Доступність посилання

ТОП новини

Загальне декларування доходів: перевірять «кого треба»?


Міністр доходів і зборів Олександр Клименко
Міністр доходів і зборів Олександр Клименко
Київ – Українців обіцяють запитати про те, чи хочуть вони розповідати про свої доходи. На цьому наголошує міністр доходів і зборів Олександр Клименко. Ініціативу загальної декларації доходів провладні депутати вважають корисною, але невіддільною від податкової амністії. Натомість економічні експерти вбачають у цьому черговий механізм тиску держави на громадян.

Це сучасна ідея, але вона має бути винесена на обговорення
Олександр Клименко
«Це сучасна ідея, але вона має бути винесена на обговорення. Це стосується кожного і треба знайти найбільш оптимальний варіант», – так у четвер перед засіданням уряду міністр доходів і зборів Олександр Клименко прокоментував можливе введення в Україні загального декларування доходів громадян.

Тож поки профільні служби «досконало вивчатимуть кращий світовий досвід у цій сфері», міністр обіцяє радитися не лише з платниками податків, але і з експертами. Таким чином, на його думку, подібну ініціативу можна буде ефективно втілити у життя уже у 2014 році.

«Неодмінно буде вибіркове застосування» – Дубровський

Водночас економіст та член наглядової ради СASE Україна Володимир Дубровський у цьому сумнівається. Каже, що впровадженню загального декларування доходів можуть завадити технічні перешкоди, найперше – у вигляді великих адміністративних та матеріальних затрат.

Доцільність громадського та експертного обговорення, запропонованого міністром Клименком, у Володимира Дубровського теж викликає сумніви. Адже досвід подібних діалогів показав, що вони зазвичай або взагалі не відбуваються, або у них беруть участь фіктивні чи наближені до влади об’єднання і особи, пояснює фахівець.

Все буде робитися «на розсуд начальника». Тих, хто причетний до політичної опозиції, посварився з місцевою владою, будуть перевіряти
Володимир Дубровський
«Якщо це буде тільки Асоціація платників податків, яку очолює мати віце-премєра Арбузова, до якого наближений пан Клименко, то нічого путнього з цього не вийде. А найголовніше – неодмінно буде вибіркове застосування механізму. В інших країнах це означає, що існує якась оцінка за ризиками. В нашій країні все буде робитися «на розсуд начальника». Тобто тих, хто причетний до політичної опозиції, посварився з місцевою владою, будуть перевіряти», – каже експерт.

Таке «закручування гайок», на думку Володимира Дубровського, нині є надто небезпечним для України, адже може стати однією з передумов масового суспільного невдоволення.

Де загальне декларування, там і податкова амністія?

Натомість регіонал Дмитро Святаш, який є членом парламентського комітету з питань податкової і митної політики, вважає ініціативу введення загального декларування доходів важливим елементом у розвитку української демократії. Однак цей процес має обов’язково супроводжуватися запровадженням податкової амністії, наголошує депутат.

Всі будуть в однакових умовах. Задекларуй усе, що в тебе є: в Україні і за кордоном
Дмитро Святаш
«Всі будуть в однакових умовах. Задекларуй усе, що в тебе є: в Україні і за кордоном. Якщо це за кордоном, то познач себе як кінцевого бенефіціара (якщо ти маєш якісь корпоративні права чи закордонні рахунки). У тебе є певний час на амністію цих капіталів. Ти можеш повернути їх до України, ти можеш залишити їх за територією України (але тоді треба вводити податок на капітал). Найголовніше, щоб це було виключно на загальних засадах», – зазначив парламентар.

У подальшому це дозволить декларувати не лише доходи, але і видатки громадян, додає Дмитро Святаш. А поки радить міністерству провести не лише суспільне обговорення, але і попередню презентацію такої податкової реформи, адже це «дуже серйозний крок, який неможливо здійснювати лише у адміністративний спосіб».

Головне – не сума податку, каже міністр

З 1 січня в Україні розпочалася кампанія з декларування громадянами свого майнового стану і доходів за минулий рік. Відповідні декларації вони повинні подати до 1 травня або у письмовому, або в електронному варіанті.

Згідно з результатами минулорічної кампанії, сума задекларованого громадянами доходу у 2011 склала майже 37 мільярдів гривень.

Очікується, що з впровадженням загального декларування свої доходи будуть декларувати близько 30 мільйонів українців. На думку міністра доходів і зборів Олександра Клименка, це дасть змогу громадянам України «відчути себе рівноправними партнерами держави».

«Неважливо, скільки людина платить – мільярд чи сто гривень. Важливо, щоб вона це робила свідомо», – наголошує він.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG