Народився Ігор Білозір у родині колишнього церковного диригента. Закінчив музичну школу у рідному Радехові, а потім – композиторське відділення Львівської консерваторії. Там познайомився із Володимиром Івасюком. І з червня 1979 року очолив ВІА «Ватра», який протягом 1980-х став найпопулярнішим гуртом України.
Барабанщик «Ватри» Юрій Кедринський вважає, що Білозір «заповнив вакуум», який виник після трагічної смерті Івасюка.
Білозір разом із Романом Лозинським на базі колективу Львівського автобусного заводу створили самодіяльний гурт «Ритми Карпат». Вони взяли участь у конкурсі, і тодішній директор філармонії, нині вже покійний, Микола Кулій віддав перевагу їм.
Це було українське «Чикаго»
«Насправді їм просто не було рівних, – розповідає Юрій Кедринський. Це було щось неймовірне за звучанням голосів, за інструментальним оформленням, за мелодикою, каже він: «Я особисто вважав, що це українське «Чикаго» (американський гурт), і я був щасливий, що долучився до «Ватри» вже на етапі роботи у філармонії».
Вокалістами «Ватри» стали Оксана Білозір та Мар’ян Шуневич, а у стартовому складі, окрім Кедринського, грали клавішник Зиновій Левківський, гітарист Андрій Береза, скрипаль Ростислав Штинь і саксофоніст Олександр Сердюк, автор знаменитої «Чарівної бойківчанки».
У тандемі із Богданом Стельмахом Ігор Білозір написав чи не найвідоміші свої пісні «Пшеничне перевесло», «Світлиця», «Перший сніг».
Руслана Білозір: «До влади з проханнями не ходжу»
Тепер цих пісень зовсім не чути зі столичних сцен і в ефірі національного радіо.
Сестра композитора Руслана Білозір каже, що саме від цього вона сумує найбільше: «Я сприймаю це як блокаду».
За її словами, з 2004 року «висить у повітрі» ініціатива назвати вулицю чи площу Львова іменем Ігора Білозора.
«Місце біля прокуратури, де фактично убили Білозора, тепер стало автостоянкою. Але я до влади усі ці роки не ходжу, вважаю це принизливим для пам’яті Ігоря», – каже сестра.
Не забувають Білозора у Радехові. У день народження за будь-якої погоди до Львова приїжджають вихованці Радехівської музичної школи, хор учителів-однокласників Білозора зі Школи мистецтв. Вони співають біля могили на Личаківському кладовищі, відправляють панахиду. Діти виконують свої авторські твори.
«І це єдине, що мене справді зворушує і втішає», – каже Руслана Білозір.
Адже і Фонд Ігоря Білозора, започаткований для розвитку українського мистецтва, не знайшов належної підтримки. Охочих долучитися до ініціативи рідних і друзів композитора виявилося не так багато.
Декілька років тому помешкання Білозора викупив Фонд його імені для створення квартири-музею.
Білозір помер 28 травня 2000 року у лікарні після побиття, що трапилося під час сутички з молодиками, яким, за повідомленнями, не сподобалися українські пісні. Один із нападників був сином заступника львівської міліції. На похорон Ігоря Білозора, за різними джерелами, прийшло від 100 до 200 тисяч людей.
(Київ – Прага)
Київ – Сьогодні 54-й день народження Ігоря Білозора – співака й композитора, який помер внаслідок побиття дев’ять років тому. Бійка, як кажуть, зчинилася через те, що Білозір разом із товаришем співав українських пісень. На Личаківському кладовищі у Львові Білозора сьогодні поминатимуть його рідні, колеги й усі небайдужі. Вже тридцять років виповниться цього року відтоді, як гурт «Ватра» під керівництвом Ігоря Білозора продовжив справу Володимира Івасюка, надавши українській пісні сучасного, стильного й вишуканого звучання.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
Данілов відреагував на заяву Путіна щодо розміщення ядерної зброї в Білорусі 14745 views
2Омбудсмен відреагував на резонансну справу про зґвалтування на Закарпатті 9865 views
3У Росії за майже 200 км від Москви стався вибух – ЗМІ 5011 views
4Україна вимагає терміново скликати Радбез ООН через останню заяву Путіна 3655 views
5The Times: кораблі двох країн були поблизу «Північних потоків» перед вибухами 2799 views
6У Кремлі прокоментували загрозу арешту Путіна у Вірменії. Там визнали конституційним Римський статут МКС 2578 views
7Триває найбільш інтенсивна фаза боїв за Бахмут – Сирський 2514 views
8Справа про зґвалтування неповнолітньої на Закарпатті: прокуратура оскаржить умовні терміни 2120 views
9Після заяви Путіна у Білому домі розповіли, чи Росія переміщувала ядерну зброю 2083 views
10The Insider: серед чоловіків, які вдавалися до насильства щодо вивезених з України дітей – ексберкутівець 2028 views
ФОТО ТА ВІДЕО
-
Відео
«Буча-Комбуча», редиска «Азовсталь»: патріотичні гасла і назви у рекламі. Буде заборона?
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, що забороняє використовувати патріотичні назви чи слогани у назвах брендів чи у їх рекламі. У якому вигляді можуть прийняти документ депутати і яка думка суспільства – чи прийнятні такі слогани – дивіться у відео.
-
Відео
Чому в Україні обурилися зйомками ігрового фільму про Бахмут
Ігрове кіно про двох маленьких братів із Бахмута, які виживають у зруйнованому будинку без дорослих. Таким був опис сценарію нового ігрового фільму, який збиралася знімати в Україні нібито команда Колумбійського університету. Як виявилося, американський режисер – росіянин Олександр Молочніков.