Як заявив косовський прем'єр-міністр Хашім Тачі, тільки на розбудову владних інституцій цієї молодої країни потрібно 660 мільйонів євро.
У Приштині ще під час конфлікту в екс-Югославії керівництво почала здійснювати місія ООН. Від 1999 року цій колишній сербській провінції було надано близько 2 мільярдів євро.
Донори здійснять грошові «вливання»...
Покрити дефіцит бюджету, профінансувати соціально-економічні програми – ось основні ділянки, де планується витратити нинішні донорські кошти. Адже косовців вважають однією з найбідніших популяцій у Європі, що має, до того ж, більш ніж 40-відсотковий рівень безробіття.
Комісар Євросоюзу з питань розширення Оллі Рен, який був ініціатором донорської конференції, зазначив: «Перед нами сьогодні стоїть амбіційна мета – зібрати загальну суму допомоги розміром в 1 мільярд євро. Вони покриють необхідні витрати на 2009-11 роки. На користь громадян Косова Євросоюз готовий видати 500 мільйонів євро, щоб досягти усіх поставлених цілей».
Крім того, є й інші джерела підтримки. Сполучені Штати пообіцяли Косову 400 мільйонів доларів. Крім того, косовські албанці отримують чималі суми з арабських країн, що фінансово підтримують мусульманські меншини Європи.
... але контролюватимуть кожне витрачене євро
Країни-донори ретельно стежитимуть за витратами кожного євро, наголошує комісар ЄС Оллі Рен. Проте, побоювання неналежного використання наданих коштів залишаються. Косово очолює рейтинги найкорумпованіших країн світу. На ранішній зустрічі з журналістами зазначалося, що міжнародні фінансові організації мають за правило не вкладати гроші у те, що не має перспективи.
Донині допомога Європи у Косові була направлена на облаштування електропостачання. Проте, наголошували журналісти, кошти відправили, а світла у помешканнях багатьох косовців так і не з'явилося.
«Я хочу запевнити всіх від імені інституцій Косова, що донорська допомога не піде «неправильним шляхом». Гроші будуть під контролем і будуть використані у пріоритетних галузях», – запевнив косовський прем'єр.
А чи допоможуть донори набути членства в ЄС та НАТО?
За словами прем'єр-міністра Хашіма Тачі, сьогоднішня конференція дозволить Косову наблизитися до його кінцевої мети – членства у Євросоюзі та НАТО.
Косовські лідери не раз заявляли, що побачити їхню молоду республіку серед країн-членів ЄС можна буде вже у 2010 році. Проте колишній голова косовського міністерства євроінтеграції Шенол Мухаремі нещодавно заявив: «Тільки дивом Косово може набути членства у Євросоюзі у 2010 році. Проте, як відомо, дива в ЄС трапляються дуже нечасто».
(Брюссель – Прага – Київ)