Доступність посилання

ТОП новини
22 Березень 2019, Київ 16:33

Янукович та його колеги-утікачі. Куди втікають керівники держав, втративши владу?


Президенти України і Росії, Віктор Янукович (ліворуч) та Володимир Путін. Москва, Кремль, 17 грудня 2013 року

Політики-втікачі – депутати, міністри і навіть президенти – явище, поширене у багатьох країнах світу. В Україні після двох революцій – Помаранчевої та Революції гідності – кількість посадовців-утікачів є доволі великою у порівнянні з іншими пост-радянськими країнами. Найвпливовішим із українських політиків-утікачів є колишній президент Віктор Янукович, який виїхав з України в лютому 2014 року після розстрілів на Майдані. Зараз він переховується в сусідній Росії разом із багатьма своїми соратниками-посадовцями (прем’єр-міністром, генеральним прокурором та іншими).

Українські високопосадовці-втікачі (станом на 2016 рік)
Українські високопосадовці-втікачі (станом на 2016 рік)

Справу колишнього президента-втікача розглядає Оболонський районний суд Києва. Слідство звинувачує Януковича за трьома статтями Кримінального кодексу України: державна зрада, пособництво у веденні агресивної війни, пособництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки.

Віктор Янукович на прес-конференції у Росії. Москва, 2 березня 2018 року
Віктор Янукович на прес-конференції у Росії. Москва, 2 березня 2018 року

Географія дислокації українських посадовців-утікачів доволі широка: це і вже згадана Росія, і окупований нею Крим, і сусідня з Україною Білорусь, Ізраїль, Панама, а також країни Європи – Австрія, Велика Британія, Франція, Іспанія, Монако.

В інших країнах, які теж мають досвід революцій – «трояндових» «тюльпанових» чи «кольорових» – ті, хто втратив владу, і їхнє найближче оточення незмінно прямували за межі кордонів своїх країн, щоб встигнути втекти від суду, або навіть фізичної розправи.

Пострадянські республіки – рекордсмени (хіба що поступаються Африці) за кількістю тих голів держав, які, втративши владу, спішно перетинають кордони своїх країн.

Так, сучасна історія Киргизстану – у чомусь нагадує сагу про двох утікачів. Першим тренд задав Аскар Акаєв.

Казахстан, 2001 рік. Зліва Аскар Акаєв із дружиною Майрам, далі Нурсултан Назарбаєв, Іслам Карімов
Казахстан, 2001 рік. Зліва Аскар Акаєв із дружиною Майрам, далі Нурсултан Назарбаєв, Іслам Карімов

Перший голова незалежного Киргизстану владарював 15 років – з 1990 по 2005 рік, і був усунутий від влади «тюльпановою революцією». Вчений – до того, як очолив країну після падіння СРСР, він керував киргизькою Академією наук – Акаєв після революції втік до Москви і став викладати в МДУ. Причому в Росії екс-президентові Киргизстану навіть виділили державну дачу на Рубльовці. Аскар Акаєв намагався якось навіть приїхати на батьківщину в 2014-му, на похорон брата. Але вже в аеропорту скасував поїздку, оскільки в Бішкеку пообіцяли його заарештувати прямо на трапі літака.

Чоловік, який прийшов на заміну Акаєву, багато в чому повторив його шлях. Щоправда, на відміну від «тюльпанової», революція 2010 року не була безкровною: в перебігу заворушень тоді загинули 104 людини. Президент Курманбек Бакієв обрав інший напрямок – все-таки жити по сусідству з Акаєвим в урядовому маєтку було б дивно. Та й Кремль не поспішав пропонувати йому притулок.

Курманбек Бакієв, серпень 2009 року
Курманбек Бакієв, серпень 2009 року

Допоміг інший колега з СНД – Олександр Лукашенко. В результаті Курманбек Бакієв облаштувався в Мінську. Спершу виступав з політичними заявами, називав нову киргизьку владу «бандою самозванців», але потім заспокоївся. Публічно не виступає. З політикою зав’язав. І спокійно живе з сім’єю і білоруським паспортом в будинку під Мінськом.

Лідери СНД на саміті у Мінську. Фото з книжки Курбанбека Аікієва (дата невідома)
Лідери СНД на саміті у Мінську. Фото з книжки Курбанбека Аікієва (дата невідома)

Двічі утікач із пострадянського простору – Міхеїл Саакашвілі. Президент Грузії, який прийшов до влади на хвилі «Революції троянд», до кінця другого терміну розгубив популярність і очікувано програв вибори.

Нова влада майже відразу ініціювала проти нього кілька кримінальних справ, і Саакашвілі втік до революційної України. Гуляв по Майдану, а після перемоги Петра Порошенка на президентських виборах увійшов до його команди і очолив Одеську область. Але повернення в політику в Україні було для колишнього президента Грузії недовгим.

Міхеїл Саакашвілі на прес-конференції у Нідердандах, 29 травня 2018 року
Міхеїл Саакашвілі на прес-конференції у Нідердандах, 29 травня 2018 року

Після сварки з Порошенком Саакашвілі позбавили громадянства і видворили з країни – у Польщу. Зараз – після невдалих спроб повернутися – він живе в Нідерландах і записує відеозвернення до українського народу, а також обіцяє повернутися у рідну Грузію.

Масова серія повалень і, як наслідок, утеч, супроводжувала «Арабську весну». Революції, які прокотилися світом у 2011 році, змели цілий ареопаг правителів. Наприклад, туніського лідера Бен Алі.

Колишній президент Тунісу Бен Алі у 2010 році
Колишній президент Тунісу Бен Алі у 2010 році

«Жасминовий утікач» правив країною ще з 1987 року. Він і сам прийшов до влади в результаті палацового перевороту. Але не витримав тиску натовпу і полетів до Саудівської Аравії. На батьківщині засуджений до довічного тюремного ув’язнення за вбивство демонстрантів під час придушення повстання. Живе під вигаданим ім’ям і витрачає ті 60 мільйонів доларів золотом, які встиг прихопити зі собою.

Найяскравіший у світовій історії утікач, який повернувся, – Альберто Фухіморі. Президент Перу, він правив цією країною всі 90-і роки, зараз сидить у в’язниці, але до цього встиг вдосталь політати туди-сюди.

Етнічний японець, він запам’ятався корупційними скандалами і зв’язками з наркомафією. У 2000 році, після повідомлень про зв’язок із кланом Ескабара, Фухіморі вирішив просто не повертатися в Перу зі саміту АТЕС і втік до Японії, де й отримав політичний притулок. Але через п’ять років, вирішивши, що його пробачили, повернувся на батьківщину, де, одразу ж опинився у в’язниці. За різними підрахунками, за час президентства свого Фухіморі вивів із Перу до 1,5 мільярда доларів США.

Альберто Фухіморі на суді в Лімі, 2013 рік
Альберто Фухіморі на суді в Лімі, 2013 рік

У Росії тікали від кари і карми в основному постаті меншого значення – депутати Держдуми. Наприклад, епатажний Олексій Митрофанов після позбавлення депутатського імунітету влаштувався в Хорватії.

Останній утікач – поки ще чинний депутат Вадим Бєлоусов – поїхав цього липня в Ізраїль, не чекаючи закінчення сесії. Причому претензії до нього пов’язані з його колишнім політичним куратором – екс-губернатором Челябінської області Росії Вадимом Юревичем. Той, до речі, теж утік. До Лондона.

Над матеріалом працювали: Ренат Давлетгільдєєв, Людмила Ваннек.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG