Доступність посилання

ТОП новини

У Москві починаються газові переговори


Київ – Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко відправляється до Москви на переговори щодо поставок природного газу в наступному році. Тимошенко обіцяє домовитися про уникнення різкого підвищення ціни на паливо для України і ліквідувати всі тіньові схеми. Секретаріат Президента провів Прем'єра в дорогу низкою звинувачень.

У перебігу візиту планується проведення зустрічі Тимошенко з Прем’єром Російської Федерації Володимиром Путіним, а також переговори урядових делегацій з підготовки до укладання довгострокової угоди з постачання газу – на 3-4 роки. Тимошенко наполягатиме на прямому постачанні природного газу російським «Газпромом» до України з 2009 року. Тим самим, виключивши зі схеми постачань посередника – компанію «РосУкрЕнерго».

«На засіданні уряду ми прийняли директиви щодо переговорного процесу між Україною і Росією по природному газу, – зазначила на брифінгу голова уряду. – І власне ці директиви повністю кореспондуються з попередніми рішеннями уряду, Ради національної безпеки і оборони та дорученнями Президента терміново виїхати до Російської Федерації і провести всі необхідні переговори по забезпеченню України природним газом і підписання всіх необхідних документів».

Закордонний фронт внутрішньополітичного протистояння

У Москві з цікавістю очікують на візит українського Прем’єра. На думку російських оглядачів, цей візит може стати початком нового етапу в російсько-українських міждержавних відносинах.

Московський політолог Андрій Окара зазначає: «Я гадаю, що на зустрічі Володимира Путіна і Юлії Тимошенка буде здійснена спроба побудови українсько-російських стосунків у новому форматі. Останні роки, роки президентства Ющенка, російсько-українські відносини були відверто контр-продуктивними».

На думку російського політолога, російські керманичі бачать у Тимошенко альтернативу Ющенкові. І до певної міри саме це дозволяє їй розраховувати на певний успіх у переговорах.

Натомість Секретаріат Президента України проводжає Прем’єр-міністра в дорогу критичними зауваженнями. Коментуючи ухвалення урядових директив, заступник голови президентського Секретаріату Андрій Гончарук зазначив, що Віктор Ющенко затвердить їх, якщо документи будуть якісно підготовлені та вчасно подані Главі держави. Водночас, за словами Гончарука, Президента передусім цікавить не формальне подання директив, а практичні результати їх реалізації. Він наголосив, що «після аналізу попередніх переговорів із газової проблематики неважко помітити хронічне невиконання урядовими делегаціями директив Президента. На його думку, час, коли можна було вирішити це питання, втрачений. «В Україні на початку опалювального сезону проблема газопостачання стала чинником зовнішнього політичного впливу на Україну», – каже Гончарук.

Кількома днями раніше інший заступник голови Секретаріату Президента Андрій Кислинський заявив, що справжньою метою візиту прем’єр-міністра Юлії Тимошенко до Москви є отримання політичного «благословення» та доповідь російському керівництву про перебіг виконання настанов щодо змін в українській владі.

Московські оглядачі доволі скептично ставляться до таких звинувачень. «Якщо простежити її політичний досвід та історію, то її потенціал маніпулювати іншими людьми в політиці значно більший, ніж у тих людей, які намагаються маніпулювати нею, – зазначає з цього приводу Андрій Окара. – Звичайно, це є прояв політичної боротьби між Тимошенко і прихильниками Ющенка».

Водночас, оглядачі відзначають, що українська політична криза створює додаткові труднощі на шляху газових переговорів. Тож вони обіцяють бути складними та тривалими.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG