Доступність посилання

ТОП новини
20 Квітень 2019, Київ 11:33

Президента в Давосі ніхто не тримав у теплій ванні – Калниш


Президент України Петро Порошенко (другий праворуч) під час дискусії із президентом Польщі Анджеєм Дудою (праворуч), президентом Литви Далею Ґрібаускайте та нідерландським економістом Віктором Хальберстадтом в рамках засідання Всесвітнього економічного форуму в Давосі, 26 січня 2018 року

Під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі Петро Порошенко не зустрівся з Дональдом Трампом, проте отримав від інших західних партнерів поради жвавіше впроваджувати реформи, розповів журналіст Валерій Калниш, який також був присутній на Заході. Позитивом форуму він називає насичену програму заходів в «Українському домі». На думку ж політичного аналітика Максима Маньковського, на Заході Порошенка будуть підтримувати, доки йому немає гідної альтернативи.

Давос-2018: чи все так «дуже добре», як каже Порошенко | Ранкова Свобода. Частина 3
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Журналіст Валерій Калниш вважає, що заявам Петра Порошенка в Давосі бракувало конкретики.

«Є загальні фрази про те, що в нас усе добре і все вийшло. Але якщо копнути трохи глибше, ми не знаємо, хто президенти, з якими зустрічався президент, хто ці політики, з якими зустрічався президент, якщо не говорити про Тіллерсона, Лаґард та президента Швейцарії. Тому я б був достатньо стриманий в оцінках форуму в Давосі для України», – зізнається Калниш в ефірі «Ранкової Свободи».

Він зазначає, що представників України на Всесвітньому економічному форумі було чимало, за його оцінками, близько сотні. Вони мали власну локацію – «Український дім».

Пройшло близько 20 заходів, які презентували Україну. Увага була колосальна
Валерій Калниш

«Пройшло близько 20 заходів, які так чи інакше презентували Україну, починаючи від авангардних картин і закінчуючи презентацією робота Софії. Увага була колосальна. Був, звісно, один безсумнівний мінус цього заходу – невелике приміщення. Це на годину відданий українській делегації магазин Timberland. «Український дім» був якраз навпроти «Російського дому» – велика чотириповерхова будівля, з пафосом, прапорами, усіма ділами такими імперськими. Але уваги все одно було більше до нас», – зазначає журналіст.

Фактором такого успіху, на його думку, стала добре підготовлена програма заходів.

Результати форуму в Давосі для України є досить помірними, на думку директора Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслана Бортніка.

Участь президента України, перемови з Лаґард, з Тіллерсоном можна вважати позитивними елементами
Руслан Бортнік

«Україна трошки випадала з порядку денного Давосу, нічого не могла запропонувати. Участь президента України, перемови його з Крістін Лаґард, з Тіллерсоном можна вважати все ж таки позитивними елементами. І якусь роль Давоський форум у підтриманні українських міжнародних зв’язків, безумовно, відіграв», – визнає він. Однак зустріч Петра Порошенка з президентом США Дональдом Трампом так і не відбулася. Це, на його думку, поганий знак.

Відсутність зустрічі між президентами України і США поставила знак питання
Руслан Бортнік

«Відсутність зустрічі, хоча б короткої, хоча б протокольної, між президентами України і США поставила знак питання стосовно рівня нинішньої політичної підтримки з боку західного світу й США нинішньої України», – вважає аналітик.

Втім, Валерій Калниш вважає, що причини цього можуть взагалі не стосуватись України.

Загострилася ситуація з розслідуванням причетності Трампа до співпраці з Росією, і Трамп вирішив повернутись додому
Валерій Калниш

«Американські ЗМІ, які були в Давосі, пояснювали це дуже просто: загострилася ситуація з розслідуванням причетності Трампа до співпраці з Росією, прокурор Роберт Мюллер почав надто «активнічати», і Трамп з цієї причини вирішив повернутись додому, тому що свою програму він уже виконав: розказав, що Америка буде великою, весь західний світ має на неї рівнятись і тому подібні загальні речі», – розповів він.

Валерій Калниш
Валерій Калниш

Журналіст нагадує, що справи в українсько-американських відносинах важать більше, ніж слова, навіть сказані президентами під час особистої зустрічі.

«Якщо навіть без зустрічі з Трампом Україна отримає «Джавеліни» – це буде набагато більшим сигналом того, які відносини між Україною та Сполученими Штатами зараз».

Із ним погоджується політичний аналітик Максим Маньковський.

Це буде уроком для Клімкіна – не треба анонсувати зустрічі, в яких ти не впевнений
Максим Маньковський

«Це можуть бути суто технічні чи внутрішньополітичні процеси, які відбуваються в США. Єдине, що я можу сказати: думаю, це буде певним уроком для того ж пана (голови МЗС України Павла – ред.) Клімкіна – не треба заздалегідь анонсувати зустрічі, в яких ти на сто відсотків не впевнений», – зауважує експерт.

За словами Валерія Калниша, президент Порошенко під час свого перебування в швейцарських Альпах отримав чимало достатньо прямих сигналів від західних партнерів щодо того, що темпи реформ в Україні могли б бути швидшими.

Президента в Давосі ніхто не намагався тримати в теплій ванні
Валерій Калниш

«Дуже прямо про це президенту на «Українському сніданку» сказала Христя Фріланд, міністр закордонних справ Канади, – наводить приклад він. – Президента в Давосі, якщо ми говоримо про західних політиків, ніхто не намагався тримати в теплій ванні, ніхто не намагався з ним загравати і говорити йому лише приємні речі».

Хоча журналіст зазначає, що ніхто не порушував рамок етикету, співрозмовників президента, за його словами, неможливо було зрозуміти двозначно.

Коли українському президенту кажуть, що реформи – це ваша робота, це тиск на те, що Україна повинна сама вирішувати питання
Валерій Калниш

«Коли українському президенту кажуть, що реформи – це ваша робота, що ключі від вашого благополуччя у ваших руках, і ми можемо допомагати, але не зробимо того, що маєте зробити ви – це не можна ніяк інакше трактувати, окрім як тиск на те, що Україна повинна сама вирішувати свої питання».

Максим Маньковський припускає, що на Заході можуть розчаруватись у Порошенкові, проте сумнівається, що це в найближчому майбутньому позбавить його підтримки лідерів США та Європи.

Захід вже давно розуміє, хто є пан Порошенко, але наші партнери дуже прагматичні
Максим Маньковський

«Думаю, Захід уже давно розуміє, хто є пан Порошенко, але проблема в іншому – що, на превеликий жаль чи, може, на щастя, західні наші партнери дуже прагматичні. Вони питають: а хто замість Порошенка? І поки немає відповіді, поки немає кандидатури, яка може стати наступним президентом, звісно, вони мають Порошенка, але мають дуже конкретно вказувати йому на ці проблеми, зокрема, відсутність боротьби з корупцією, імітацію реформ», – пояснює політичний аналітик.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG