Доступність посилання

ТОП новини

Інтернет без дротів. Чи доступний українцям Wi-Fi?


Wi-Fi, тобто бездротовий інтернет-зв’язок, у київському метро обіцяє столична влада до Євро-2012. Послуга буде платною, але місто зацікавлене в максимальній її доступності, заявив заступник голови міськадміністрації Руслан Крамаренко. Про необхідність поширення Wi-Fi говорять і в інших містах, які прийматимуть футбольний Чемпіонат.

В Україні бездротові технології розвинуті ще не достатньо, говорить Ігор Рубан, колишній голова державного комітету інформатизації. Та поширювати цей зв’язок в країні просто необхідно, вважає експерт.

Wi-Fi – це скорочення від англійського Wireless Fidelity. Тобто висока надійність бездротової передачі даних (а дослівно – бездротова надійність). У цій технології для передачі інформації замість звичних дротів використовуються радіохвилі. Створена вона була на початку 90-х у Нідерландах і швидко поширилася світом.
«Існує Національна програма інформатизації, а також Закон про основні засади інформаційного суспільства в Україні до 2015 року. Там сказано: розвивати треба. А розвивати мають спеціалісти. Сьогодні дуже складно прокладати нові телекомунікаційні системи навіть у містах, тому і там радіодоступ до інтернету дуже потрібний. Особливо він поширюється в районах щільної забудови, офісів. Також Wi-Fi необхідний у місцях, де інші способи зв’язку просто недоцільні, наприклад, у гірській місцевості, де складно прокласти дротові системи», – каже експерт.

Теоретично в Києві немало точок безкоштовного доступу до бездротового інтернету, говорить виконавчий директор Асоціації учасників ринку бездротових мереж Олег Соболєв. Однак три чверті з них не працюють взагалі або надають вкрай поганий сервіс. Водночас безкоштовний Wi-Fi є одним із методів приваблення клієнтів готелями та ресторанами.

«Це ніби стало модним, щоб у кожному закладі була зона Wi-Fi. Але реально він працює тільки там, де клієнт оплачує. Часто у готелях є платний, достатньо недешевий Wi-Fi. Вони заробляють на цьому, бо знають: клієнт приїхав у готель, і йому немає куди діватися, і він буде ним користуватися, і буде за нього платити. Безкоштовність цього сервісу в ресторанах теж умовна. Там плату за нього просто включають у вартість напоїв чи страв, просто трішки піднімають їхню ціну», – пояснив Олег Соболєв.

В Європі доступ до Wi-Fi доступний в багатьох місцях – починаючи від аеропортів чи вокзалів і закінчуючи громадськими парками чи головними площами міст, продовжує виконавчий директор Асоціації учасників ринку бездротових мереж. В Україні оператори також планують розширювати доступ до такого зв’язку, особливо в містах, які прийматимуть чемпіонат Євро-2012, зауважив Олег Соболєв.

«В Україну нахлине великий потік туристів, ніхто ж із них не буде підключатися до інтернету через дроти, кабелі. Це незручно, треба десь шукати цей вихід, розетку. А всі приїдуть зі своїми ґаджетами – телефонами, смартфонами, нетбуками, ноутбуками, де модуль Wi-Fi вбудований автоматично. Відповідно, у чотирьох містах Єврочемпіонату оператори планують розгорнути додаткові платні зони Wi-Fi – там, де будуть основні потоки людей. Тобто, у центрі міст, у готелях, біля готелів, на вокзалах, аеропортах, кафе та ресторанах».

Поширюється мережа доступу до бездротового інтернету і завдяки державі, говорить Ігор Рубан, колишній голова державного комітету інформатизації. Зокрема, у лютому цього року стартував проект «Відкритий світ». Він передбачає впровадження сучасних технологій, зокрема і Wi-Fi, у школах країни.

«Це національний проект, пов’язаний із запровадженням інтернету 4G (бездротового інтернету нового покоління) в школах, в тому числі й сільської місцевості. А далі ця інфраструктура має використовуватися для забезпечення інтернетом інших закладів, наприклад сільрад. Тобто в рамках проекту «Відкритий світ» передбачається підключення усіх шкіл України до технологій 4G, а далі розширення каналів та підключення інших абонентів», – розповів Рубан.

Інтернет, доступний будь-де

У столиці Чехії Празі вже курсують трамваї із доступом до інтернету. Wi-Fi стає доступним навіть у кемпінгах країни. А скоро користуватися таким зв’язком можна буде навіть у автомобілях. Виробники американських та європейських автівок почали додавати спеціальні модеми для користування бездротовим інтернетом до комплектації нових моделей.

Окрім того, в липні цього року міжнародний Інститут інженерів з електротехніки та електроніки оголосив про створення нового стандарту – так званого Super Wi-Fi. Це технологія, яка дозволить користуватися бездротовим інтернетом в радіусі 100 кілометрів від найближчого передавача. Тобто, ви зможете заходити в інтернет через домашню мережу, перебуваючи за 100 кілометрів від свого дому.

Киянин Леонід встановив роутер Wi-Fi в себе дома 2 роки тому. У нього велика сім’я, і раніше доступ до інтернету був лише в одному стаціонарному персональному комп’ютері. Тепер же всі члени родини мають можливість користуватися всесвітньою мережею за допомогою нетбука, лептопа чи телефону, розповідає Леонід.

«Спочатку встановили звичайний дротовий інтернет, але нам було цього замало, хотілося, щоб у всій квартирі був інтернет і доступ до нього з будь-якого місця, з будь-якої кімнати. Тому я купив модем, так званий роутер (таку коробочку з антеною), за 300 гривень. І під’єднав до нього дріт, який мені завели раніше. Таким чином, я отримав вай-фай із хорошою швидкістю (52 мегабіти в секунду). А в ПК швидкість інтернету – 100 мегабіт в секунду. Плачу я за це 100 гривень у місяць, це безлімітний тариф».

В останні роки муніципалітети і просто жителі деяких європейських міст почали створювати вільні мережі Wi-Fi з безкоштовним доступом, об’єднуючи маленькі чи персональні бездротові мережі в загальні, доступні всім.

Однак користування Wi-Fi несе в собі і деякі загрози, застерігають фахівці.
Наприклад, часто хакери можуть маскувати свої мережі під легальні безкоштовні точки доступу і таким чином перехоплювати конфіденційну інформацію користувача.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG