Доступність посилання

Злиття газових компаній України і Росії: Брюссель закликає чекати


Комісар ЄС з енергії Ґюнтер Еттінґер (праворуч) і український Міністр палива та енергетики Юрій Бойко, Брюссель, 6 травня 2010 року
Комісар ЄС з енергії Ґюнтер Еттінґер (праворуч) і український Міністр палива та енергетики Юрій Бойко, Брюссель, 6 травня 2010 року

Брюссель – У четвер у Єврокомісії відбулися переговори з питань енергетики між українським міністром палива та енергетики Юрієм Бойком та єврокомісаром Ґюнтером Еттінґером. Звичайно, у центрі обговорень була пропозиція Кремля об’єднати «Нафтогаз України» та російський «Газпром». Проте наразі офіційно у Брюсселі цю ідею називають внутрішньою справою Києва та Москви і закликають не поспішати з висновками. Тим часом приєднання України до Європейського енергетичного співтовариства залишається актуальним – це реальна ініціатива, в якій зацікавлені і Європа, і Україна, запевняють представники євроустанови та українського уряду.

Яким буде подальше співробітництво між Україною та європейським співтовариством у енергетичній сфері? Сьогодні в Брюсселі комісар ЄС із питань енергетики зустрівся з міністром палива та енергетики України Юрієм Бойком.

Серед іншого йшлося і про нещодавню пропозицію російського прем’єр-міністра Володимира Путіна об’єднати «Нафтогаз України» та «Газпром», яка викликає багато питань у Брюсселі.

Одне з них – чи сумісне це злиття двох енергетичних компаній з бажанням України вступити до Європейського енергетичного співтовариства.

В ЄС ухиляються від прямої відповіді

Комісар з питань енергетики Ґюнтер Еттінґер ухиляється від прямої відповіді та закликає проявити терпіння.

«По-перше, це є справою не Європейського Союзу, а власників компаній, – каже комісар. – Звичайно, якщо до цього взагалі дійде. По-друге, який зміст, параграфи, пункти і наміри матиме ця справа – ніхто цього ще не знає. У будь-якому разі, ми маємо переконатися, відповідає чи ні це утворення нашим умовам. Коли партнери з українського уряду чи з газових компаній запитають про наші умови, ми відповімо. Але сьогодні Єврокомісії ще рано розпочинати будь-які рухи».

Тим часом міністр палива та енергетики Юрій Бойко зауважив: «Будь-яка пропозиція такого рівня мусить бути зважена з трьох позицій. Перше – це повинно відповідати національним інтересам нашої держави. Друге – враховувати інтереси наших партнерів, маючи на увазі те, що ми є частиною великого транзитного бізнесу між Росією, Європою та Україною. І, нарешті, це питання необхідно ретельно вивчати».

Проте подібне злиття, на думку європейських експертів, може стати серйозною загрозою енергетичній безпеці всього європейського співтовариства. Та й, зрештою, чи стане від цього український газовий ринок прозорішим, чого так прагне ЄС?

Вступ України до Енергетичного співтовариства залишається актуальним

У центрі уваги представників Європейської комісії та українського міністра була також перспектива вступу України до Енергетичного співтовариства. Однак європейські установи насамперед чекають на ухвалення Україною нового законодавства щодо свого ринку газу. Єврокомісія зважає на те, що, оскільки в Україні новий уряд, то поки що йому було не до цього. Проте виконавча влада Євросоюзу сподівається, що це буде здійснене у найближчому майбутньому.

«Останні три місяці у нашій країні відбувалися політичні процеси, тому розгляди законодавств були зупинені, – пояснив зі свого боку міністр Юрій Бойко. – Три дні тому я вивчив це газове законодавство і передав його до Верховної Ради. Сподіваюся, що парламент ухвалить його протягом наступних декількох тижнів. Це стане першим кроком для наближення нашої системи до європейського співтовариства».

Наостанок він зауважив, що Україна йде шляхом лібералізації газових тарифів і податків, але не погоджується з твердженнями західних оглядачів, щодо того, що український енергетичний ринок щодалі більше монополізується.

Під час брюссельського візиту міністр палива та енергетики України Юрій Бойко також зустрівся з генеральним секретарем міжнародної асоціації «Єврогаз» Жаном-Марі Девосом. Під час переговорів українській НАК «Нафтогаз України» запропонували стати асоційованим членом асоціації та передали відповідні установчі документи.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG