Доступність посилання

ТОП новини

Що відомо про «Білоруський дім в Україні», голову якого знайшли повішеним у Києві


Віталій Шишов
Віталій Шишов

Білоруська служба Радіо Свобода зібрала кілька фактів про створення та історію цієї організації білоруської діаспори.

Один із засновників та керівник «Білоруського дому в Україні» Віталій Шишов зник вранці 2 серпня, а наступного дня був знайдений повішеним у Святошинському парку Києва, неподалік від будинку, де він жив зі своєю дівчиною Боженою Жолудь.

Неформальна ініціатива

«Білоруський дім в Україні» спочатку функціонував як неформальна ініціатива. Він з’явився одразу після президентських виборів у Білорусі 2020 року та зібрав як представників білоруських організацій, які вже існували та раніше були зареєстровані на території України, так і нових біженців з Білорусі.

Неформальну ініціативу також спочатку підтримали білоруси, які виїхали в Україну багато років тому і мали тут свій бізнес.

Насправді ця ініціатива була першою, яка відреагувала на необхідність допомагати білоруським біженцям.

Роман Бондаренко та хрест біля посольства

Восени минулого року на один з мітингів, які на той час майже щодня проходили біля посольства Білорусі в Києві, прийшов колишній громадянин Білорусі, волонтер батальйону «Азов» Сергій Коротких. Тепер він має українське громадянство і бере активну участь у політично-громадських організаціях «Національний корпус» та «Національні дружини», пов'язаних з ексдепутатом Андрієм Білецьким, колишнім командиром добровольчого батальйону «Азов».

Національний корпус

Партія «Національний корпус» і її напіввоєнізоване крило «Національні дружини» належать до так званого «Азовського руху», який започаткувала частина радикально налаштованих колишніх бійців нинішнього окремого загону спеціального призначення Національної гвардії.

«Азов» почав свій шлях 2014 року як добровольчий батальйон, потім полк, і брав участь у низці важливих боїв проти гібридної агресії Росії на сході України.

Установчий з’їзд партії «Національний корпус» відбувся 14 жовтня 2016 в Києві, на якому вже зареєстрована у Міністерстві юстиції політична партія «Патріот України» була перейменована на «Національний корпус». Беззмінним лідером партії є колишній депутат парламенту і екскомандир «Азову» Андрій Білецький. Чисельність «Національного корпусу» оцінюють у 10-15 тисяч членів.

«Національний корпус» брав участь в акціях протесту «Ні капітуляції» 2019 року. Партія разом із аграріями протестувала також проти відкриття ринку землі та земельної реформи.

Свою ідеологію партія окреслює як «націократія», а політологи зараховують її до крайніх правих організацій.

Навесні 2019 року в доповіді Державного департаменту США щодо прав людини «Національний корпус» був визнаний «групою ненависті», яка «вчиняла довільні затримання людей із очевидною згодою правоохоронних органів, здійснювала напади на журналістів, представників нацменшин (ромів) та ЛГБТ-спільноти».

У листопаді 2020 року Сергій Коротких уже вважався своєю людиною в новій білоруській діаспорі, оскільки допомагав тримати варту біля меморіалу Роману Бондаренку.

Згодом без згоди міської влади він ініціював і встановив металевий хрест на згадку про репресованих у Білорусі під час мирних мітингів. Це стало причиною ноти протесту, надісланої білоруськими дипломатами до Міністерства закордонних справ України.

Хрест досі стоїть, незважаючи на заяви міської влади про необхідність узгодження встановлення будь-яких пам’ятних знаків у столиці.

Сергій Коротких – колишній учасник неонацистських організацій Білорусі та Росії, зокрема, білоруської філії російського праворадикального руху «Русское национальное единство» та організації «Национал-социалистическое общество». Від квітня 2014 року в складі добровольчого полку «Азов» воював на Донбасі, був керівником розвідувальної роти в складі «Азову». Згодом рух «Азов», до якого увійшла і частина колишніх бійців полку «Азов», був названий Державним департаментом США «націоналістичною групою ненависті» (представники «Азову» заперечують таку оцінку дипломатів – ред.).

З офіційною реєстрацією, але з іншими керівниками

Тоді ж Сергій Коротких вирішив зареєструвати організацію «Білоруський дім в Україні». Він зміг дуже швидко реалізувати цю ідею. Уже 7 грудня 2020 року організація мала офіційну реєстрацію в Міністерстві юстиції України з двома керівниками: Віталієм Шишовим та Родіоном Батуліним.

Останній – не лише ідейний союзник Сергія Коротких. Українські ЗМІ назвали його охоронцем і зазначили, що вони разом у липні 2019 року були причетні до нападу на експрезидента Петра Порошенка, коли його допитувало Державне бюро розслідувань України.

З весни БДУ, як почали називати цю організацію, брав активну участь у більшості білоруських акцій у Києві, а 27 липня провів альтернативний захід з нагоди 31-ї річниці підписання декларації про незалежність Білорусі.

Допомога білорусам

Окрім участі в акціях, БДУ допомагав білоруським мігрантам, перш за все тим, хто не мав грошей, щоб оселитися на новому місці, та мав проблеми з отриманням посвідки на проживання. Організація записувала короткі відеоролики про свою роботу з білоруською діаспорою.

Крім того, активісти БДУ запрошували білорусів пройти військову підготовку в одному з київських клубів.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG