Доступність посилання

ТОП новини

СБУ стверджує, що викрила подвійного агента, завербованого ФСБ


Під час одиночного пікету проти влади президента Володимира Путіна з вимогою звільнити політв'язнів. Москва, 27 жовтня 2012 року

Служба безпеки України повідомляє, що зірвали плани ФСБ у прикордонному з Росією регіоні, викривши агента російської спецслужби. Колишній правоохоронець за завданням ФСБ намагався отримати в СБУ розвідувальне доручення, тобто стати так званим подвійним агентом.

Історія мала два початки. Перший – у 2015 році. Тоді, звільнений із правоохоронних органів громадянин України поїхав у справах в Курську область Росії. Там він потрапив під «обробку» російської спецслужби. Як часто буває, використовували й погрози, і обіцянки винагороди. Завербував колишнього українського правоохоронця, розповідають в Управлінні СБУ в Сумській області, майор оперативно-розвідувального управління Прикордонного управління ФСБ по Курській області Дмитро Єпіфанов.

Завербований агент дав підписку, що працюватиме на ФСБ Росії обрав псевдо «Мастер».

А другий початок історії стався тоді, коли співробітники СБУ звернули увагу на громадянина України, якому російські прикордонники регулярно сприяють у перетині кордону, наприклад – пропускають без черги. Так «Мастер» потрапив у розробку контррозвідників.

Наркотрафік за 15 тисяч рублів від ФСБ

Завербований тривалий час не отримував завдань від російських кураторів.

Працювати з ним ФСБ почала з 2017 року. «Мастеру» доручили створити канал контрабанди наркотиків та нелегальних мігрантів з України до Російської Федерації.

Мете ФСБ, по-перше, створити ґрунт для дискредитації України перед міжнародною спільнотою, використовуючи цю тему у пропаганді, а по-друге, для покращення власних показників роботи.

Читайте тут: СБУ розповіла, як ФСБ створює канали контрабанди наркотиків та зброї з України до Росії

У березні 2017 контакт із «Мастером» передали капітану того ж самого оперативно-розвідувального управління ПУ ФСБ по Курській області Олександру Косарєву.

Саме за його завданням створювався канал контрабанди наркотиків цього разу. Вийти на великі обсяги не вдалося – Косарєва перевели до нового місця служби, й він «перекрив» створений канал, щоб збільшити власні показники.

«Мастер» за контрабанду отримав 15 000 рублів

Наступний куратор, майор Денис Волох спробував використати «Мастера» для збору розвідувальної інформації про СБУ.

Наприкінці весни нинішнього року надійшло завдання почати збір персональних даних офіцерів та відомостей про роботу негласного апарату СБУ.

Тобто – викривати агентуру української спецслужби і передавати інформацію росіянам.

Для цього шпигун мав «підняти» давні, часів роботи в правоохоронних органах, знайомства та завести нові контакти зі співробітниками СБУ.

Збір розвідінформації заблоковано

«Для збору персональних відомостей майор Денис Волох рекомендував агенту встановити контакти зі співробітниками СБУ, запропонувавши свою допомогу в якості джерела негласної інформації. Так «Мастер» і зробив, кажучи, мовляв, що він часто буває на території Росії, і в нього є можливість довідатися чогось цінного для української розвідки», – розповідає заступник начальника УСБУ в Сумській області полковник Юрій Байдак.

Найбільше ФСБ цікавила інформація стосовно українських контррозвідників – тих, хто протистоїть розвідувально-підривній діяльності російських спецслужб на території України. Вони наказали «Мастеру» збирати інформацію про імена, адреси, телефони, номери особистих та службових автівок, особисті характеристики, наявність компромату представників української контррозвідки..

Крім того, «Мастер» мав зібрати відомості про людей, які негласно співпрацюють із СБУ – йдеться про громадян як України, так і Росії. Аби виявляти таких людей, агенту надали перелік певних ознак.

Також ФСБ хотіла дізнатися про осіб та об’єкти на території РФ, якими цікавиться українська розвідка.

Ну, і, звісно, росіянам було важливо дізнатися про форми й методи роботи СБУ.

Оскільки «Мастер», так само, як і його російський куратор майор Волох, вже давно були у розробці контррозвідки СБУ, то українська спецслужба вирішила скористатися цією ситуацією на свою користь.

Пастка для подвійного агента

Ця частина історії найцікавіша. Куратор майор Волох доручив «Мастеру» випросити у СБУ завдання на території Росії – бажано, таке, щоб істотно шкодило національним інтересам РФ. За планом, «агента СБУ», якого ФСБ фактично сама створила, мали затримати і розповісти світові, як Україна збиралася нашкодити. Ну, а «провал агента» – це ще й оцінка вміння української спецслужби працювати.

Докази, що план був такий, кажуть в сумському Управлінні СБУ, випливають із аналізу завдань, які отримував «Мастер».

Він був повинен «підставитися» під вербування СБУ із обов’язковим письмовим зобов’язанням та вибором оперативного псевдоніму. Йому наказали придбати певну кількість атрибутики «Правого сектору» (організація, заборонена в Російській Федерації) й перевезти її до РФ.

«Останні сумніви в нас відпали, коли ми отримали запис розмови «Мастера» з російським куратором майором Волохом», – каже заступник начальника УСБУ в Сумській області полковник Юрій Байдак.

Серед іншого, агент мав придбати в певному магазині цифрової техніки в Сумах флеш-накопичувач і на наступній зустрічі передати кураторові від ФСБ. Крім того, йому доручили записати на диктофон розмови зі співробітниками СБУ.

Все це разом із зізнаннями «Мастера» мало бути використане для «інформаційних репортажів та новин» на місцевих курських та центральних каналах Російської Федерації.

Однак українські спецслужби цього разу зірвали цей план.

Як кажуть в СБУ, викриттю цього агента, посприяло знання шаблонних підходів російських розвідників до організації роботи та зв’язку з агентами.

Радіо Свобода звернулось за фаховим коментарем до цієї історії до Миколи Маломужа, який у 2005-2010 роках очолював Службу зовнішньої розвідки України. За його словами, описана операція викликає певні сумніви. Принаймні, та її частина, яку контррозвідники оприлюднили (бо, можливо, на його питання в СБУ є відповіді).

«Перше, що приходить на думку, – якщо це дійсно подвійний агент, можна було контролювати за його допомогою можна було б певною мірою контролювати роботу російських спецслужб. Знаючи, які завдання ставляться, надавати вигідні для нас матеріали. Це була б розвідувальна гра – це високий клас розвідувальної діяльності. Цей формат дуже хороший. Я думаю, пішли іншим шляхом, щоб продемонструвати швидкий результат, швидко все організували в плані легалізації й затримання. Це перша складова. І друга складова – опубліковані матеріали в мене деякі професійні сумніви викликають. Тому що в даний момент, коли агент законспірований і ставиться завдання, наприклад, збір інформації про наших військових, про представників спецслужб, не ставляться завдання, наприклад, на контрабанду, бо тоді практично «спалюється» агент. Його швидко виявляють правоохоронні органи. Тоді його нема сенсу вербувати під якісь спеціальні глибокі завдання. Це принципове протиріччя, так не робиться. Навіть російськими спецслужбами», – зазначив Микола Маломуж.

  • Зображення 16x9

    Олександр Бєлокобильський

    Народився й жив до 2014 року в Луганську. Працював у місцевих виданнях з 1994 року, перед війною – заступник редактора «Реальної газети». Із Радіо Свобода співпрацюю з 2015 року. Головні теми – політичні та економічні процеси на окупованих і контрольованих урядом територіях Донбасу, їхній вплив на життя місцевих жителів та України в цілому, а також інформаційна війна РФ проти України.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG