Це сучасна ідея, але вона має бути винесена на обговоренняОлександр Клименко
Тож поки профільні служби «досконало вивчатимуть кращий світовий досвід у цій сфері», міністр обіцяє радитися не лише з платниками податків, але і з експертами. Таким чином, на його думку, подібну ініціативу можна буде ефективно втілити у життя уже у 2014 році.
«Неодмінно буде вибіркове застосування» – Дубровський
Водночас економіст та член наглядової ради СASE Україна Володимир Дубровський у цьому сумнівається. Каже, що впровадженню загального декларування доходів можуть завадити технічні перешкоди, найперше – у вигляді великих адміністративних та матеріальних затрат.
Доцільність громадського та експертного обговорення, запропонованого міністром Клименком, у Володимира Дубровського теж викликає сумніви. Адже досвід подібних діалогів показав, що вони зазвичай або взагалі не відбуваються, або у них беруть участь фіктивні чи наближені до влади об’єднання і особи, пояснює фахівець.
Все буде робитися «на розсуд начальника». Тих, хто причетний до політичної опозиції, посварився з місцевою владою, будуть перевірятиВолодимир Дубровський
Таке «закручування гайок», на думку Володимира Дубровського, нині є надто небезпечним для України, адже може стати однією з передумов масового суспільного невдоволення.
Де загальне декларування, там і податкова амністія?
Натомість регіонал Дмитро Святаш, який є членом парламентського комітету з питань податкової і митної політики, вважає ініціативу введення загального декларування доходів важливим елементом у розвитку української демократії. Однак цей процес має обов’язково супроводжуватися запровадженням податкової амністії, наголошує депутат.
Всі будуть в однакових умовах. Задекларуй усе, що в тебе є: в Україні і за кордономДмитро Святаш
У подальшому це дозволить декларувати не лише доходи, але і видатки громадян, додає Дмитро Святаш. А поки радить міністерству провести не лише суспільне обговорення, але і попередню презентацію такої податкової реформи, адже це «дуже серйозний крок, який неможливо здійснювати лише у адміністративний спосіб».
Головне – не сума податку, каже міністр
З 1 січня в Україні розпочалася кампанія з декларування громадянами свого майнового стану і доходів за минулий рік. Відповідні декларації вони повинні подати до 1 травня або у письмовому, або в електронному варіанті.
Згідно з результатами минулорічної кампанії, сума задекларованого громадянами доходу у 2011 склала майже 37 мільярдів гривень.
Очікується, що з впровадженням загального декларування свої доходи будуть декларувати близько 30 мільйонів українців. На думку міністра доходів і зборів Олександра Клименка, це дасть змогу громадянам України «відчути себе рівноправними партнерами держави».
«Неважливо, скільки людина платить – мільярд чи сто гривень. Важливо, щоб вона це робила свідомо», – наголошує він.