Доступність посилання

ТОП новини

В Україні запустили опалення. Експерти не знають, чи надовго


Київ – Сьогодні та завтра в кожній українській хаті має бути тепло. Принаймні до цього закликав місцеву владу президент Петро Порошенко. Міські голови Києва та інших міст звітують, що тепло надійшло в соціальні заклади, а житло підключать до нього поетапно. Говорять про опалювальний сезон і на підконтрольних сепаратистам територіях. Водночас українці утеплюються і гріються самі. А експерти говорять про дефіцит газу і про загрозу нижчої температури в оселях або більш раннього завершення опалювального сезону.

Жителі Київщини готуються до зими
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

Дмитро, мешканець міста Обухів біля Києва, впевнений у теплій зимі. На владу не сподівається, тому вставив двокамерні вікна в лоджії, після чого в квартирі стало тепліше на 3-4 градуси. На морозні місяці Дмитро підготував пожежно-безпечний олійний електрообігрівач, а дружині Наталі та трирічній доньці Соломії купив теплі халати.

«Минулої зими було прохолодно. Тому днями поставили двокамерні склопакети на лоджії, яка йде вздовж всієї зовнішньої стіни квартири. Лоджію додатково утеплимо ззовні. Але вже зараз відчутно тепліше. Обігрівач – дуже зручний. Допоміг нам минулої зими. Споживає приблизно 2,5 кіловат, і здатен повністю опалювати найбільшу кімнату в квартирі. Гаряча вода в нас теж своя. Встановили бойлер, відмовилися від централізованого гарячого водопостачання. Своя гаряча вода обходиться дешевше», – розповів Радіо Свобода Дмитро.

Порошенко і Кличко пообіцяли тепло в оселі до дня виборів

На час розмови нашого кореспондента з Дмитром батареї в Обухові та в інших містах Київщини були холодні, а на стінах висоток активно працювали фірми, які утеплюють їх пінопластом за кошти мешканців. Однак у середу президент Петро Порошенко доручив до кінця тижня розпочати опалювальний сезон в усіх містах, куди прийшли холоди. Ця заява пролунала після того, як синоптики попередили про заморозки та мокрий сніг, який днями, імовірно, чекає північ, центр та схід України.

Раніше уряд і президент планували починати опалення в листопаді, щоб зекономити газ, дефіцит якого Україна відчуває після повної відмови від імпорту цього енергоносія з Росії.

Міський голова Києва Віталій Кличко пояснив, що запуск опалення в столиці розпочато, що тепло є в навчальних закладах та лікарнях, а в будинках з’явиться поетапно, за кілька днів.

«Процес запущено, щоб з’явилася вода у батареях, потрібно декілька днів, адже це технологічний процес. Але він запушений, і за кілька днів тепло в оселях киян буде».

Почали топити й інші великі міста. Львівська та Харківська міські ради на своїх сайтах заявляють, що тепло вже є в переважній більшості шкіл та дитсадочків. Не поспішають в Одесі: ще кілька тижнів там стоятиме тепла погода. Донецька облдержадміністрація заявила, що запускає опалення у звільнених містах регіону. Водночас лідери бойовиків організації «ДНР», яку Генпрокуратура визнала терористичною, запевняють, що запустили опалення в Донецьку, який вони контролюють. Бойовики нічого не платять Україні за газ та електроенергію, відтак борг Донецької та Луганської областей за енергоносії зростає, констатують в уряді.

Опалювальний сезон і має починатися у містах залежно від локальної погоди, а не синхронно, як раніше планував уряд, заявив у коментарі Радіо Свобода керівник програми ЄС «Угода мерів – Схід» Святослав Павлюк:

«Опалювальний сезон починається не в Україні загалом, а в конкретних містах. Систему мають запускати тоді, коли в квартирах міста стає холодно, коли на вулиці мінусова температура. Це не уряд повинен вирішувати, це компетенція міст».

Те, що уряд і президент дали сигнал опалювати до 1 листопада, раніше, ніж планувалося – політичний передвиборчий крок, вважає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Оскільки, за його словами, Україна має великий дефіцит газу і має економити.

«Дійсно, існують проблеми з проведенням опалювального сезону. Вони відобразяться на теплі в оселях, на виробництві електроенергії, якщо Україна не домовиться про гарантоване газопостачання з листопада по лютий або реверсом з ЄС, або з Росії. Почали раніше – суто з політичних мотивів, бо вибори на носі. Але головне – не почати, а забезпечити опалення до середини квітня», – підсумовує експерт.

Дефіцит газу цієї зими (якщо не буде надійного реверсу або газового контракту з Росією), пан Корольчук оцінює в 5 мільярдів кубометрів. Ще майже 17 мільярдів Україна накопичила в підземних сховищах, а 10 – може видобути з власних родовищ за 5-6 місяців, кажуть фахівці.

Днями реверс газу зі Словаччини сягнув рекордних позначок, паралельно збереглися високі показники реверсу з Польщі, повідомляють в «Нафтогазі». Раніше прем’єр Арсеній Яценюк заявляв, що Україна за рахунок реверсу має отримати не менше шести мільярдів кубометрів блакитного палива протягом цього опалювального сезону.

Угода з норвезьким газовим оператором, укладена восени забезпечує половину реверсу газу з ЄС. До її підписання російський «Газпром» неодноразово заявляв, що країни ЄС не мають права продавати куплений у нього газ Україні, хоча раніше в російського монополіста не викликало зауважень до того, що країни Євросоюзу торгують цим газом поміж собою.

Нині Газпром звинуватив Україну в тому, що вона відбирає російський газ на своїй території, тому реверс з ЄС є віртуальним. Газовий спір між Україною та Росією щодо умов і ціни газопостачання розглядає Стокгольмський арбітраж.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG