«Вдячна зараз за можливість поїсти»: журналістка згадує 40 днів у блокадному Маріуполі
«Я бачу в цьому свою місію – необхідність інформувати. Тому що Росія б найбільше хотіла, щоб ми забули про цю територію або принаймні перестали говорити про схід України», – каже Тетяна Жук, журналістка видання «Східний варіант», яке пише для людей з Донеччини і Луганщини.
Тетяна родом із Донецька. Зустріла початок повномасштабного російського вторгнення в Маріуполі. В оточеному армією РФ місті дівчина перебувала 40 днів, до початку квітня 2022-го. Згадує, як вибухали російські бомби, як бракувало їжі, як наближались вуличні бої – а потім військові армії РФ прийшли до підвалу будинку, де вони ховались разом з іншими мешканцями.
Тетяні вдалося вибратись на вільну територію України 20 квітня – дорога з Маріуполя забрала понад два тижні. Вона переїхала до Львова і як журналістка продовжила писати про схід та окупацію.
Своїми спогадами про життя у блокадному Маріуполі з Радіо Свобода Тетяна поділилась у Празі, одному з пунктів її подорожі країнами Європи. Інтерес Тетяни – життя українських біженців за кордоном. У столиці Чехії Тетяна, зокрема, зустрічалась із молоддю, що захищає інтереси України у публічному просторі, а також проукраїнськими організаціями. Читайте і дивіться за лінком
Генштаб ЗСУ: втрати РФ у війні перевищили 885 тисяч військових
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 885 130 своїх військових, зокрема 1180 – за минулу добу – свідчать дані, наведені станом на ранок 9 березня українським Генштабом.
У командуванні ЗСУ також навели дані щодо втрат російської техніки:
- танки ‒ 10274 (+6 – за минулу добу)
- бойові броньовані машини ‒ 21360(+14)
- артилерійські системи – 24206 (+58)
- РСЗВ – 1310(+3)
- засоби ППО ‒ 1101 (+2)
- літаки – 370
- гелікоптери – 331
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 28362 (+190)
- крилаті ракети ‒ 3120
- кораблі /катери ‒ 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 39933 (+142)
- спеціальна техніка ‒ 3773 (+1).
Росія й Україна майже не дають інформації про свої втрати у війні. Москва офіційно востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих.
Розвідка Великої Британї 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
«Від моменту вторгнення в Україну Росія, ймовірно, загалом зазнала приблизно 875 000 жертв. Середньодобові втрати росіян протягом лютого 2025 року становили 1255 осіб, згідно з даними Генштабу України, що є найнижчим середньодобовим показником із серпня 2024 року», – йдеться в повідомленні.
У розвідці зазначили, що загальна кількість російських втрат у лютому 2025 року становила 35 140, що приблизно на 13 000 менше, ніж у січні, який був другим за найбільшим числом жертв місяцем за всю широкомасштабну війну.
«Зменшення зареєстрованої кількості втрат, які, проте, залишаються високими, ймовірно, відображає зниження темпу російських операцій і атак. У березні 2025 року кількість втрат у Росії, ймовірно, продовжуватиме перевищувати 1000 осіб на день із продовженням атак піхоти на кількох напрямках», – додали у розвідці Британії.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
За даними Генштабу ЗСУ, станом на ранок 5 березня відомо про близько 880 660 втрат російських військових.
За даними головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, Росія втратила під час боїв на Курщині понад 48 тисяч військових, зокрема, близько 20 тисяч – убитими.
Влада: армія РФ атакувала Дружківку на Донеччині, семеро поранених
Армія РФ ввечері 8 березня вдарила по місту Дружківка на Донеччині, повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
За його даними, внаслідок атаки РФ пошкоджено сім житлових багатоповерхівок.
«Ще 7 поранених на Донеччині – цього разу у Дружківці. Місто потрапило під ворожий вогонь сьогодні пізно ввечері», – розповів чиновник.
Він знову закликав місцевих мешканців не зволікати з евакуацією через постійні російські обстріли, та переїхати до більш безпечних регіонів.
«Росіяни нищать все, до чого можуть дотягнутися! Бережіть себе! Евакуюйтесь!» – написав чиновник.
Місто Дружківка розташоване на півночі Донецької області, знаходиться трохи південніше Краматорська.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Унаслідок удару РФ по Добропіллю зазнали поранень пів сотні людей – президент
Внаслідок удару РФ по Добропіллю на Донеччині зазнали поранень пів сотні людей, а загинуло 11, повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 8 березня.
«Це був один з найбільш жорстоких ударів, комбінований удар. Спеціально удар був прорахований, щоб завдати максимальної шкоди. Ракети, також «Шахед» по центральній частині міста», – зазначив президент.
Зеленський повідомив, що під ударом РФ опинились дев’ять житлових будинків, торгівельний центр, магазини. 11 людей загинули, серед них – працівник Державної служби з надзвичайних ситуацій.
«Повторний удар відбувся, коли почали працювати рятувальники. Поранені 50 людей. Усім надано необхідну допомогу», – поінформував президент.
Зеленський зазначив, що серед поранених – семеро дітей, серед них наймолодшою є десятирічна дівчинка.
Увечері 7 березня російська армія вдарила по центру Добропілля двома балістичними ракетами, а після прибуття рятувальних служб на місце завдала ще один удар, «умисно по рятувальниках». Раніше було відомо про 11 загиблих, 47 поранених.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Зустріч у Саудівській Аравії буде «результативною» – Зеленський
Зустріч у Саудівській Аравії української й американської делегацій буде «результативною», наголосив президент Володимир Зеленський у новому відеозверненні.
Президент каже, що 8 березня делегація України працювала із колегами з Британії над кроками, які можуть сприяти «ефективності оборони та наближенню миру».
Зеленський анонсував, що найближчим часом відбудеться «багато зустрічей, багато розмов». Він висловив сподівання, що будуть рішення.
«Також постійно в контакті з американською командою. Ми готуємо зустріч у Саудівській Аравії. Впевнений, що зустріч буде результативною: ми в Україні на це налаштовані. Дуже», – заявив президент.
Раніше Зеленський повідомив, що на переговори з представниками США у Саудівській Аравії наступного тижня вирушать голова Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров і заступник Єрмака, екскомандир 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Павло Паліса.
Напередодні радник Білого дому з національної безпеки Майк Волц повідомив, що разом із державним секретарем США Марко Рубіо наступного тижня їде до Саудівської Аравії на зустріч з українською делегацією.
Росія завдала ударів по Запоріжжю і області, спалахнула пожежа – Федоров
Армія РФ завдала ударів по Запоріжжю та області, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров.
«Внаслідок ворожого обстрілу виникла пожежа», – розповів місцевий чиновник.
За його словами, попередньо без постраждалих внаслідок атаки РФ.
«До 10 вибухів у Запоріжжі. Прошу, не нехтуйте правилами безпеки. Бережіть себе та своїх близьких», – згодом написав Федоров.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Перехід через фронт: як чеченці залишають армію РФ та воюють за Україну?
Українські спецслужби спільно з ічкерійським батальйоном імені Шейха Мансура, який воює на боці ЗСУ, провели операцію «Свобода або смерть», під час якої переправили через лінію фронту двох російських бійців чеченського походження.
Це не єдиний випадок переходу «кадировців» на бік України. Але багато перебіжчиків вважають за краще зберігати анонімність, побоюючись помсти їхнім сім'ям, що залишилися на батьківщині. Більше інформації за лінком
Авіаудари Росії по Костянтинівці: кількість постраждалих зросла до 8 людей – прокуратура
У Костянтинівці у Донецькій області кількість постраждалих внаслідок російських авіаударів зросла до 8 людей, йдеться у повідомленні пресслужби Донецької обласної прокуратури.
«8 березня 2025 року, у період з 09:25 по 09:35, збройні сили РФ обстріляли Костянтинівку. Ворог завдав п’ять авіаударів по місту, ймовірно, застосувавши «ФАБ-250» із модулем УМПК. У житловому кварталі зазнали тілесних ушкоджень чоловіки 29, 32, 33 років та 48 і 75-річні жінки. З мінно-вибуховими травмами, осколковими пораненнями, контузіями та різаними ранами їх доправлено в лікарню», – повідомила Донецька прокуратура.
У відомстві також уточнили, що стан двох постраждалих оцінюють як важкий.
За даними прокуратури, через дві години армія РФ знову атакувала Костянтинівку – попередньо, ракетами РСЗВ «Смерч».
«Травмовано двох жінок 60, 78 років та 47-річного чоловіка. У них діагностовано контузії й осколкові рани», – підсумували у відомстві.
У суботу, 8 березня, російські військові атакували п’ятьма авіабомбами Костянтинівку на Донеччині. Раніше було відомо про 4 постраждалих. Крім того, у місті пошкоджені 7 багатоповерхівок, 4 приватні будинки, 4 адмінбудівлі, аптеку, крамницю, 6 ліній електропередач і два газогони.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Від початку доби відбулось понад 100 бойових зіткнень – Генштаб
У суботу, 8 березня, російські військові продовжували здійснювати атаки по всій лінії фронту, йдеться в оперативному зведення Генерального штабу ЗСУ.
«Російські загарбники продовжують штурмувати позиції українських захисників. Загалом, від початку доби відбулося 101 бойове зіткнення», – розповіли військові
Відомо, що на Куп’янському напрямку армія РФ здійснила сім штурмів неподалік Степової Новоселівки, Нової Кругляківки та Загризового. Наразі ще тривають два боєзіткнення.
«На Лиманському напрямку загарбницька армія атакувала 14 разів поблизу Новомихайлівки, Нового, Мирного та Зеленої Долини. Дотепер тривають вісім боєзіткнень. На Краматорському напрямку українські захисники відбили дві спроби окупантів просунутися вперед у районах Часового Яру та Білої Гори», – йдеться у зведенні українського командування.
Водночас 8 березня на Покровському напрямку від початку доби сили РФ здійснили 14 спроб потіснити ЗСУ із займаних позицій у районах населених пунктів Єлизаветівка, Промінь, Андріївка, Олександропіль, Покровськ, Сергіївка, Новоолександрівка, Богданівка, Зелений Кут та Улакли.
«На Придніпровському напрямку ворог завдав авіаційного удару по населеному пункту Козацьке та двох ракетних ударів, ймовірно, ракетами типу «Іскандер-М», по районах населених пунктів Новоселівка та Біла Криниця», – йдеться у зведенні.
У Генштабі ЗСУ кажуть, що у Курській області українські військові відбили 12 атак сил РФ, а ще 14 боєзіткнень тривають досі.
«Від початку доби противник завдав 23 авіаційних ударів, загалом скинув по позиціях наших військ та населених пунктах 33 керовані авіаційні бомби та здійснив 362 артилерійські обстріли, зокрема 30 – із реактивних систем залпового вогню», – підсумували у Генштабі.
Російські військові на Покровському напрямку продовжують здійснювати спроби підійти до траси на Дніпро, взяти її під вогневий, а потім і під фізичний контроль, повідомив 3 березня речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Віктор Трегубов. За його словами, якщо наступ російської армії відбуватиметься так і надалі, як зараз, то, скоріше за все, їй не вдасться взяти цю трасу.
Того ж дня речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко заявив, що російські військові намагаються підійти до кордону, де Сили оборони ведуть операцію на Курщині, а також зайти на територію України, щоб перерізати логістичні шляхи.
Каллас відреагувала на удари по Україні: «Путін знову демонструє, що не зацікавлений у мирі»
Президент РФ Володимир Путін знову демонструє, що не зацікавлений у мирі, повідомила у соцмережі Х головна дипломатка ЄС Кая Каллас
«Російські ракети продовжують невпинно падати на Україну, приносячи все більше смертей і руйнувань», – наголосила вона.
Також Каллас закликала посилити військову підтримку, «інакше ще більше українських цивільних заплатять найвищу ціну».
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що продовження ударів російських військ по Україні, зокрема удар по Добропіллю на Донеччині, показує, «що цілі в Росії незмінні».
«Тому дуже важливо продовжувати робити все для захисту життя, зміцнювати нашу ППО, посилювати санкції проти Росії. Має зламатися все, що допомагає Путіну фінансувати війну», – написав Зеленський у телеграмі.
Президент нагадав, що ввечері 7 березня російська армія вдарила по центру Добропілля двома балістичними ракетами, а після прибуття рятувальних служб на місце завдала ще один удар, «умисно по рятувальниках». Наразі відомо про 11 загиблих і 47 поранених.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
ОВА: кількість поранених внаслідок російського удару по Добропіллю зросла до 47 людей
Позбавлені військової підтримки з боку США, українські представники змушені сісти за стіл переговорів 10 березня з американцями на тлі публічних проявів вибачення після конфлікту президентів України і США в Білому домі.
Радіо Свобода аналізує, що відбувається. Читайте за лінком
Сили РФ скинули п’ять авіабомб на Костянтинівку, четверо поранених – влада
У суботу, 8 березня, російські військові атакували авіабомбами Костянтинівку на Донеччині, розповів голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
За даними голови ОВА, внаслідок обстрілів зазнали поранень чотири людини.
«За попередньою інформацією, росіяни скинули на місто 5 авіабомб. Поранення отримали місцеві жителі від 29 до 48 років», – уточнив Філашкін.
Крім того, відомо, що у Костянтинівці пошкоджені 7 багатоповерхівок, 4 приватні будинки, 4 адмінбудівлі, аптеку, крамницю, 6 ліній електропередач і два газогони.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Зеленський назвав склад української делегації на переговорах зі США в Саудівській Аравії
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що на переговори з представниками США у Саудівській Аравії наступного тижня вирушать голова Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ Андрій Сибіга, міністр оборони Рустем Умєров і заступник Єрмака, екскомандир 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Павло Паліса.
«Наступний тиждень почну з візиту в Саудівську Аравію, і після моєї зустрічі в понеділок зі Спадкоємним принцом українські дипломатичні й військові представники залишаться для зустрічі у вівторок з американською командою. Українська команда буде складатися з Андрія Єрмака, Андрія Сибіги, Рустема Умєрова та Павла Паліси. З нашого боку буде чітка налаштованість на конструктив, і сподіваємось, що вдасться обговорити й погодити необхідні рішення і кроки», – написав Зеленський у соцмережі X.
Він наголосив, що Україна прагне миру «від першої ж секунди цієї війни».
«На столі абсолютно реалістичні пропозиції. Головне – рухатися швидко й результативно», – додав Зеленський, не наводячи подробиці.
Президент також зазначив, що 8 березня в Києві відбулася «дуже продуктивна» зустріч дипломатичних команд України і Великої Британії.
«Обговорили наші спільні кроки, які можуть наблизити мир і прискорити дипломатичну роботу. Вдячний за підтримку. Україна налаштована зробити все якнайшвидше, щоб можна було завершити цю війну достойним і тривалим миром», – написав він.
Напередодні радник Білого дому з національної безпеки Майк Волц повідомив, що разом із державним секретарем США Марко Рубіо наступного тижня їде до Саудівської Аравії на зустріч із українською делегацією.
«У нас були попередні розмови з росіянами, українці мали чудову можливість об’єднати наші економіки завдяки тій угоді про мінерали. На жаль, все пішло не так добре. Але я думаю, що ми можемо повернутися до цього. Держсекретар Рубіо, я і делегація України матимемо зустріч у Саудівській Аравії наступного тижня, щоб відновити ці переговори, досягти перемир’я», – сказав Волц.
Перед тим у МЗС України повідомили, що українсько-американські консультації у Саудівській Аравії наступного тижня стосуватимуться двосторонніх відносин і шляху до миру в Україні.
Переговори пройдуть на тлі розпорядження президента США Дональда Трампа призупинити військову підтримку України після публічної суперечки з президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
Віцепрезидент Джей Ді Венс, коментуючи журналістам 4 березня, зупинку Штатами військової допомоги Україні, сказав, що це було зроблено, щоб заохотити переговори.
«Ми в точці, коли ані США, ані Європа, ані українці не можуть продовжувати цю війну безкінечно. Тож важливо, щоб всі сіли за стіл переговорів, і президент намагається послати дуже чіткий сигнал: українці мають повернутися за стіл переговорів і почати переговори з президентом Трампом», – заявив він.
Венс також вважає, що додатковий тиск на Росію наразі не був би правильним, бо вона зазнає «економічних ускладнень через цей конфлікт».
СБУ: посадовця Держкосмосу затримали за підозрою в співпраці з ФСБ
Служба безпеки України повідомляє про затримання посадовця Державного космічного агентства, якого підозрюють у співпраці з ФСБ Росії.
«Служба безпеки за сприяння міністра з питань стратегічних галузей промисловості викрила ще одного високопоставленого «крота» РФ у державних органах України. Ворожим агентом виявився посадовець Державного космічного агентства, який мав секретну інформацію про вітчизняні стратегічні підприємства, а також доступ до таємних супутникових знімків. Контррозвідка та слідчі СБУ затримали фігуранта під час наради у Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України», – йдеться в повідомленні.
У СБУ заявили, що ФСБ завербувала посадовця у 2024 році, і відтоді українська спецслужба «поетапно документувала кожен крок зловмисника і його взаємодію з російськими кураторами», а також використовувала його для дезінформування російських спецслужб.
«Як встановило розслідування, агент був завербований ФСБ через свою дружину, яка проживає у Ростові-на-Дону і співпрацює з окупантами. Він погодився на співпрацю з ворогом в обмін на гроші, а після запланованого влітку 2025 року виходу на пенсію – взагалі планував переїхати до РФ», – зазначили у Службі безпеки.
За повідомленням, серед завдань, які ФСБ ставила перед підозрюваним, був збір і передача секретної інформації, якою він володів у силу своїх посадових обовʼязків, зокрема, даних про місця розташування об’єктів військово-промислового комплексу, що виготовляють системи навігації, запасні пункти роботи стратегічних підприємств, військових складів, а також інформація з виробництва Україною високоточних засобів ураження і супутникові знімки.
Затриманому повідомили про підозру за статтею «державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану». Йому загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна. Вирішується питання про обрання йому запобіжного заходу у виді тримання під вартою, додали в СБУ.
Імені підозрюваного в Службі безпеки не навели, його коментарів немає.
Українські правоохоронці регулярно повідомляють про затримання осіб, яких вони називають російськими агентами. Їх підозрюють у держзраді, диверсіях на замовлення російських спецслужб.
Одна людина загинула, п’ятеро поранені через російські обстріли на Херсонщині – влада
На Херсонщині 8 березня внаслідок російських обстрілів загинула одна людина, ще п’ятеро – поранені, повідомила обласна військова адміністрація.
«Орієнтовно о 8:40 в Наддніпрянському ворог атакував цивільний автомобіль, скинувши на нього вибухівку з БпЛА. Смертельні поранення отримав 54-річний чоловік», – йдеться в повідомленні.
Поранень зазнали 86-річна жінка і 82-річний чоловік, жителі Дніпровського району Херсона, по якому російські війська вдарили з артилерії. У подружжя діагностували вибухові і черепно-мозкові травми, контузії, а також уламкові поранення.
Також до лікарні у тяжкому стані доправили 74-річного херсонця, який потрапив під удар російського дрона.
А близько 13:30 загарбники обстріляли Білозерку, внаслідок чого постраждав 50-річний місцевий житель, який у момент удару перебував у будинку. У нього – вибухова травма й уламкове поранення стегна.
Крім того, за даними ОВА, за меддопомогою звернулася жителька Текстильного, яка постраждала через російський обстріл ввечері 7 березня. У 68-річної жінки – вибухова і черепно-мозкова травми, контузія.
Минулої доби, як раніше повідомляв голова ОВА Олександр Прокудін, в області через російські обстріли зазнали поранень п’ятеро людей.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Війська РФ всьоме за три тижні атакували енергооб’єкт Одещини – ДТЕК
Російські сили ввечері 7 березня завдали чергового удару по енергетичній інфраструктурі Одещини, повідомила 8 березня компанія ДТЕК.
«Це вже сьомий удар по енергосистемі області за три тижні. Енергетики цілодобово працюють, щоб ліквідовувати наслідки обстрілів», – йдеться в повідомленні.
Напередодні ввечері голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив, що російські військові завдали масованого удару по цивільній та енергетичній інфраструктурі Одеси, внаслідок чого є пошкодження і руйнування.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
За даними Міненерго України, Росія за три роки повномасштабного вторгнення завдала понад 30 масованих комплексних ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури України, загальні збитки від яких складають мільярди доларів.
Міноборони: у ЗСУ служать понад 70 тисяч жінок, більше ніж 5,5 тисяч – на передовій
Понад 5 500 військовослужбовиць нині перебувають безпосередньо на передовій, повідомили 8 березня в Міністерстві оборони України.
«Загалом станом на 1 січня 2025 року в ЗСУ служать понад 70 000 жінок, – повідомив заступник міністра оборони бригадний генерал юстиції Сергій Мельник. – Це на 20% більше, ніж у 2022 році. Держава адаптує політику соціального захисту, щоб забезпечити їхні права і рівні можливості».
«Жінки у війську щодня демонструють стійкість та професійність. Ми маємо забезпечити для них рівні можливості й умови служби. Тому Міноборони продовжує активно впроваджувати політику гендерної рівності в армії, зокрема: забезпечує рівні можливості для кар’єрного росту, створює спеціальні програми, розвиває міжнародне партнерство – Канада, Велика Британія, Швеція, НАТО», – додав Мельник.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зі свого боку, зазначив, що майже 20 тисяч жінок працюють на бойових посадах.
«За час війни отримали статус учасниць бойових дій понад 20 тисяч жінок-військовослужбовиць. Відзначені державними нагородами – майже півтори тисячі. П’ять жінок-військових вшановані найвищим званням, Герой України. Із них троє – посмертно», – додав він.
Станом січень 2024 року у Збройних силах України загальна кількість жінок складала понад 62 тисячі, з них військовослужбовиць – 45 тисяч 587, понад 4 тисячі перебували на лінії фронту.
Зеленський про Добропілля: «такі удари показують, що цілі в Росії незмінні»
Президент Володимир Зеленський заявив, що продовження ударів російських військ по Україні, зокрема удар по Добропіллю на Донеччині, показує, «що цілі в Росії незмінні».
«Тому дуже важливо продовжувати робити все для захисту життя, зміцнювати нашу ППО, посилювати санкції проти Росії. Має зламатися все, що допомагає Путіну фінансувати війну», – написав Зеленський у телеграмі.
Президент нагадав, що ввечері 7 березня російська армія вдарила по центру Добропілля двома балістичними ракетами, а після прибуття рятувальних служб на місце завдала ще один удар, «умисно по рятувальниках».
Відомо про 11 загиблих, 30 поранених, серед яких – п’ятеро дітей, пошкоджені вісім пʼятиповерхівок й адміністративна будівля, пожежна машина.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
Російські офіційні особи продовжують прямо відкидати будь-які поступки в майбутніх мирних переговорах або мирні пропозиції США, Європи чи України, заявляє у своєму новому звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).
За словами аналітиків, Кремль, ймовірно, має намір використати призупинення американської військової допомоги Україні й очікувану нестачу військової техніки в українських сил для просування на фронті й посилення російських ударів по Україні.
«Російські війська ще більше посилюють наступальні операції в окремих прифронтових районах, ймовірно, щоб отримати вигоду з будь-яких негайних і довгострокових наслідків на полі бою внаслідок призупинення допомоги США Україні. Російські війська останніми тижнями активізували наступальні операції на Куп’янському, Часів’ярському, Торецькому та Великоновосілківському напрямках і продовжують спроби витіснення українських військ з Курської області й захоплення Покровська Донецької області», – йдеться в повідомленні.
В ISW зазначили, що будь-які довготривалі паузи чи припинення допомоги США Україні, ймовірно, суттєво вплинуть на здатність України захищатися від російського просування й ударів на лінії фронту.
Крім того, аналітики зазначають, що Росія, ймовірно, скористається призупиненням військової допомоги США й обміну розвідувальними даними з Україною, щоб посилити свою ударну кампанію великої дальності й вичерпати українські ракети ППО.
«Розвідка США робила свій внесок у систему раннього попередження України проти російських ударів, і призупинення обміном даних, ймовірно, вплине на здатність України швидко реагувати на російські удари. Російські сили, ймовірно, спробують знищити українські системи протиповітряної оборони, збільшуючи кількість безпілотних літальних апаратів Shahed і дронів-приманок в ударних пакетах на додаток до збільшення кількості ракет в окремих ударних пакетах, щоб знищити інфраструктуру української енергетичної й оборонної промислової бази», – йдеться у повідомленні.
В ISW зауважили, що Росія також, ймовірно, має намір змусити Україну швидко вичерпати запаси ППО Patriot, на які Україна покладається для захисту від російських балістичних ракет, під час паузи у військовій допомозі США й обміні розвідданими, щоб максимізувати шкоду від наступних ударів.
«Українським силам, ймовірно, доведеться бути більш вибірковими у перехопленні ударів, оскільки їхній запас перехоплювачів зменшується, а поповнення не очікується, а успішні російські удари по українських енергетичних об’єктах, ймовірно, матимуть довготривалий вплив на здатність України виробляти електроенергію для оборонного й цивільного використання», – кажуть аналітики.
Днями стало відомо, що США зупинили обмін розвідувальними даними з Україною. За словами директора ЦРУ, пауза «на військовому фронті і фронті розвідки» є тимчасовою, і Сполучені Штати знову «працюватимуть пліч-о-пліч з Україною». Про можливі терміни відновлення допомоги він не заявляв.
Про таке рішення американської адміністрації стало відомо після того, як ЗМІ написали про те, що президент США Дональд Трамп розпорядився призупинити військову підтримку України після публічної суперечки з президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.
У Кремлі 3 березня заявили, що Росія продовжує свій діалог із Вашингтоном і одночасно з цим «продовжує спеціальну військову операцію, щоб досягти всіх тих цілей, які були поставлені від самого початку». Росія раніше метою «спецоперації» називала «демілітаризацію і денацифікацію України».
Президент України Володимир Зеленський раніше наголошував, що Україна не вступатиме в мирні переговори з Росією, доки не матиме гарантій безпеки щодо нового вторгнення.
Президент США Дональд Трамп у публікації в соцмережі Truth Social 7 березня допустив запровадження санкцій і тарифів проти Росії, якщо не буде «припинення вогню».
Трамп закликав Росію й Україну сісти за стіл переговорів «прямо зараз, поки не стало занадто пізно». Ця заява пролунала тлі чергової масованої російської атаки по Україні, зокрема по енергетичній і газовій інфраструктурі.
Згодом у Білому домі, спілкуючись із журналістами, Трамп заявив, що все ще вірить, що президент Росії Володимир Путін хоче миру, попри масовані удари РФ по Україні.
«Я думаю, що обидві сторони хочуть, щоб це було врегульовано», – сказав він, але додав: «мені, відверто кажучи, важче мати справу з Україною, і у них немає карт».
«Із точки зору остаточного врегулювання, можливо, буде легше мати справу з Росією, що дивно», – сказав Трамп. Він повторив, що останнім часом Росія сильно б’є по Україні, але сказав, що розуміє, чому: «Насправді я думаю, що він (Путін – ред.) робить те, що зробив би будь-хто інший. Я думаю, що він хоче, щоб це зупинилося і врегулювалося. І я думаю, що він б’є по них сильніше, ніж бив, і я думаю, що будь-хто на такому місці зробив би це прямо зараз. Він хоче покласти цьому край».
Трамп також виступив на захист свого рішення призупинити військову допомогу Києву й обмежити обмін розвідданими з Україною, сказавши: «Я повинен знати, що вони хочуть домовитися. Якщо вони не хочуть домовитися, ми йдемо звідти».
Трамп також заявив, що перш ніж обговорювати гарантії безпеки для України він хоче «врегулювати війну».
ОВА: на Донеччині за добу через російські удари загинули 20 людей, 43 – поранені
На Донеччині через російські удари минулої доби загинули 20 людей, 43 – зазнали поранення, повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
«За 7 березня росіяни вбили 20 жителів Донеччини: 11 – у Добропіллі, 3 – у Покровську, 2 – у Костянтинополі, 1 – у Яблунівці, Костянтинівці, Мирнограді й Іванопіллі», – написав голова ОВА у телеграмі.
За його словами, в області 8 березня оголошене днем жалоби.
«Вчорашній удар по Добропіллю – один із найжорстокіших за останній час», – зазначив голова ОВА.
За даними Нацполіції, російські сили завдали по місту комбінованого удару, попередньо, ракетою «Іскандер-М», РСЗВ «Торнадо-С» і БпЛА «Герань-2». Розбір завалів триває. За попередніми даними, внаслідок удару по Добропіллю загинули 11 людей, 30 – поранені, серед них п'ятеро дітей.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.