Доступність посилання

ТОП новини

Президент задумав убезпечити суддів від депутатів


Київ – Президент Віктор Янукович ініціює виключення Верховної Ради з процедури призначення суддів. За словами радника Президента з питань судочинства Андрія Портнова, подібну ініціативу глава держави має намір винести на розгляд Конституційної асамблеї. Між тим експерти зазначають, що за чинної системи утворення органів суддівського самоврядування такий крок не призведе до появи незалежного судочинства. До того ж, депутати навряд чи захочуть позбавити себе права впливати на формування суддівського корпусу.

За словами Андрія Портнова, Президент ініціюватиме «повне відсторонення парламенту та інших політичних органів від процесу призначення або обрання суддів на посаду». Відповідні рішення мають ухвалювати дисциплінарно-кваліфікаційні органи: Вища кваліфікаційна комісія та Вища рада юстиції.

Заступник голови парламентського комітету з питань правосуддя депутат-регіонал Валерій Бондик вважає, що подібним чином суддів вдасться убезпечити від політичних впливів.

Якщо нам з вами від цього буде легше, то ми повинні вітати таку ініціативу президента
Валерій Бондик
«Я за будь-які реформи в судово-правовій галузі, які йдуть на покращення прав людини. Якщо нам з вами від цього буде легше, то ми повинні вітати таку ініціативу Президента», – каже він.

Суддям загрожує інша залежність – експерт

Чи захочуть депутати парламенту наступного скликання проголосувати за конституційні зміни, які позбавлять їх можливості впливати на формування суддівського корпусу? Однозначної відповіді на це запитання Валерій Бондик не має. Утім, він вважає, що сьогодні роль парламенту в цьому процесі церемоніальна.

Натомість керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко вважає, що без реформи органів суддівського самоврядування усунення парламенту від призначення суддів не призведе до ліквідації політичного впливу на судочинство.

Ми знаємо, як проходять вибори в середовищі суддів. Якщо так само проходитимуть вибори до Вищої ради юстиції, то це взагалі перетворить ці органи в повністю ручні, контрольовані людьми з найближчого оточення Президента
Ігор Коліушко
«Всі рекомендації ПАРЄ й Венеціанської комісії спрямовані на те, щоб зменшити вплив політичних чинників на призначення суддів. З іншого боку, ми знаємо, як проходять вибори в середовищі суддів. Якщо так само проходитимуть вибори до Вищої ради юстиції, то це взагалі перетворить ці органи в повністю ручні, контрольовані людьми з найближчого оточення Президента», – зазначає експерт.

Також Ігор Коліушко, який був народним депутатом двох скликань, вважає, що парламентарі не захочуть втрачати впливу на формування суддівського корпусу. За його словами, «для багатьох депутатів на сьогодні це дуже важливе повноваження, яке створює таку ситуацію, що судді не хочуть сваритися з депутатами».

Зараз Верховна Рада призначає суддів загальної юрисдикції безстроково, а також третину суддів Конституційного Суду. Під час останніх президентських виборів Віктор Янукович обіцяв, що ініціюватиме виборність суддів.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG