Доступність посилання

ТОП новини

Фінансові донори дають Косову гроші, але хочуть гарантій


Бельгія -- Виступ косовського прем'єр-міністра Хашіма Тачі на конференції країн-донорів у Брюсселі, 11 червня 2008 р.

Рішення про надання грошової підтримки Республіці Косово, що 5 місяців тому проголосила свою незалежність, було ухвалене сьогодні на міжнародній конференції донорів у Брюсселі. У зборі коштів взяли участь 27 країн Євросоюзу, США, Саудівська Аравія, Норвегія, Швеція та найпотужніші фінансові структури світу. Проте донорів не полишав сумнів щодо прозорості й ефективності витрат наданих грошей. Адже, згідно з твердженням організації «Transparency International», Косово – одна з найкорумпованіших країн світу.

Ще до початку міжнародної донорської конференції лідери Косова сподівалися на фінансову допомогу у розмірі двох з половиною мільярдів євро.

Як заявив косовський прем'єр-міністр Хашім Тачі, тільки на розбудову владних інституцій цієї молодої країни потрібно 660 мільйонів євро.

У Приштині ще під час конфлікту в екс-Югославії керівництво почала здійснювати місія ООН. Від 1999 року цій колишній сербській провінції було надано близько 2 мільярдів євро.

Донори здійснять грошові «вливання»...

Покрити дефіцит бюджету, профінансувати соціально-економічні програми – ось основні ділянки, де планується витратити нинішні донорські кошти. Адже косовців вважають однією з найбідніших популяцій у Європі, що має, до того ж, більш ніж 40-відсотковий рівень безробіття.

Комісар Євросоюзу з питань розширення Оллі Рен, який був ініціатором донорської конференції, зазначив: «Перед нами сьогодні стоїть амбіційна мета – зібрати загальну суму допомоги розміром в 1 мільярд євро. Вони покриють необхідні витрати на 2009-11 роки. На користь громадян Косова Євросоюз готовий видати 500 мільйонів євро, щоб досягти усіх поставлених цілей».

Крім того, є й інші джерела підтримки. Сполучені Штати пообіцяли Косову 400 мільйонів доларів. Крім того, косовські албанці отримують чималі суми з арабських країн, що фінансово підтримують мусульманські меншини Європи.

... але контролюватимуть кожне витрачене євро

Країни-донори ретельно стежитимуть за витратами кожного євро, наголошує комісар ЄС Оллі Рен. Проте, побоювання неналежного використання наданих коштів залишаються. Косово очолює рейтинги найкорумпованіших країн світу. На ранішній зустрічі з журналістами зазначалося, що міжнародні фінансові організації мають за правило не вкладати гроші у те, що не має перспективи.

Донині допомога Європи у Косові була направлена на облаштування електропостачання. Проте, наголошували журналісти, кошти відправили, а світла у помешканнях багатьох косовців так і не з'явилося.

«Я хочу запевнити всіх від імені інституцій Косова, що донорська допомога не піде «неправильним шляхом». Гроші будуть під контролем і будуть використані у пріоритетних галузях», – запевнив косовський прем'єр.

А чи допоможуть донори набути членства в ЄС та НАТО?

За словами прем'єр-міністра Хашіма Тачі, сьогоднішня конференція дозволить Косову наблизитися до його кінцевої мети – членства у Євросоюзі та НАТО.

Косовські лідери не раз заявляли, що побачити їхню молоду республіку серед країн-членів ЄС можна буде вже у 2010 році. Проте колишній голова косовського міністерства євроінтеграції Шенол Мухаремі нещодавно заявив: «Тільки дивом Косово може набути членства у Євросоюзі у 2010 році. Проте, як відомо, дива в ЄС трапляються дуже нечасто».

(Брюссель – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG