Доступність посилання

ТОП новини

Від потепління під Радою Євросоюзу тануть крижані глиби


До 2020 року Європа прагне зменшити на 20 відсотків викиди парникових газів

Брюссель – Ті країни Європейського Союзу, котрих вважають найбільшими забруднювачами довкілля, продовжують настоювати на скасуванні екологічних проектів. Тим часом Європа прагне до 2020 року зменшити на 20 відсотків викиди парникових газів і збільшити на 20 відсотків джерела відновлюваної енергії. Європейці також хочуть збільшити ефективність використання енергії – також на 20 відсотків. Проте країни ЄС зі сходу Європи вважають, що це несправедливо, бо виконання такої програми коштуватиме надто дорого.

У Брюсселі дискутують міністри ЄС із екології. Та чи погодяться піти на поступки, скажімо, Польщі значно багатші європейські країни? Адже, згідно з народною мудрістю, «ситий голодному – не товариш». Проте представники різних країн співдружності намагаються знайти компроміс.
Екологічні амбіції заважають бізнесові?
Нині відбувається багато консультацій не тільки між лідерами держав та політиками, а й із представниками бізнесу.
Якраз власники заводів та фабрик тиснуть на керівників своїх країн. Вони невдоволені тим, що нині, в умовах кризи, їм ще й доведеться вкладати величезні кошти у дорогі екологічні технології. Така жорстка позиція відносно підприємств важкої промисловості, цементних та інших заводів та фабрик, може призвести до того, що вони просто «іммігрують» до сусідніх країн, де менші екологічні обмеження.
Хоча в екологічному плані цей процес і не надто привабливий, але, скажімо, такі малопривабливі в екологічному плані процеси могли б бути на руку країнам на кшталт України. Це дозволило б створити чимало робочих місць.
Польща вимагає поступок
Європейська спільнота добре усвідомлює можливі ризики – втрати робочих місць, а також і самих підприємств, що, власне, і є рушіями економіки. Натомість багато місцевих організацій екологічного напрямку обурені можливими змінами у європейських законах щодо охорони довкілля.
Виконавчий директор європейського відділу організації «Грінпіс» Магі Сідеріду зазначає: «Кілька країн, особливо Польща, намагаються отримати якомога більше поступок. Вони хочуть зменшити виклики, які переслідують закони щодо кліматичних змін. Таким чином, вони зможуть продовжувати забруднення довкілля й надалі».
Проте, зрозуміло, що всім, і не лише Польщі, котра має 94 відсотки енергії, що виробляється неекологічним шляхом спалення вугілля, слід шукати якийсь вихід. У європейських установах, вочевидь, компроміс таки буде досягнутий. Однак якою ціною?
Одна з пропозицій – надання безкоштовних квот галузям європейських країн. Але, виходячи з перебігу переговорів, видно, що розподіл квот деякі країни вважають нечесним.
«Завтра боротьба з потеплінням буде дорожчою»
Але загалом амбітні екологічні плани інституцій Євросоюзу, котрі очолює Франція, не можуть змінитися перед самітом ЄС, що має відбутися наступного тижня. Про це заявив сьогодні на прес-конференції єврокомісар з питань довкілля Ставрос Дімас.
Представники Франції та Єврокомісії наполягають на тому, щоб залишити кліматичний законопроект таким, як його запропонували ще на початку року, навіть збільшити відсоток скорочення викидів парникових газів до 30.
«Спокуса відкласти екологічні проекти, безумовно, велика для всіх національних парламентів. Але слід розуміти: те, що не буде зроблене сьогодні, завтра коштуватиме набагато більше. І в сенсі продуктивності, і в сенсі конкурентоспроможності», – намагався сьогодні переконати європейських депутатів французький міністр із питань довкілля та сталого розвитку Жан-Луї Борло.
«Не дайте розтанути надіям!» – закликає «Грінпіс»
А тим часом на вулиці Брюсселя, де розташовані європейські установи, представники декількох екологічних організацій встановили 5 крижаних глиб. Символічно вони представляють льодовики, що зменшуються під впливом глобального потепління. Ці глиби, з 27 прапорами країн Євросоюзу мають розтанути до завершення засідання Ради міністрів довкілля.
«Ми повинні переконатися, що Польща та інші не перешкодять Євросоюзу бути добрим гравцем у справі кліматичних змін. Це символічний жест, яким ми намагаємося сказати: «Буль-ласка, не допустіть до цього, не дайте розтанути нашим надіям. Нам потрібна добра угода щодо боротьби зі змінами клімату», – пояснила Радіо Свобода представниця «Грінпісу» Магі Сідеріду.
(Брюссель –Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG