Доступність посилання

ТОП новини

У Молдові нарешті обрали президента


Президент Молдови Ніколає Тімофті під час виступу у парламенті, 16 березня
Молдовський парламент обрав президента країни, якого парламентарі не могли обрати вже два з половиною роки. Очолив парламентську республіку, в якій президента обирає парламент, 63-літній колишній суддя Ніколає Тімофті, якого запропонувала прозахідна урядова коаліція. Очікується, що обрання глави держави спростить процес реформ в країні та наближення до Європейського Союзу.

Обрання президента в парламенті не було легким ані цього разу. Незалежний депутат, якого висунула коаліція прем’єр-міністра Влада Філата, зміг набрати голоси тільки завдяки трьом голосам колишньої комуністичної опозиції та одного незалежного депутата. Решта комуністів бойкотували голосування і вимагали розпуску парламенту, де більшість голосів належить Альянсу за європейську інтеграцію.

Але і так Ніколає Тімофті отримав лише на один голос більше, ніж потрібно для обрання президента, повідомив голова виборчої комісії. Це при тому, що він був єдиним кандидатом на посаду президента.

«Спеціальна комісія дійшла висновку, що пан Тімофті отримав 62 голоси, що є більше, ніж три п’ятих дійсних голосів», – сказав голова спеціальної виборчої комісії Тудор Деліу. Нині обрання президента має підтвердити Конституційний суд, а через 45 днів його приведуть до присяги.

Тімофті, який не належить до жодної партії, має підтримку владної коаліції. Виступаючи після обрання, він заявив, що повністю підтримує курс прем’єр-міністра Влада Філата на зближення з Європейським Союзом.

Ми повинні інтегруватися до європейських структур
Ніколає Тімофті
«Я переконаний, що Молдова не має іншого майбутнього, крім європейського. Ми маємо продовжувати наш шлях вперед обраною дорогою, до Європи. Ми також повинні інтегруватися до європейських структур», – зазначив новообраний президент.

У Європі вітають і радять зосередитися на реформах

Ніколає Тімофті народився у селі Чікулешті, що на північ від Кишинева. У 1972 році він закінчив юридичний факультет Кишинівського університету, а потім, після служби в армії, він працював суддею. Лише через чотири роки суддівства Тімофті призначили до Верховного суду Молдови. Після проголошення незалежності Молдови він упродовж п’яти років працював у Кишинівському апеляційному суді, а в 2005 році його призначили до Вищої палати юстиції. Минулого року Тімофті став головою Вищої ради магістратури, це орган суддівського самоврядування.

У Європі, до якої обіцяє вести свою країну новий президент Молдови, привітали його проєвропейську риторику, але зауважили, що нині країна має зосередитися на реформах.

Молдова може повністю покластися на Європейський парламент
Річард Фрідман

«Молдова нарешті подолала свої інституційні проблеми. Її керівництво має тепер зосередитися на порядку денному європейських реформ. У цьому Молдова може повністю покластися на Європейський парламент», – сказав в інтерв’ю Радіо Свобода речник Європейського парламенту Річард Фрідман.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG