Доступність посилання

ТОП новини

Новий документ про Партію регіонів і Манафорта: тепер уже безготівка (доповнено)


Пол Манафорт (в центрі)
Пол Манафорт (в центрі)

До справи про «амбарну книгу» 21 березня була додана нова порція: депутат Сергій Лещенко оприлюднив документи про схему розрахунків Партії регіонів із американським консультантом Полом Манафортом, який пізніше очолював виборчий штаб Трампа. Із початку історії про «чорну бухгалтерію» Партії регіонів це – перший факт, що свідчить про безготівковий розрахунок з американським політтехнологом, адже досі йшлося про те, що з фігурантами «амбарної книги» розраховувались готівкою. Однак 22 березня речник Манафорта заперечив нові звинувачення Лещенка.

Депутат стверджує, що розкрив схему відмивання брудних українських політичних грошей, за якою їх переказували на рахунки Манафорта в американських банках. З договору, який оприлюднив Сергій Лещенко, випливає, що один з платежів Полу Манафорту від Партії Регіонів пройшов через фірму Neocom SystemsLimited на Белізі. Оформлювались гроші, сплачені за політтехнологічні послуги, як продаж комп’ютерного обладнання. Потім гроші переказувались на рахунок банку «АзияУниверсалБанк» у Киргизстані, а вже далі – до США.

За документом, Манафорт займався не консультуванням Януковича, а торгівлею
Серг ій Лещенко

«Тобто, за документом, Манафорт займався не консультуванням Януковича, а торгівлею, при чому покупцем його товарів був белізький офшор з рахунком у середньоазійській столиці Бішкеку», – пише Лещенко у статті на «Українській правді».

«Звичайно, і ви, і я маємо великі сумніви, що Пол Манафорт, крім надання політичних консультацій Януковичу, ще мав час, бажання і можливість займатися торгівлею комп’ютерами», – додав Лещенко під час прес-конференції.

Йдеться про платіж у 750 тисяч доларів від 14 жовтня 2009 року, який фігурує в «амбарній книзі». На договорі про продаж комп’ютерної техніки, який демонструє Лещенко, стоїть підпис самого Манафорта. Цей документ, як стверджує депутат, – із офісу, який займала команда Манафорта у Києві, і його знайшли та передали депутату наступні після Манафорта орендатори.

Сергій Лещенко на прес-конференції демонструє документи із «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, у яких фігурує Пол Манафорт. Київ, 19 серпня 2016 року
Сергій Лещенко на прес-конференції демонструє документи із «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, у яких фігурує Пол Манафорт. Київ, 19 серпня 2016 року

«Це документ, що містить оригінальний підпис і печатку. Це не копія», – говорить депутат.

Є підстави для кримінального розслідування в США – Лещенко

На думку Сергія Лещенка, нова обставина у справі може призвести вже до кримінальної справи проти Манафорта у Сполучених Штатах.

Оскільки «відмиті» гроші приходили на рахунок Манафорта в штаті Вірджинія, на розслідування цієї афери поширюється юрисдикція ФБР
Сергіц Лещенко

«Зараз, після отримання договору Манафорта, є всі підстави для початку кримінального розслідування як в Україні, так і в США. Оскільки «відмиті» в Киргизстані гроші приходили на рахунок Манафорта, відкритий в Wachovia Bank в штаті Вірджинія, а сама транзакція здійснювалася в американських доларах, на розслідування цієї афери поширюється юрисдикція ФБР США», – вважає Сергій Лещенко.

Речник Манафорта заперечив нові звинувачення Лещенка

Речник політтехнолога Пола Манафорта Джейсон Мелоуні назвав «безпідставними» нові звинувачення на адресу свого шефа. Про це він заявив, коментуючи оприлюднену 21 березня заяву депутата Верховної Ради України Сергія Лещенка, що Партія регіонів оплачувала послуги Манафорта з використанням офшорних юрисдикцій і банків із сумнівною репутацією.

Про таку заяву речника Манафорта повідомляють британське видання The Telegraph (із посиланням на дані інформагенції Associated Press), а також ВВС. Інших подробиць ці засоби інформації не наводять.

«Для нас це резонансна справа, а для США це звичайний лобізм»

Експерт-міжнародник Микола Капітоненко сумнівається, що справа має майбутнє в юридичній площині у США.

Епізод з українськими грошима, якщо і буде в цьому розслідуванні, то гратиме другорядну роль
Микола Капітоненко

«Для нас це резонансна справа, а для США це звичайний лобізм. Залишається відкритим питання – навіть, якщо доведуть, що усі схеми, які публікував Лещенко, дійсно використовувались – чи порушував Манафорт цим американське законодавство. ФБР уже розслідує можливі зв’язки Манафорта з росіянами, але цей епізод з українськими грошима, якщо і буде в цьому розслідуванні, то гратиме другорядну роль», – говорить Капітоненко.

Що Україна може виграти від справи?

Важливо, на чому робиться акцент у справі – на Манафорті чи на «чорній касі» Партії регіонів, коментує депутат попередніх скликань Тарас Чорновіл, який свого часу теж давав свідчення у цій справі в НАБУ. Якщо на першому – то поява цих документів насправді може бути пов’язана з розслідуванням зв’язків Трампа з російськими спецслужбами, яке триває зараз у США, і може стати предметом розгляду комісією, припускає Чорновіл.

«Показова розкрутка справи саме з акцентом на Манафорта, а не на брудні гроші Партії регіонів, відбувається саме тоді, коли у Трампа серйозні проблеми, і коли Трампом стали дуже незадоволені в Росії. І, думаю, Росія буде вкидати багато компрометуючих матеріалів на нього», – каже екс-депутат.

Виходячи з такої версії, поява нового компромату на Манафорта не грає на користь Україні, яка щойно починає вибудовувати відносини з Трампом, вважає Чорновіл.

Тарас Чорновіл
Тарас Чорновіл

«Це відбувається у той момент, коли і в Україні, і у світі змирилися з тим, що є інша адміністрація, ніж нам би хотілося, – каже він, – коли і в українській владі, і в поміркованій опозиції сподіваються на співпрацю з Трампом і на те, що він буде проводити курс достатньо жорсткого протистояння Росії».

Політично зі справою Манафорта потрібно бути обережними, вважає міжнародник Микола Капітоненко, оскільки можна послабити і без того скромні можливості України лобіювати свої інтереси у Вашингтоні.

«Незрозуміло, що ми тут можемо виграти, але зрозуміло, що можемо програти, – додає він. – І в цілому реакція Трампа, якщо до нього дійдуть подробиці цієї справи, буде, зрозуміло, негативною – він цілком може сприйняти цю кампанію як спрямовану проти себе. Ми надто слабкі, щоб вести таку гру», – вважає Капітоненко.

Документи щодо чорної каси Партії регіонів були передані до НАБУ у травні 2016-го, відтоді підозру оголосили тільки одному її фігуранту – голові ЦВК Михайлу Охендовському. Щодо Пола Манафорта, то проти нього розслідування не проводить, заявляв раніше голова НАБУ Артем Ситник. До цього часу українська сторона 7 разів зверталася до США із запитом про сприяння в допиті Манафорта як свідка, але відповіді не отримала. В Антикорупційному бюро кажуть, що прізвище Манафорта фігурує в «амбарній книзі» 22 рази із загальною сумою виплат у 12,7 мільйона доларів. Сам Манафорт одержання цих грошей заперечував.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG