Доступність посилання

ТОП новини

Великобританія може перейти на бік «антиросійського» блоку


Прем’єр-міністр Великобританії Ґордон Браун і Президент Росії Дмитро Медведєв під час саміту «Групи Восьми». Японія, 7 липня 2008 року.

Нещодавня зустріч британського прем’єра Ґордона Брауна з новим російським президентом Дмитром Медведєвим не змогла вирішити проблеми, що накопичилися у британсько-російських стосунках. Не минуло і доби, як ще одного британського дипломата в Москві оголосили шпигуном. Оглядачі говорять про найгірший період у двосторонніх стосунках від часів «холодної війни». Але чи вплине це похолодання на загальноєвропейський клімат у стосунках з Росією?

Сидячи на скринях, що тріщать від нафтодоларів, новий господар Кремля може легко ігнорувати британські скарги, вважає добрий знавець Росії, заступник редактора британського журналу «Еокономсіт» Едвард Люкас.

«Великі європейські країни завзято миряться з Росією. Якщо розглядати енергетичну співпрацю, то в російському таборі вже Франція, Німеччина та Італія. Тож Британія зі своїми занепокоєннями є дещо ізольованою», – каже він.

Та якщо Британія дійсно хоче домогтися якихось змін у стосунках із Росією, вона все ж таки має таку можливість, і діяти вона може через механізм, яким вона довго нехтувала – Європейський Союз, вважає Едвард Люкас.

Лондон змінить баланс сил у ставленні до Росії?

ЄС зараз обговорює нову угоду про партнерство з Росією, і щодо неї країни Євросоюзу розділилися. Енергетично залежні від Кремля великі країни виступають за примирливий тон із Москвою. А нові члени ЄС— Польща, Чехія, Балтійські країни, які мають ще свіжі спогади про тісні стосунки з Росією,— виступають за жорсткіший тон. Британія, яка досі вагалася між двома таборами, тепер, на думку британського оглядача, може змінити баланс сил.

«Мені справді цікаво, чи Британія повністю стане на бік антиросійського блоку, який тепер формується навколо Чехії, Швеції та Польщі», – зазначає Едвард Люкас.

З’являються перші ознаки того, що Британія просувається у цьому напрямку. Одна з британських скарг на Росію вже увійшла до загального кола питань, які обговорюватимуться на рівні Брюсселя. Йдеться про небажання Кремля видати британському правосуддю підозрюваного у вбивстві кремлівського критика Олександра Литвиненка підприємця, а нині вже депутата Держдуми Росії Андрія Лугового.

Виступаючи в парламенті прем’єр-міністр Великобританії Ґордон Браун пообіцяв, що «ця справа не буде закрита».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG