Доступність посилання

ТОП новини
20 жовтня 2020, Київ 11:21

Мито в 13 відсотків на імпорт може «принести нещастя»


Київ – Сьогодні набуває чинності закон про додаткове ввізне мито на імпортні товари. Таким чином українська влада планувала підтримати економіку країни в умовах кризи. Але ефект від стримування імпорту може бути зворотнім, вважають експерти.

Закон про тимчасове 13-відсоткове мито на імпорт був ухвалений у листопаді минулого року з метою протидіяти валютній паніці та досягти балансу між експортом та імпортом в умовах кризи. Але з того часу ситуація змінилася, і додаткове мито може нашкодити українській економіці, впевнені імпортери.

Щороку Всеукраїнська асоціація автомобільних імпортерів поповнює бюджет більш ніж на 5 мільярдів гривень. Новий закон суттєво зменшить ці надходження, але й українського виробника не врятує, вважає генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів Олег Назаренко.

«Ніякою допомогою це не буде. Бо 13-відсоткове мито не поширюється на автомобілі з Російської Федерації – договори з Росією передбачають відсутність мита! Водночас саме російські недорогі авто є конкурентами українським, а не більш дорогі азійські, європейські чи американські. Тобто, закон лобіює інтереси Росії», – пояснює підґрунтя чільний функціонер автоімпорту.

За словами представника імпортерів, цей закон викличе подорожчання автомобілів.

Мито підштовхне інфляцію

Закон вводить додаткове мито на авто, побутову техніку, одяг і продовольство, тому він спонукає інфляцію, вважає начальник відділу корпоративних комунікацій компанії «Метро Кеш енд Кері» Тетяна Бабенко.

«Не в кожній товарній групі торговельних мереж є вітчизняні товари. Тому введення мита автоматично викличе подорожчання. У першу чергу це торкнеться одягу та побутової техніки», – звертає увагу представник торговельної мережі в Україні.

Із тим, що закон викличе інфляцію, погоджується і заступник голови комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва депутат Ксенія Ляпіна.

«Перший великий наслідок цього закону – інфляція. Другий – те, що Світова організація торгівлі розцінить його як торговельну війну і закриє експорт українських товарів, зокрема, продукції металургії. СОТ уже заявила, що категорично проти введення такого мита. Через кілька місяців, коли закон принесе шалені збитки, влада повернеться до його відміни», – прогнозує Ксенія Ляпіна.

«Порадимося з Європою – і скасуємо»

Натомість заступник міністра економіки Валерій П’ятницький не бачить такої великої шкоди від введення мита на імпорт. Тим паче що цей крок – тимчасовий, нагадує він.

«Закон вводиться тимчасово, на кілька місяців. Він буде певною допомогою частині виробників – через скорочення імпорту. Але на сьогодні імпорт і без мита скоротився. Тому не виключено, що закон буде переглянуто, після того, як його у травні оцінять країни СОТ, Міжнародний валютний фонд, або навіть до цього», – каже чільний економічний урядовець.

Із вимогою скасувати закон про 13% мито 5 березня виступила і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. За її словами, обсяг експорту в Україні вже перевищує імпорт.

Але поки політики дійдуть згоди щодо цього, закон почне діяти і ціни знову злетять вгору…

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (22)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG