Доступність посилання

ТОП новини

Путін розуміє тільки мову вуличного протесту – Михайло Касьянов


Брюссель – Співголова незареєстрованої опозиційної Партії народної свободи, екс-прем’єр-міністр Росії Михайло Касьянов цього тижня побував у Європарламенті. Під час зустрічі з європейськими депутатами йшлося про минулі «думські» вибори та перспективи виборів президентських. У розмові з Радіо Свобода представник російської опозиції торкнувся й майбутнього «хитких» російсько-українських відносин.

– Чи можуть грядущі президентські вибори у Росії внести якісь зміни у стосунки Москви та Києва? Ваш прогноз?
Україна та Росія – це дві незалежні держави, стосунки яких мали б будуватися на правилах міжнародної взаємодії
– Ви бачите, ситуація надзвичайно хитка: немає спільної політичної мови, на жаль, немає прогресу у вирішенні тих проблем, що існують. Думаю, що пошуки триватимуть, але оскільки (при владі) з обох боків залишаються ті ж люди, це буде непросто. Якщо й з’являться якісь домовленості, то вони не матимуть фундаментального характеру. Адже, вони засновані не на базовому розумінні того, що Україна та Росія – це дві незалежні держави, стосунки яких мали б будуватися на правилах міжнародної взаємодії. Натомість, ці відносини базуються на спільному розумінні з минулого та на хибному розумінні того, що таке демократія і що таке рівноправні відносини. Тому деякий шлях все ще має бути пройдений.

– У Росії після минулих думських виборів на вулицях тривають численні маніфестації. Як Ви, представник опозиційних політичних сил, оцінюєте ці акції протесту?
Права на вільні вибори у нинішній Росії немає
– У Росії сьогодні протестує середній клас, тобто ті, кого Путін називає «розгнівані міщани». Це освічена частина суспільства, яка мислить і яка, у принципі, є двигуном розвитку. Цим людям не байдуже те, що діється у державі. Вони вимагають від влади дотримання своїх прав. Насамперед, права на вільні вибори, яких у нинішній Росії немає. Ці сотні тисяч людей вимагають зокрема, нових дострокових виборів до парламенту, до яких допустили б всі політичні сили. Вони також вимагають нових виборів президента. Не цих імітованих, які мають 4 березня завершитися голосуванням, а інших, де будуть допущені представники всіх політичних сил і де буде вільна реєстрація.

– Влада і в Росії чи Україні, так само, як і тут, на Заході, не завжди зважає на заклики маніфестантів. Як Ви гадаєте, чи чує Володимир Путін голос народу?

– Чи чує Путін ? Чує. Ще півроку тому і Путін, і Медведєв казали, що сім зареєстрованих партій представляють весь політичний спектр уподобань російських громадян. Сьогодні вони кажуть, що слід терміново змінити закони про політичні партії, щоб зареєструвати всіх. До того ж, Путін уже підтримав ідею проведення виборів губернаторів, а ще півроку тому він казав, що це може статися хіба що через сто років. Наскільки і як усе це буде здійснене, залежить від протестів. На жаль, сьогодні на Путіна і його команду впливає тільки одне: протест вулиці. Логіка мислення та аргументів у рамках політичної конкуренції на них не діє. Спрацьовує тільки протест. І цей протест буде тривати.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG