Доступність посилання

ТОП новини

Грецька криза перестала бути безкровною


Демонстрація в Афінах, 5 травня 2010 року
Демонстрація в Афінах, 5 травня 2010 року

Прага – Троє людей загинуло під час сьогоднішніх протестів в Афінах. Тисячі греків вийшли на вулиці, протестуючи проти скорочень державних витрат, які мають відбутися на вимогу кредиторів Греції. Пакет допомоги від партнерів по Європейському Союзу та від Міжнародного валютного фонду передбачає, що Греція проведе значні бюджетні скорочення. Тим часом німецький канцлер Анґела Меркель закликала сьогодні німецький парламент проголосувати за пакет допомоги Греції, значну частину якого має заплатити саме Німеччина.

За офіційними даними, троє людей загинуло в Афінах, коли розлючений натовп закидав приміщення банку пляшками із запалювальною сумішшю. Кілька будинків у центрі міста охопила пожежа. Поліція ледве стримувала демонстрантів, сутички тривали на вулицях і на підступах до парламенту. Поліція використовувала сльозогінний газ і світлошумові гранати.

У Греції триває національний страйк. На вулиці вийшли тисячі людей, які протестували проти затягування пасків у безпрецедентний спосіб, як цього вимагають кредитори країни. За умовами надання близько 110 мільярдів євро для допомоги у сплаті зобов’язань грецького уряду Греція має зібрати десятки мільярдів євро зі власних громадян шляхом збільшення податків, скорочення пенсій та замороження зарплат.

Сьогоднішній страйк організували разом працівники приватного і державного сектору. Країна паралізована, бо більшість державних служб та приватних компаній не працює.

Протестувальники сподіваються не допустити запровадження скорочень. «Ми зупинимо ці дії. Якщо не сьогодні, то завтра», – говорить учасниця протесту Лета Метоніу.

Грецька влада усвідомлює, що заходи, які вона планує, будуть болючими для населення. Міністр фінансів Греції Йоргос Папаконстантину заявив, що програма виходу з кризи буде дуже «складною» і зачепить багатьох людей, які не несуть відповідальності за її появу. Але іншого виходу для країни він не бачить.

Німеччина вагається з допомогою


Тим часом у Німеччині канцлер Анґела Меркель закликає парламент врятувати не стільки Грецію, скільки «майбутнє Європи» та долю спільної валюти, євро. «Йдеться про майбутнє Європи, а отже, і про майбутнє Німеччини в Європі», – наголошує Меркель. Ключове голосування з цього питання має відбутися в п’ятницю.

Ідея позичити мільярди євро Греції не популярна в Німеччині, оскільки існують серйозні побоювання, що названа сума не буде остаточною. А крім того, німці побоюються, що інші країни єврозони, такі як Італія, чи Португалія, можуть незабаром опинитися в подібній ситуації. Через ці побоювання сьогодні спільна європейська валюта впала нижче «психологічної» межі в 1 долар 30 центів за євро.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG