Доступність посилання

ТОП новини

«Сірий» блекаут. Скільки і кому тепер платитимуть луганчани в окупації за електрику?


 Угрупованню «ЛНР» відключили світло через борг, тепер струм постачає Росія
Угрупованню «ЛНР» відключили світло через борг, тепер струм постачає Росія

Знесвітлені. Угрупованню «ЛНР» відключили електрику. Говорили про це давно, але зважилися тільки тепер. П’ять мільярдів боргу перед енергопостачальниками – така ціна низьких тарифів для того боку лінії розмежування. Хоч люди там платили, проте незрозуміло, кому йшли ці гроші. Проте «кінця» світла в Луганську не сталося. Чому саме зараз Україна вимкнула електрику окупованому Луганську і чи очікувати блекауту в Донецьку, з’ясовували журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії».

Луганська область отримує світло з невеликого прифронтового містечка Щастя. Вугілля, на якому працювала місцева ТЕС, до торгівельної блокади поставляли через лінію фронту. Струм йшов як на підконтрольну, так і на непідконтрольну території. У ніч на 25 квітня Україна цю гілку знеструмила.

«Я спала. Син зателефонував, сказав вимкнути всі прилади з розеток, а я нічого не зрозуміла», – розповідає луганчанка.

Напередодні відключення світла лідер угруповання «ЛНР» Плотницький оголосив, що не такий страшний блекаут, як його анонсують: «Нас цим не налякаєш, у нас своя гнучка система подачі електрики».

24 квітня за двадцять хвилин до опівночі світло у Луганську дійсно зникло. Але до ранку – знову з’явилося. Звідки?

З’ясувалося, що за час війни «ЛНР» вибудувала нову ЛЕП з Росії. Точніше, добудувала. Все необхідне вже і так було підготовлене набагато раніше. Дещо додали – і струм пішов. Тим паче, що ця гілка ніколи і не припиняла працювати, просто подача була слабшою. Хоч і зараз потужною її не назвеш.

Це буде з 16-ї до 20-ї ввечері і з 6-ї до 9-ї зранку
Юрій Гримчак

«Можливо, вони більш-менш забезпечать побутових споживачів – та й то, скоріш за все, це буде з 16-ї до 20-ї ввечері і з 6-ї до 9-ї зранку», – каже заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрій Гримчак.

Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб
Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб

Увесь тиждень у Луганську світло було: з перепадами, але цілодобово. «Зараз нормально, зараз добре. Генераторів особисто у нас немає», – розповідає місцева мешканка.

Хто платив за спожиту «ЛНР» електрику?

Україна справно подавала електрику на окуповану територію, натомість грошей не отримувала. Останні півроку – ні копійки. Так хто платив за «банкет»?

П’ять мільярдів ми з вами вже заплатили за них
Олександр Харченко

«П’ять мільярдів ми з вами вже заплатили за них. Це наші з вами гроші і вони вже заплачені або будуть заплачені найближчим часом», – зазначає директор Інституту енергетичних досліджень Олександр Харченко.

Але ж самі луганчани увесь цей час за світло платили. Тільки гроші йшли на рахунки нового «підприємства», створеного бойовиками. «Все заплачено, все заплачено – і навіть переплата!», – запевняє літня місцева мешканка, яка звикла усі витратити записувати.

Виходить, на непідконтрольній Україні території збирали з людей гроші, але до постачальника вони просто не доходили. Попри це, держава не давала відмашку оператору мереж – компанії «Луганське енергетичне об’єднання», відключити електрику.

Частину грошей безумовно заводили «сюди»
Олександр Харченко

«Якщо з того боку люди збирали на місяць сорок мільйонів гривень, частину грошей вони, безумовно, заводили «сюди». І ті люди, які з українського боку забезпечували безперебійну роботу цієї системи, теж своє отримували», – каже Харченко.

Олександр Харченко, директор Інституту енергетичних досліджень
Олександр Харченко, директор Інституту енергетичних досліджень

Чи відімкнуть світло «ДНР»?

А ось угрупованню «ДНР» блекаут, схоже, не загрожує. Виявляється, звідти оплата за електроенергію все-таки приходить. Та й споживає окупована частина Донецької області не так вже й багато української електрики.

Цікавий нюанс: від електропостачання саме непідконтрольної Луганської області безпосередньо залежить – чи буде світло з іншої сторони лінії розмежування. Частина струму ТЕС в місті Щастя йде в окуповані міста й селища і повертається назад – в не окуповані шість сіл.

Одне з них – Трьохізбенка. Саме тут, на самій лінії фронту, до блекауту не готувалися. «Не було світла ніч, а вчора годині о третій включили», – каже місцевий житель.

У місцевому магазині свічками теж не запасалися. «Ми не замовляємо, бо немає потреби», – кажуть там.

У тутешніх будинках – і лампочки світять, і насоси качають, і телевізори мовлять.

Українські енергетики переключили Трьохізбенку і навколишні села на українську лінію того ж дня
Українські енергетики переключили Трьохізбенку і навколишні села на українську лінію того ж дня

«Тепер ще одне питання: коли українські канали будуть показувати?», – запитує місцева мешканка Тетяна Валентинівна.

Жінка каже: попереджали, що світла не буде чотири дні. Але дали вже після обіду.

Ми, звісно, засмутилися дуже, але люди звиклі
Тетяна Валентинівна

«Ми, звісно, засмутилися дуже – та ви що, четверо діб! Ми, звичайно, люди звиклі, ми в 2014 році три місяці сиділи без світла, але то була зима. А влітку без води – ох, он худоба, їй води треба, качці геть тільки налила відро, вона її вихлюпала, гадюка така!» – каже Тетяна Валентинівна.

Тетяна Валентинівна, жителька Трьохізбенки
Тетяна Валентинівна, жителька Трьохізбенки

Виявилося: українські енергетики вночі переключили Трьохізбенку і навколишні села на українську лінію. Усього за кілька годин.

«Лобачеве і Лопаскине навіть не помітили, як їх перепідключили. Найважче було підключитися від Трьохізбенки до Оріхове-Донецьке», – зазначає глава Трьохізбенської військово-цивільної адміністрації Віталій Веліконда.

Віталій Веліконда, глава Трьохізбенської військово-цивільної адміністрації
Віталій Веліконда, глава Трьохізбенської військово-цивільної адміністрації

Скільки тепер платитимуть луганчани в окупації за електрику?

А тим часом в окупованому Луганську в розетках – стрибки напруги від 170 до 230 вольт. Чи буде платити населення в окупації за російську електрику? І головне – скільки?

За українську окупаційна влада брали від 70-ти копійок до рубля двадцяти. У Росії тариф – від 3 до 5 рублів. Тепер жителям непідконтрольної території повинні виставити саме такі рахунки. Якщо тільки Кремль просто не подарує електроенергію.

Росіяни будуть списувати цю електрику як втрати в мережах чи ще щось. Бо постає питання санкцій
Олександр Харченко

«Судячи з усього, росіяни будуть списувати ці обсяги електроенергії як втрати в мережах, як будь-які внутрішні проблеми чи ще щось, але взагалі не будуть запитувати про гроші – бо як тільки вони вступлять у фінансові відносини, одразу постає питання санкцій щодо компаній, які постачають туди електроенергію», – зауважує Олександр Харченко.

Сьогодні ніщо не заважає бойовикам, як і раніше, збирати гроші за світло з місцевих жителів і витрачати на що завгодно, отримуючи задарма електроенергію з Росії. Насправді, Кремль давно готувався до блекауту – на непідконтрольну територію завозили генератори, добудовували мережу. Це зовсім не масштабне будівництво нової лінії електропередач з Росії, а всього кілька трансформаторів і тиждень роботи, кажуть експерти. Просто схема безкоштовних поставок електрики була на руку всім, хто до неї причетний – по обидва боки лінії розмежування.

ПОВНИЙ ВИПУСК ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG