Доступність посилання

ТОП новини

Криза по-чеськи: заощаджувати чеські політики почали з себе


Прага – До кінця року уряд Чехії має схвалити програму заощаджень, викликану економічною кризою. Зокрема, було підраховано: щоб наповнити державну скарбницю, потрібно всім на кілька років забути про великі грошові винагороди, нові швидкісні шосе чи дорогий відпочинок. Тільки за такої умови можна буде впоратись із виконанням соціальних програм і забезпечити стабільну працю системи охорони здоров’я. А щоб не зупинятись на словах, чільні чеські політики вирішили почати з себе.

Одна з перших вимог, із якою виступив уряд Чехії, – тимчасово, на кілька років, відійти від фінансової політики, яка гарантувала державним службовцям щорічне підвищення зарплати за стаж роботи. Відразу було наголошено: вимога стосуватиметься всіх державних службовців – від чеського президента до керівника району.

Статус державного службовця в Чехії мають, крім працівників державного апарату, також військові, лікарі й учителі. Але саме вчителі відразу були виключені зі списку економії зарплат – працівники системи національної освіти в Чехії єдині, кому були надані привілеї.

Всім іншим, згідно з програмою заощадження бюджетних коштів, заробітну плату буде скорочено на 5–10 відсотків. Оскільки інформація про розмір зарплати всіх державних службовців – чеського президента і працівників його канцелярії, прем’єра, міністрів, членів парламенту – є загально доступна, наприклад, в інтернеті, то журналісти відразу підрахували, що президент Вацлав Клаус при зарплаті в перерахунку близько 20 тисяч доларів США втратить за планом економії 3650 доларів на місяць.

Дорогі будівельні проекти відкладають

Аж на 10 відсотків має скоротитись зарплата лікарям, середньому і нижчому медичному персоналу, до скорочень готуються й інші міністерства. Зокрема, будуть заморожені на певний час великі будівельні проекти, відкладається модернізація залізничного транспорту, мають бути позбавлені податкових пільг усі державні програми, якщо вони не зуміють скоротити видатків на їхню реалізацію.

Не всім подобається програма заощаджень. Про наміри вийти з протестами проти скорочення зарплат вже заявили медики і державні службовці, наприклад, судді.

Та уряд, представники партій владної коаліції не мають наміру здаватись. Інакше з кризи не вийдемо, зазначає речник нової владної партії «TOP 09» Ян Якоб.

«Йдеться про дві речі. Перша: зниження обсягу зарплати не означає її фактичного зменшення, просто сама система оплати буде ефективнішою, – пояснює він. – Ті, хто добре і чесно працюють, не мусять боятись. Внаслідок змін зменшиться кількість працівників, а відмінна праця буде відзначена. Адже ми не можемо жити в борг, за який будуть розплачуватись майбутні покоління. Де б ми не жили – в Чехії чи ще десь – криза змушує подбати про скарбницю, щоб бюджетна і соціальна системи не зазнали краху. І друге: будуть змушені заощаджувати не лише пересічні громадяни – наші кроки вже спрямовані на те, щоб економія заторкнула державні установи, політиків, канцелярію президента».

Чеський прем’єр економить також

До скорочення зарплат та інших видатків готуються й депутати чеського парламенту. Ïхня зарплата зменшиться на 10 відсотків, при цьому для них у 2,5 рази підвищаться ціни за відпочинок у відомчих санаторіях. Також будуть законсервовані дорогі для утримання державні вілли, а окремі політичні партії вже виставили на продаж свої об’єкти, переважно в Празі й відпочинкових зонах. Таким чином тільки вищий ешелон державних службовців заощадить понад 6 мільйонів доларів.

Прикладом для наслідування називають чехи і прем’єра уряду Петра Нечаса, який відмовився від державної вілли і охорони, з родиною живе в багатоквартирному будинку, користується міським транспортом, а в разі потреби їздить на чеській «Шкоді». Так само чеські міністри назагал охороною не користуються, а за міський транспорт платять із власної кишені.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG