Доступність посилання

ТОП новини

Карантинний виклик: як області возять людей на процедури, поки не ходить транспорт


Пацієнти з хронічними захворюваннями продовжують боротися з небезпечними хворобами і під час пандемії. (Медик в спецкостюмі біля інфекційного відділення Олександрівської лікарні, Київ, 25 березня 2020 року)
Пацієнти з хронічними захворюваннями продовжують боротися з небезпечними хворобами і під час пандемії. (Медик в спецкостюмі біля інфекційного відділення Олександрівської лікарні, Київ, 25 березня 2020 року)

18 березня в Україні задля сповільнення темпів заражень коронавірусом зупинили міжміський транспорт. Це має врятувати багато життів. Але є люди, чиє життя залежить від можливості доїхати до кваліфікованої меддопомоги. Це пацієнти, що отримують регулярні життєво-важливі процедури, як от гемодіаліз чи хіміотерапія, або ж перебувають в післяопераційному періоді. Ці процедури не можна відкласти. На них не можна не приїхати.

Радіо Свобода та проєкт Радіо Донбас.Реалії детально описали проблему в матеріалі «Важкі пацієнти заблоковані у регіонах». Тоді головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що вирішувати проблему доставки має місцева влада, і МОЗ це скооринує: «Наразі починається інтенсивне спілкування з областями, ми збираємо вичерпний перелік проблем. МОЗ активно реагуватиме, щоб жодна людина не постраждала від введення карантину».

Впродовж наступних двох тижнів ми збирали інформацію з усіх областей України про те, як вони вирішили цю проблему.

Чи дізнавалось МОЗ транспортні потреби відрізаних пацієнтів?

Адже саме це міністерство рекомендує уряду, які карантинні обмеження запроваджувати.

З більшості обласних адміністрацій нам відповіли: ні.

Івано-Франківщина повідомила, що станом на 30 березня Міністерство про транспортні потреби не запитувало. «Запитів від МОЗ України з приводу доїзду пацієнтів до відділення хронічного гемодіалізу не було», – пише також Сумська ОДА. «Інформацію щодо проблеми підвезення пацієнтів на процедури гемодіалізу Міністерство охорони здоров’я України не запитувало», – Миколаївська. «Листи з МОЗ щодо проблем підвезення пацієнтів не надходили», – Чернігівська.

В той же час в Одесі та Черкасах відписали, що Міністерство охорони здоров'я процес контролює. «У нас є прямий зв'язок», – відповідають там.

Як області розібралися з довезенням

У Хмельницькій області повідомили, що пацієнтів гемодіалізу підвозять транспортом центральних районних лікарень, центрів первинної медико-санітарної допомоги або територіальних центрів надання соціальних послуг. А онкопацієнтів Хмельницького обласного протипухлинного центру на час карантину повністю перевели у стаціонар, оскільки спрогнозувати потребу у транспорті для них неможливо – дуже різні методи лікування застосовуються, пояснили в ОДА.

У Миколаївські області пацієнтів підвозять так: жителів самого Миколаєва –​ транспортом міської соціальної служби. 9-ти хворим з Южноукраїнська транспортом міськради. Інші пацієнти мають сласні авто. «Одночасно слід зазначити, що управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації головам районних державних адміністрацій області надіслано листи зі списками пацієнтів та графіком проведення сеансів гемодіалізу з метою вирішення, у разі потреби, пит​ання щодо їх підвезення до закладів охорони здоров'я Миколаївської області​»​, – додали в цій області.

Так виглядає апарат гемодіалізу
Так виглядає апарат гемодіалізу

Одеса відповіла усно нашому кореспонденту. «Ми все вирішили, не тільки доставку пацієнтів для отримання меддопомоги, але і з медиками, які живуть на віддаленій дистанції. Щодо людей на процедурі гемодіалізу, то ще до запровадження карантину головлікар Центру гемодіалізу розробив схему доставки пацієнтів і графік надання процедури і транспорт, яким їх доставляють», – розповіла в.о. голови департаменту охорони здоров'я Оксана Рокунець-Сорочан. Вона каже, що автомобілі на це виділило управління транспорту.

У Черкаській області з проханням організувати транспорт хворим звернулися до районних адміністрацій та ОТГ. Підвозити хворих треба до Черкас або філій відділення нефрології у Смілі, Золотоноші, Звенигородці та Умані. На місцях або виділили транспорт, або надали матеріальну допомогу людям. Щодо онкопацієнтів, ОДА стверджує, що проблем з транспортуванням у них нема.

Сумська область детально описала, як дістається до обласної клінічної лікарні кожен пацієнт. Так, 14-ти людям з різних куточків області надали муніципальний транспорт. Інша частина має власні авто, тимчасово переїхала до Сум або лягла в стаціонар. А щодо 17-ти людей питання не вирішене (вони з міста Лебедин, сіл Будилка, Грінцеве, Михайлівка, Рябушки, Бранцівка, Рясне, Велика Сироватка, Дзержинське, Мар'ївка, Нижча Сироватка та Юнаківка). У двох випадках проблему вирішили так: пацієнтів возить машина швидкої допомоги, пальне за власний кошт. А трьох таких пацієнтів госпіталізували до нефрологічного відділення.

Ми не можемо виключати, що такі випадки є в інших областях, але ОДА, на відміну від Сумської, про це не повідомили.

У Чернігівській області хворі вирішують все власними силами. «Відвідування пацієнтів медичних закладів для проведення вищевказаних процедур здійснюється шляхом самоорганізації», – так мовою управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА формулюється «не возимо». До речі, одними з перших підняли шум ще 18 березня пацієнти саме з цієї області, з Новгород-Сіверського.

Міська клінічна лікарня Львова, переобладнана на роботу з COVID-19. З Львівщини на запит нам не відповіли
Міська клінічна лікарня Львова, переобладнана на роботу з COVID-19. З Львівщини на запит нам не відповіли

Луганська область відписала, що в обласній клінічній лікарні отримують гемодіаліз 21 іногородній. «Питання транспортування пацієнтів вирішується особисто (транспорт лікарні, особистий транспорт тощо). Централізоване підвезення пацієнтів на процедуру гемодіалізу до м. Сєвєродонецьк покладено листом Департаменту на керівників лікувальних закладів за реєстрацією», –​ така відповідь, як хочете, так і розумійте.

З Херсона повідомили, що підвозять пацієнтів за програмою «соціальне таксі».

На Волині 54 пацієнти з самого Луцька возять машинами екстреної допомоги ще з 19 березня; вісьмом транспорт дали територіальні громади, шести – обласна рада, одинадцяти – центр первинної медико-санітарної допомоги Камінь-Каширського, ще одного возить швидка допомога до Ратнівської лікарні. Інші мають власні машини або лягли до стаціонару. «На даний час вимог від пацієнтів стосовно вирішення питання підвезення не надходило, у разі появи будуть вирішуватися», –пише начальник управління охорони здоров'я Волинська ОДА Ігор Ващенюк.

З Полтави повідомили, що обласна лікарня імені Скліфософського та Кременчуцький шпиталь ветеранів війни надали ліжка в стаціонарі тим, у кого виникли проблеми з доїздом. Разом з тим, ОДА попросила лікувальні заклади області забезпечити гемодіалізних хворих транспортом.

Івано-Франківщина: свій підхід

В Івано-Франківській області наш запит переадресували усім територіальним громадам, а декотрі з них передали навіть далі – у села. Сама ОДА коротко відповіла: графік роботи транспорту щодо підвезення зазначених пацієнтів опрацьовується.

Однак, ОТГ якраз запит не проігнорували. Ось що вони роблять:

У Коломиї пацієнтів з нирковою недостатністю з території громади возять через програму «соціальне таксі» – кажуть, що усіх. З Яремчі на гемодіаліз їздять 10 чоловік, і в усіх них є власне авто, відповіли нам; запевнили, що якщо проблеми виникнуть, зможуть оперативно вирішити. З Болехова пацієнтів підвозять силами сільських рад: кожна обслуговує закріплену територію. Пацієнтів з Богородчан обласна лікарня Івано-Франківщини зібрала у список, який подала в обласну адміністрацію (що з тим списком, не уточнюється). У Тисмениці запевняють: транспорт організували управління соцзахисту РДА з органами місцевого самоврядування. На додачу, у Тисьменицькому районі діє програма відшкодування гемодіалізним хворим витрат – це 700 гривень на місяць. Допомога на проїзд, як запевняють, виплачується і у Рожнятівському районі. У Долині двох пацієнтів з сіл возять на діаліз разом з медперсоналом. З Войнилівського і Калуського районів, судячи з відповіді, людей довозять машинами центрів медико-санітарної допомоги, а в самому Калуші людей підвозить виконком. В Городенківському районі 20 пацієнтів згрупувались і возять по черзі одне одного власними машинами. У Верховинському районі 2-м пацієнтам компенсують таксі з районного бюджету за програмою. З Рогатина написали, що 14 жителів району доїжджають самостійно і підвезення не потребують. А в смт Ланчин прозвітувались, що людей, яким потрібні невідкладні медичні процедури, у них немає.

Донбас: проблема була, але тепер – везуть прямо від під'їзду

Досить швидко проблему вирішили у Дружківці Донецької області. Там у перші дні карантину чоловік пацієнтки Олександр Богославський cамотужки доставляв дружину та інших пацієнтів на процедуру. Але за чотири дні проблема була вирішена.

«Сьогодні вперше підвезли, всіх перевели в одну зміну – приїхали прямо до під’їзду, зібрали хворих. Не можу сказати, чи на постійній це буде основі, але сподіваюся, що до кінця надзвичайної ситуації буде так», – повідомив Богославський Радіо Донбас.Реалії.

Дружина Олександра тричі на тиждень проходить гемодіаліз у Краматорську
Дружина Олександра тричі на тиждень проходить гемодіаліз у Краматорську

Нам невідомо, чи запрацювало підвезення в усій Донецькій області, бо на запит там не відповіли, але як запевняв на брифінгу у ВЦА начальник відділу розвитку охорони здоров’я Олександр Педенко, мало б запрацювати.

З інших областей відповідей ми не одержали.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG