Доступність посилання

ТОП новини

Мито в 13 відсотків на імпорт може «принести нещастя»


Київ – Сьогодні набуває чинності закон про додаткове ввізне мито на імпортні товари. Таким чином українська влада планувала підтримати економіку країни в умовах кризи. Але ефект від стримування імпорту може бути зворотнім, вважають експерти.

Закон про тимчасове 13-відсоткове мито на імпорт був ухвалений у листопаді минулого року з метою протидіяти валютній паніці та досягти балансу між експортом та імпортом в умовах кризи. Але з того часу ситуація змінилася, і додаткове мито може нашкодити українській економіці, впевнені імпортери.

Щороку Всеукраїнська асоціація автомобільних імпортерів поповнює бюджет більш ніж на 5 мільярдів гривень. Новий закон суттєво зменшить ці надходження, але й українського виробника не врятує, вважає генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів Олег Назаренко.

«Ніякою допомогою це не буде. Бо 13-відсоткове мито не поширюється на автомобілі з Російської Федерації – договори з Росією передбачають відсутність мита! Водночас саме російські недорогі авто є конкурентами українським, а не більш дорогі азійські, європейські чи американські. Тобто, закон лобіює інтереси Росії», – пояснює підґрунтя чільний функціонер автоімпорту.

За словами представника імпортерів, цей закон викличе подорожчання автомобілів.

Мито підштовхне інфляцію

Закон вводить додаткове мито на авто, побутову техніку, одяг і продовольство, тому він спонукає інфляцію, вважає начальник відділу корпоративних комунікацій компанії «Метро Кеш енд Кері» Тетяна Бабенко.

«Не в кожній товарній групі торговельних мереж є вітчизняні товари. Тому введення мита автоматично викличе подорожчання. У першу чергу це торкнеться одягу та побутової техніки», – звертає увагу представник торговельної мережі в Україні.

Із тим, що закон викличе інфляцію, погоджується і заступник голови комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва депутат Ксенія Ляпіна.

«Перший великий наслідок цього закону – інфляція. Другий – те, що Світова організація торгівлі розцінить його як торговельну війну і закриє експорт українських товарів, зокрема, продукції металургії. СОТ уже заявила, що категорично проти введення такого мита. Через кілька місяців, коли закон принесе шалені збитки, влада повернеться до його відміни», – прогнозує Ксенія Ляпіна.

«Порадимося з Європою – і скасуємо»

Натомість заступник міністра економіки Валерій П’ятницький не бачить такої великої шкоди від введення мита на імпорт. Тим паче що цей крок – тимчасовий, нагадує він.

«Закон вводиться тимчасово, на кілька місяців. Він буде певною допомогою частині виробників – через скорочення імпорту. Але на сьогодні імпорт і без мита скоротився. Тому не виключено, що закон буде переглянуто, після того, як його у травні оцінять країни СОТ, Міжнародний валютний фонд, або навіть до цього», – каже чільний економічний урядовець.

Із вимогою скасувати закон про 13% мито 5 березня виступила і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. За її словами, обсяг експорту в Україні вже перевищує імпорт.

Але поки політики дійдуть згоди щодо цього, закон почне діяти і ціни знову злетять вгору…

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG