи: Віктор Шемчук(НУНС), екс Ген.прокурор Криму та Анатолій Присяжнюк, депутат кримського парламенту, екс віце-прем'єр Криму.

Віктор Шемчук у студії Радіо Свобода
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Віталій Портников: Сьогодні президія ВР АРК просить Президента Віктора Ющенка зупинити дію законодавчого акту Кабінету Міністрів про призначення генерал-майора Іллічова на посаду заступника міністра внутрішніх справ, начальника Головного управління МВС у Криму.

Депутати нагадують, що, згідно до Конституції АРК, узгодження призначення на посаду начальника кримської міліції, звільнення з цієї посади дає ВР автономії.

Пане Вікторе, повторюється та ж історія, яка була з ФДМУ. Реально кажучи, було потрібно нагально призначити керівника ФДМУ. Президент вирішив, що це призначення не може бути таким, яким воно було, що це не може вирішувати Кабмін.

Але це була така суперечка на верхівці влади. У Президента була своя позиція, в уряду своя позиція. Це досі не вирішено, але це можна буде вирішити в такому апаратному порядку.

Зараз з призначенням начальника Головного управління МВС у Криму виник конфлікт реальний між центром і автономією. І це абсолютно нова ситуація.

Тобто, фактично тим самим шляхом пішов уряд, як і в ситуації з ФДМУ, але спровокував набагато більш, як мені здається, значне протистояння. Бо ось порушено Конституцію АРК. Може виникнути проблема з реальною діяльністю начальника Головного управління МВС у Криму, сумніви в його легітимності.

Віктор Шемчук: Я так не сказав би.

Давайте повернемося на півроку назад, коли призначався генерал Іллічов на цю посаду. Це не нова проблема, проблема протистояння правоохоронців загальнодержавних та тих, яких призначає Кабмін чи центральні органи влади України і АРК.

Як на мене, то великим безглуздям є те, що на сьогоднішній день керівників правоохоронних контролюючих органів в АРК слід погоджувати з керівництвом ВР Криму, відтак і безпосередньо з головою ВР Криму, оскільки це також передбачається Конституцією.

Я сказав би наступним чином, що ВР АРК свого часу присвоїла собі це право і лише після цього вимагає, щоб це було закріплено на державному рівні.

Віталій Портников: Зачекайте, Конституція АРК схвалена ВРУ.

Віктор Шемчук: Так.

Віталій Портников: Ця стаття там була схвалена.

Віктор Шемчук:
Так, ця стаття там була на момент схвалення. Але не слід забувати того, що є закону України «Про міліцію», який також діє, де написано, що органи внутрішніх справ, тобто МВС, то це централізований орган підпорядкування керівників правоохоронних органів чи міліції на місцях, і заступник міністра внутрішніх справ України призначається Кабміном України.

І те питання, яке стоїть там кома, крапка чи тире після його посади, тобто «заступник міністра внутрішніх справ – начальник Головного управління МВС у Криму» чи «заступник міністра внутрішніх справ, начальник Головного управління МВС в Криму», то це немало важливо.

З одного боку, заступника міністра, так як і свого часу заступника Генпрокурора, необов’язково було погоджувати з ВР АРК.

Тому я вважаю, що правова позиція ВР автономії, в тому числі і правова позиція в позові, з яким звернувся голова ВР до суду щодо необґрунтованності чи незаконності таких дій, дуже слабка, оскільки в першу чергу ВР АРК і голова ВР АРК не може звертатися до адміністративного суду, оскільки це непередбачено Конституцією автономії.

З іншого боку, ситуація дуже проста. Один позов з тих, які вже були подані, щодо необґрунтованого призначення першого заступника начальника кримського Главку міліції голова ВР вже програв. Саме з цих підстав.

Тому моя позиція знайома всім кримчанам і я її відстоюю на рівні ВРУ, про те, що в Конституції АРК пункти щодо погодження призначення прокурора, начальника кримського Главку міліції, керівників спецпідрозділів ОБОЗу і відділу КСБУ не повинні погоджуватися з головою ВР та ВР АРК.

Віталій Портников: Для цього потрібні зміни до Конституції. Поки їх немає.

Віктор Шемчук: На сьогоднішній день є в першу чергу подання до КСУ 50 народних депутатів.

Про що йде мова? Про те, що закон України, яким затверджено кримську Конституцію, пункт 3 цього закону передбачає, що зміни до Конституції АРК може вносити виключно ВР АРК.

Тобто, ВР Криму, не являючись суб’єктом законодавчої ініціативи, має виключне право внесення змін до Конституції АРК.

Віталій Портников: А це суперечить Конституції.


Віктор Шемчук: А це суперечить Конституції України.

Віталій Портников: На думку депутатів. А КСУ має дати роз’яснення.

Віктор Шемчук: Так.

Віталій Портников: Але тут й інше питання. Ці зміни з’явилися в Конституції АРК після того, як ВР ухвалила Конституцію? Чи ВРУ ухвалила Конституцію АРК з цією статтею?

Віктор Шемчук: ВРУ ухвалила Конституцію з цією статтею. Тобто, закон України, який затвердила ВР АРК, пункт 3 цього закону передбачив таке виключне право, яким позбавив Президента, Кабмін, 450 народних депутатів якимсь чином впливати на нормативно-правові акти, а саме, на Конституцію АРК.

Віталій Портников: Чекайте, це інші речі.

Є Конституція Криму, в якій зазначено ось це узгодження. Є закон АРК, який передбачає, що зміни до Конституції будуть вноситися ВР АРК. Ми говоримо з Вами про різні речі, мені здається. Це різні правові речі.


З подання депутатів можна погодитися з тієї точки зору, що КСУ відповідає за це питання. Але з точки зору формального права (подобається воно Вам чи не подобається), якщо є пункт в Конституції, в Конституції АРК, затвердженої ВРУ, і хтось цей пункт порушує, то ця людина – звичайний порушник права.

Звичайно, український уряд може призначати заступника міністра внутрішніх справ, але якщо він призначає начальника Головного управління МВС в Криму, то це порушення Конституції АРК.

Люди, які це роблять, розвалюють цю країну! Це все! То ж немає про що дискутувати насправді!


Віктор Шемчук: Тут є про що дискутувати. Насправді Ви не є юристом, а я як юрист можу Вам сказати, що в першу чергу треба виходити з формальних ознак. А з формальних ознак, то давайте повернемося до того, з чого ми почали.

В.о. начальника Головного управління МВС у Криму Іллічов призначений саме в.о. і ніякого погодження для цього не потрібно. Ви з цим згідні?

Віталій Портников: Так, повністю.

Віктор Шемчук: Заступник міністра внутрішніх справ України – начальник Головного управління МВС в АРК призначається Кабміном і ніякого погодження для цього непотрібно…

Віталій Портников: Чому?

Віктор Шемчук: …навіть з формальних підстав, оскільки в Конституції АРК…

Віталій Портников: Не передбачено цієї посади.

Віктор Шемчук: …не передбачено цієї посади. От і все.

Тому, якщо Ви хочете говорити формально про те, хто і що розвалює, то на сьогоднішній день я з Вами абсолютно не згідний, що хтось намагається розвалити модель влади України, яка в принципі являється унітарною державою з наявністю автономного…

Віталій Портников: Ну, добре. Знову ж таки, нам це може подобатися чи не подобатися, це дивна модель, але вона є.

Віктор Шемчук: Справа в тому, що раз є така модель, і ми формалісти за своєю суттю, то як юристи повинні тоді говорити дійсно те, що відповідає законам.

На сьогоднішній день жодного погодження ВР АРК посади заступника міністра внутрішніх справ України – начальника кримського Главку міліції не потрібно.

Віталій Портников: Тобто, Ви вважаєте, що якщо є країна, яка в своєму складі має автономію, і ця автономія в свою Конституцію записує це погодження, а це погодження схвалюється парламентом цієї ж каїни, а потім керівництво цієї країни, яка все це схвалила, вигадує собі якусь нову посаду, щоб її не було в Конституції автономії, і думає, що вона таким чином всіх провела, дуже по-українськи, я сказав би?

То Ви вважаєте, що ця країна довго проіснує в ситуації стабільних взаємин з цією своєю автономією? Ха-ха-ха!


Віктор Шемчук:
Я вважаю, що абсолютно не так.

Я вважаю, що якщо ця держава дозволила якісь автономії у своєму складі писати такі закони і настільки дозволила опустити метрополію в тому, що вона повинна ввести свого керівника, найвищого керівника правоохоронного органу на погодження з тими людьми, які сьогодні керують в Кримській автономії, значить, ця держава дійсно довго не зможе проіснувати.

Що ж стосується того, що відбувається сьогодні в автономії, то багато говорити непотрібно. На сьогодні в автономії самі великі хабарі, самий великий рівень корупції, самі великі безчинства, які тільки можна порахувати в Україні.

Якщо дальше цей «заповідник» залишати в тому стані, в якому він сьогодні знаходиться, то дійсно ця держава проіснує недовго…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG