Доступність посилання

ТОП новини

Закон про ринок землі сприятиме інвестиціям чи латифундистам?


Верховна Рада цього тижня має розглянути у другому читанні законопроект про ринок земель
Київ – Верховна Рада цього тижня має розглянути у другому читанні законопроект про ринок земель. Він передбачає, зокрема, державну монополію у кредитах під заставу землі та необхідність декларування прибутків учасників земельного ринку. Експерти та представники опозиції пояснюють це спробою монополізувати земельний ринок. Представники ж влади заявляють про перспективу залучення великих інвестицій у сільське господарство.

Від 4 січня парламентський комітет з аграрних та земельних питань розглядає законопроект про ринок земель, який вже пройшов перше читання, вказано на сайті Верховної Ради. Однак віце-спікер, бютівець Микола Томенко заявляє, що профільний комітет не починав розгляд.

«У парламенті не відбулося жодного засідання профільного комітету, під час якого була б розглянута велика кількість поправок, внесених до другого читання», – каже Томенко. За його словами, у нинішньому вигляді документ передбачає можливості для скуповування землі кількома фінансово-промисловими групами.

На думку ж нунсівця Віктора Матчука, небезпекою цього законопроекту є можливість формування державної монополії на земельному ринку. Це, каже він, стало можливим, коли до проекту внесли норму про створення єдиного державного оператора та про розширення повноважень земельного банку.

80% селян не зможуть купувати землю експерт

Про те, що ухвалення законопроекту про ринок земель може призвести до утворення латифундій та інших негативних наслідків, говорить і керівник Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

«Не зовсім зрозуміло, для кого зроблений законопроект, – каже експерт. – Загальна позиція, розблокувати ринок земель, зрозуміла. Але там передбачена декларація про доходи особи, яка купує землю. Отже, 80% селян, які живуть за рахунок продажу сільськогосподарської продукції, не зможуть бути покупцями. Так само виключені з переліку фермерські господарства та аграрні підприємства. Фізичних осіб, які можуть задекларувати великі особисті доходи, в Україні зовсім небагато».

Законопроект про ринок земель є вкрай необхідним, але норми, які сприяють монополізації земельного сектору, треба змінювати, вважає член парламентського комітету з аграрних та земельних питань, литвинівець Сергій Терещук.

«Закон має бути зваженим до того, як його ухвалять, – зазначає Терещук. – Він не повинен сприяти утворенню класу латифундистів та класу спекулянтів, які землю перепродуватимуть. Закон має сприяти формуванню середнього класу серед селян. На найближчому засіданні комітету я пропонуватиму доопрацювати законопроект, розглянути ті тисячу правок, які є, і змінити його».

Новий закон приведе великого інвестора – Лук’янов

Зі свого боку, регіонал Владислав Лук’янов вважає побоювання щодо законопроекту про ринок земель безпідставними, і прогнозує, що він стимулюватиме залучення великих інвесторів до аграрного сектору.

«Ухвалено зміни про відтермінування вільного продажу землі до 2013 року, тож цей законопроект не вплине на ситуацію у найближчій перспективі, – вважає Лук’янов. – Якщо ж говорити стратегічно, то необхідні великі обсяги інвестицій щоб підвищити ефективність використання земель. Це можливо лише у тому випадку, коли в якості застави буде використовуватися земля, як товар, а не слабко врегульоване право оренди».

Регіонал наголошує, що за потреби цей закон можна буде доопрацьовувати і після його ухвалення.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG