Доступність посилання

ТОП новини

Москва «замахнулася на Київ газовою палицею» – Балога


Голова Секретаріату Президента В. Балога впевнений: метою газового шантажу з боку Росії є одержання контролю над українською газотранспортною системою і низкою стратегічних підприємств.

Як повідомили у прес-службі Президента, про це він заявив, коментуючи різке обмеження постачання російського палива в Україну та Європу.

Як наголосив В. Балога, Росія готувала «газову атаку» на Україну завчасно і ретельно, тому лише наївний може повірити в те, що справжньою причиною припинення експорту російського палива стали борги за спожитий газ. Оскільки вже після того, як уся необхідна оплата була проведена, Москва свідомо зривала переговори про укладення нового газового контракту під явно надуманими приводами, одночасно не припинялася широка кампанія з дезінформації громадської думки, констатує голова Секретаріату Президента. «Отже, заборгованість зовсім не є настільки критичним фактором, здатним унеможливити досягнення домовленостей між двома країнами-партнерами», – додав він.

На його переконання, розгорнутий Москвою на всіх напрямках пресинг і його потенційні наслідки для нашої країни слід розглядати, принаймні, в трьох площинах: політичній, економічній та соціальній. Лише за такого підходу стане чітко зрозумілою логіка Кремля і способи протидії будь-якому тиску з його боку нині і в майбутньому, зазначив В. Балога.

«Москва, замахнувшись на Київ газовою дубинкою, прагне одним ударом вирішити низку тісно переплетених політичних і економічних завдань. Насамперед, створити серйозні проблеми в українській економіці, яка поки залишається залежною від російських енергоносіїв. У планах – одержання контролю над українською газотранспортною системою і низкою стратегічних підприємств. Саме для досягнення цієї мети і створено газовий дефіцит, який, за задумом росіян, здатний викликати ланцюгову реакцію в економіці та поставити Україну на межу дефолту», – заявив В. Балога.

Тим часом, зазначив він, за розрахунками ініціаторів «газового терору», нестача газу для промислового Сходу, яка призведе до зупинки великих підприємств і стрімкого зростання безробіття, і холод у домівках українців мають вивести на вулиці тисячі невдоволених протестувальників. Це мало б дестабілізувати ситуацію в державі і дискредитувати її керівництво, насамперед, Президента Віктора Ющенка. «За весь період керівництва Володимира Путіна договори про постачання російського газу з боку України готував майже незмінний пул представників, зокрема, і нинішній керівник «Нафтогазу України» Олег Дубина. Газові проблеми в двосторонніх відносинах виникли одразу, як тільки В. Ющенко став Президентом. Таким чином, очевидним є суто політичний, навіть особистісний, але не економічний підтекст у нинішній газовій суперечці», – звернув увагу В. Балога.

На його думку, Росія так і не змогла позбутися суто імперського комплексу – впливати і втручатися у процеси в країнах, які колись входили до соціалістичного табору. Тому Москва розігрує «газову карту» для того, щоб через штучно створену напругу забезпечити собі політичні плацдарми в Україні. «Тим більше, що деякі політичні сили, у тому числі представлені в уряді і Верховній Раді, вже давно є провідниками інтересів російської влади в нашій державі», – зазначив В. Балога.

Голова Секретаріату Президента зауважив, що перекриттям поставок газу в нашу країну Москва порушує взяті на себе міжнародні зобов`язання як гаранта безпеки і територіальної цілісності України після відмови Києва від ядерної зброї. Росія мала б утримуватися від будь-якого тиску на Україну, у тому числі й економічного, яким є одностороннє припинення постачання газу. «На практиці закриття російського газового вентиля є не лише тиском – цей крок можна порівняти з тортурами економіки і населення цілої країни», – наголосив він.

У цій ситуації, на думку Балоги, для нашої держави та її народу є один вихід – об`єднатися на основі інтересів своєї Вітчизни як цінностей, про які треба дбати і які треба обстоювати незалежно від місця проживання, політичних уподобань, національності та мови. «Особливу згуртованість має виявити влада (центральна і місцева), від дій якої залежить те, як усі ми пройдемо це складне протистояння. Сьогодні якнайдалі треба закинути ідеологічні протиріччя і зрозуміти, що кожен представник у владі тієї чи іншої політичної сили перш за все – громадянин України. Зрештою, і влада обрана народом, тому тільки через єднання ми разом досягнемо спільної мети – вийти з цієї кризи міцнішими», – наголосив голова Секретаріату.

Триколич підтвердив, що Тополанек прибуде в суботу в Україну

Росія та Євросоюз підписали в суботу протокол щодо моніторингу транзиту газу через Україну. Про це заявив заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Володимир Триколич на брифінгу у Києві.

Він також зазначив, що прем`єр-міністр Чехії, що головує в ЄС, Мірек Тополанек має сьогодні прибути в Україну з цим протоколом, заплановане на суботу робоче засідання з приводу цього документа.

Триколич повідомив, що завтра з Києва до Луганська і Суржи відбувають дві робочі групи, в складі яких мають бути представники України, Євросоюзу та засобів масової інформації. Вони намагатимуться перевірити газовимірювальні станції, якщо їх допустить російська сторона.

Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський заявив, що інформація про нібито відмову України підписувати тристоронній протокол з моніторингу транзиту газу її територією, не відповідає дійсності.

9 січня «Газпром» опублікував протокол про створення Міжнародної експертної комісії з контролю за транзитом природного газу через Україну, в якому мовиться, що комісія повинна мати право вільного доступу до документації та об`єктів газотранспортної системи (ГТС) України, а також до підземних запасів газу. Цей документ уже підписаний російською стороною, проте поки що не підписаний з боку Єврокомісії та України.

Прем`єр-міністр України Юлія Тимошенко вчора, 9 січня, повідомила, що Україна готова підписати протокол, запропонований Росією, за умови паритетного представництва в ній українських і російських експертів.
«Саме у такому дзеркальному варіанті, коли обидві країни – Україна і Росія мають однакові права щодо доступу експертів, ми підпишемо такий протокол, якнайшвидше», – сказала вона.

Тим часом заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлисєєв сьогодні, 10 січня, заявив, що суттю протоколу про створення такої комісії є підпорядкування української газотранспортної системи «Газпрому». «Суть такого протоколу – це, по суті, підпорядкувати українську сторону «Газпрому», надати російській стороні повний контроль над українською газотранспортною системою і де-факто започаткувати процесу експропріації української газотранспортної системи російською стороною», - сказав він.

Також К. Єлисєєв повідомив, що Україна ще не одержувала офіційної пропозиції Росії про створення міжнародної комісії з моніторингу транзиту природного газу територією України.


Дивитись коментарі (4)

XS
SM
MD
LG