Доступність посилання

ТОП новини

«Нафтогаз»: панівне становище «Газпрому» завдає шкоди українській компанії


Українська нафтогазова компанія «Нафтогаз України» заявляє, що вже протягом багатьох років їй завдає шкоди панівне становище російської газової компанії «Газпром» на ринку України та деяких країн Євросоюзу.

Дії «Газпрому» на території Європейського союзу спричиняють серйозну шкоду конкуренції в регіоні, мовиться в заяві «Нафтогазу» з приводу офіційного повідомлення Європейської комісії про претензії до російської компанії у зв’язку з підозрою у зловживанні нею домінантним становищем на ринку Євросоюзу.

Як наголошують у «Нафтогазі», наразі «Газпром» відмовляється надавати українській компанії інформацію щодо так званих шипер-кодів (shipper code pairs), які ідентифікують окремі партії газу, а це заважає процесові об’єднання енергосистем України та сусідніх європейських країн відповідно до енергетичного регламенту ЄС.

Таке об’єднання дозволило б здійснювати віртуальні реверсні поставки газу, так званий back-haul, між Україною, з одного боку, і Словаччиною, Угорщиною, Польщею та Румунією, з іншого, звертає увагу «Нафтогаз».

Аж до минулого року, коли Україні та Словаччині вдалося налагодити безперешкодні фізичні поставки газу в Україну з Європи через обхідний трубопровід, Газпром використовував своє монопольне становище і встановлював для України ціни, які суттєво перевищували ринковий рівень. Блокуючи віртуальні реверсні поставки газу у Словаччині та в інших країнах, суміжних із Україною, «Газпром» протягом останніх років позбавляв європейських постачальників можливості вільно конкурувати на українському ринку, наголошують в українській компанії.

«Можливість постачальників природного газу з ЄС виходити на український ринок і досі обмежена. Таке становище склалося через антиконкурентні дії «Газпрому», який виконує певні ключові функції оператора газотранспортної системи (ГТС) на території Словаччини та відмовляється надавати «Нафтогазові» шипер-коди, перешкоджаючи таким чином приведенню відносин між операторами суміжних газотранспортних систем у відповідність до європейського законодавства», – мовиться в заяві.

Раніше в середу, 22 квітня, Європейська комісія офіційно звинуватила «Газпром» у порушенні антимонопольного законодавства ЄС і у зловживанні домінантним становищем у восьми країнах-членах ЄС у Східній Європі. Російський монополіст у відповідь назвав звинувачення Євросоюзу необґрунтованими. А в Києві прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що уряд звертається до Антимонопольного комітету з проханням почати і в Україні спільне з Євросоюзом антимонопольне розслідування проти «Газпрому», який, за його словами, «діє на дискримінаційних, фактично на неконкурентних умовах і завдає збитків українській економіці».

XS
SM
MD
LG