Доступність посилання

ТОП новини

Фірма соратника Тимошенко видобула сотні тонн піску без згоди громади і частини дозволів – «Схеми»


Очільник хмельницького обласного осередку партії «Батьківщина» Олександр Скочеляс
Очільник хмельницького обласного осередку партії «Батьківщина» Олександр Скочеляс

Голова Хмельницької обласної організації «Батьківщини» Олександр Скочеляс, який є місцевим депутатом і бізнесменом-забудовником, намагається поновити видобуток піску і цінних глин (сапонітів) у селі Улашанівка Хмельницької області, попри спротив місцевих жителів. Про це йдеться у розслідуванні «Золоті піски «Батьківщини» програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший».

Скочеляс є співвласником приватного підприємства «Кансталь», яке отримало дозвіл Держгеонадр на розробку частини Крупецького родовища піску і глин у часи президентства Віктора Януковича, а також – погодження Улашанівської сільради. Утім, дві третини сільських депутатів заявляють, що рішення – сфальшоване.

За словами депутатів, вони голосували за надання дозволу лише на вивчення родовища, натомість у письмовій версії рішення сільради з’явився термін «дослідно-промислова розробка». Письмові заяви депутатів про фальшування їхнього голосування є в розпорядженні журналістів.

Використовуючи сфальшований дозвіл, фірма видобула сотні тонн піску, повідомив чинний сільський голова Сергій Лясоцький. При цьому, в компанії під час видобутку навіть не було угоди про оренду землі.

Лише масові протести жителів села змусили фірму обласного лідера «Батьківщини» припинити видобуток.

Селяни виступають категорично проти діючого кар’єру в селі, оскільки у криницях стрімко знижується рівень води, що вони пов’язують із попереднім видобутком, в тому числі фірмою Скочеляса. Вони побоюються, що коли видобувники опустяться нижче рівня підземних вод – на село очікує гуманітарна катастрофа.

Олександр Скочеляс стверджував журналістам, що його підприємства працюють законно. «Ті підприємства, в яких я є засновником, – вони діють відповідно до чинного законодавства. Наскільки мені відомо, неофіційно тоді ніхто нічого не видобував. Були видані ліцензії, починали працювати, їм не дали».

Директор ПП «Кансталь» Сергій Душкевич каже, що не знав про всі документи, потрібні для видобутку. «Так, тоді у нас не було всіх дозволів. Але було рішення Держгеонадр. Та я думав, що цього достатньо, я просто не знав, що потрібні ще якісь документи! У Держгеослужбі, коли видали дозвіл, сказали: все, можете працювати! Але ж зараз всі дозволи є, що б не казали селяни. Ну не знав, припустімо, ну заплатив штраф, які проблеми?» – пояснює свою позицію бізнесмен.

Щодо видобутку корисних копалин і забудов, пов’язаних із цим політиком і бізнесменом, тривають суди. Один із позовів сільська громада вже виграла. Суд визнав видобуток незаконним і притягнув ПП «Кансталь» до відповідальності – вони «компенсували збитки державі»: заплатили два штрафи – 1800 і 1200 гривень.

Окрім видобувного бізнесу, Олександр Скочеляс володіє низкою будівельних компаній, які забудовують житловими і торговельними комплексами Хмельницький і сусідні обласні центри. Місцеві активісти звинувачують Скочеляса у тому, що він і його бізнес-партнери отримують землю під забудову через комунальні підприємства, недоплачуючи оренду до місцевого бюджету. Причому проекти рішень про виділення землі для фірм Скочеляса готує містобудівний комітет Хмельницької міськради, в якому цей же бізнесмен є заступником голови.

Утім, Скочеляс не бачить у своїй діяльності жодних порушень закону.

XS
SM
MD
LG