Доступність посилання

ТОП новини

Економічна криза в Україні загрожує політичними потрясіннями – дослідження


Прага – Україна є серед 10 країн світу, де погіршення економічної ситуації загрожує серйозними політичними потрясіннями, вважають автори дослідження впливової американської аналітичної компанії. Eurasia Group, яка спеціалізується на дослідженні політичного ризику та політичних консультаціях, вважає, що нинішня економічна криза пробудила потенціал нестабільності, який важко було уявити собі ще півроку тому.

Якщо економічна ситуація погіршиться в Україні, країна може повернутися до російської зони впливу, бо саме там її влада буде шукати для себе фінансову підтримку. Отримання позики від Москви коштуватиме Україні значних політичних поступок. Але, на думку аналітиків компанії Eurasia Group, це призведе не до стабілізації, а до ще більшої дестабілізації України, бо можуть зруйнуватися ті, ще нетривкі, політичні інститути, які Україна будувала за зразком західних демократій.

В інтерв’ю Радіо Свобода президент компанії Eurasia Group Ян Бреммер зазначив: «Ми вже були свідками доволі тривалої соціальної нестабільності в Україні. Вона наростатиме по мірі зростання фінансової кризи та економічного спаду. Тож, якщо Україна не отримає достатньо міжнародної підтримки, вона зможе розраховувати лише на Москву».

Відносних лібералів у владі Росії можуть замінити «силовики»

Ризик розвитку подій за таким сценарієм, американські фахівці оцінюють у 15%. Дещо вище, у 20%, вони оцінюють ймовірність політичних потрясінь у самій Росії. Зростання безробіття та падіння життєвого рівня може призвести до соціальних виступів, у результаті яких відносних лібералів замінять у владі «силовики». Президента Дмитра Медведєва, як такого, що не впорався зі своїми завданнями, може знову змінити на посаді його попередник, Володимир Путін. А падіння світових цін на нафту може лише пришвидшити розвиток подій за цим сценарієм, попереджає Ян Бреннер.

«Гадаю, що така ймовірність зросте, якщо ціни на нафту впадуть до 20 доларів за барель і протримаються там. Але тут ідеться не лише про ціни на нафту, йдеться також про торгівлю, інвестиції, доступність капіталу – все гратиме свою роль. Росія, як ви самі розумієте, не настільки залежить від нафти, як наприклад, Саудівська Аравія», – каже Ян Бреннер.

Та найбільший ризик політичних потрясінь американські вчені передбачають у Пакистані. На думку аналітиків компанії Eurasia Group, економічний спад у цій ядерній країні може викликати політичний конфлікт, зростання екстремізму та повернення до влади військових у тому, чи іншому вигляді.

Крім Пакистану, в списку країн, що можуть становити небезпеку для себе і оточуючого світу, є вже Туреччина, Польща, Японія, Аргентина Мексика, Нігерія та Об’єднані Арабські Емірати.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG