Доступність посилання

ТОП новини

В РПЦ відреагували на повідомлення про зустріч Вселенського патріарха з Московським


Патріархи Вселенський Варфоломій (ліворуч) і Московський Кирило (посередині) під час зустрічі в Москві 24 травня 2010 року (праворуч – тодішній мер столиці Росії Юрій Лужков)

У Російській православній церкві відреагували на повідомлення Вселенського патріархату про майбутню зустріч його глави Варфоломія з главою РПЦ, патріархом Московським Кирилом.

Служба комунікації Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату підтвердила повідомлення, що така зустріч має відбутися 31 серпня у Стамбулі в Туреччині, де розташована резиденція Вселенського патріарха.

При цьому в повідомленні патріарха Варфоломія названо не Вселенським, а іншим його традиційним титулом, патріархом Константинопольським. Титул «Константинопольський» вказує на патріарха як на главу однієї з майже півтора десятка взаємно визнаних, «канонічних» помісних православних церков, Константинопольської, тоді як пропущений Москвою титул «Вселенський» вказує на його традиційний статус «першого за честю» у православному світі і на його особливі повноваження, серед яких і надання автокефалії (права самоврядування) новим помісним православним церквам.

Вселенський патріарх Варфоломій (ліворуч) і патріарх Московський Кирило. Сербія, Белград, 6 жовтня 2013 року
Вселенський патріарх Варфоломій (ліворуч) і патріарх Московський Кирило. Сербія, Белград, 6 жовтня 2013 року

Ніяких подробиць майбутньої зустрічі не наведено, лише перелічені попередні зустрічі двох патріархів, остання з яких відбулася в січні 2016 року.

Заступник голови ВЗПЦ МП протоієрей Микола Балашов в інтерв’ю російському агентству «Інтерфакс-Релігія» утримався від повідомлення про теми зустрічі і заявив лише, що її «порядок денний на цей час розробляється».

Увечері 5 серпня бюро генерального секретаря Священного синоду Вселенського патріархату вперше офіційно повідомило про цю зустріч, а її тему було визначено як «питання, що становлять двосторонній інтерес». Як звернули увагу у Вселенському патріархаті, патріарха Московського приймуть із візитом на його прохання.

Іще попереднього дня, 4 серпня, речник Української православної церкви Київського патріархату, єпископ Чернігівський і Київський Євстратій (в миру Іван Зоря) повідомляв, посилаючись на грецькі православні ЗМІ, що метою зустрічі двох патріархів наприкінці серпня буде «обговорення українського питання». «Очевидно, що візит патр. Кирила до Стамбула має на меті якщо не повністю відмовити Вселенського патріарха від рішень щодо «українського питання», то хоча би досягти їх відкладання», – додав він.

Вселенський патріарх Варфоломій І під час відвідин України у 2008 році
Вселенський патріарх Варфоломій І під час відвідин України у 2008 році

У згаданій грецькій публікації від 3 серпня сказано, що зустріч, у якій висловила зацікавленість російська сторона, буде «зосереджена на гарячому питанні української автокефалії».

У короткому повідомленні згадано про ускладнені відносини між двома патріархатами через події в Україні і додано, що результат зустрічі патріархів важко передбачити.

19 квітня Верховна Рада України проголосувала за постанову щодо звернення до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Через кілька днів президент України Петро Порошенко заявив, що Вселенський патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії українській православній церкві.

Президент України Петро Порошенко і Вселенський патріарх Варфоломій І під час зустрічі в Константинополі/Стамбулі (Туреччина), 9 квітня 2018 року
Президент України Петро Порошенко і Вселенський патріарх Варфоломій І під час зустрічі в Константинополі/Стамбулі (Туреччина), 9 квітня 2018 року

Патріарх Варфоломій і Вселенський патріархат останнім часом не раз заявляли, що перехід Київської митрополії під церковну зверхність Московського патріархату був свого часу здійснений неканонічним чином і що саме Вселенський патріархат, а не Московський, є для православних християн України церквою-матір’ю.

Вселенський патріарх Варфоломій під час відвідин України у 2008 році
Вселенський патріарх Варфоломій під час відвідин України у 2008 році

А в липні патріарх Варфоломій оприлюднив звернення, в якому заявив, що кінцевою метою Вселенського патріархату є дарувати українській церкві автокефалію.

Російська православна церква і її нинішній український підрозділ, Українська православна церква, що в єднанні з Московським патріархатом, виступають різко проти такої можливості, що призведе до втрати Москвою значного важеля впливу на суспільне життя в Україні.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Томос для України: потрійна поразка Кремля

Томос для України і розбите корито патріарха РПЦ Кирила

Філарет: після отримання Україною томосу історія російської церкви починатиметься з XV століття

Вселенський патріарх: кінцева ціль – дарувати українській церкві автокефалію

Автокефалія православної церкви України – це звільнення від церковного диктату Москви

Вселенський патріарх Варфоломій I під час вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932–33 років. Київ, 26 липня 2008 року
Вселенський патріарх Варфоломій I під час вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932–33 років. Київ, 26 липня 2008 року

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG