Доступність посилання

ТОП новини

Ветеранський бізнес: успішні передають досвід новачкам


Презентація картин ветеранів і волонтерів АТО, Київ, 10 січня 2019 року

Близько двохсот бізнесів відрили ветерани АТО/ООС у різних кутках України, серед найпопулярніших – відкриття і робота закладів харчування (піцерії, кав’ярні тощо), пошив одягу, вироблення сувенірів (від шкіряних виробів до ювелірної продукції), виготовлення екологічно чистих іграшок і фермерство. У Києві експерти неурядової Української соціальної академії і ветерани, які мають успішне підприємництво, розповіли про свій досвід ветеранам, які лише готуються розпочати власну справу.

Смачні піци від мережі закладів харчування Pizza Veterano, нижня білизна і шкарпетки від компанії Regata Club, серед засновників якої ветеран АТО Олександр Матяш, вироби з бісеру від ветерана Андрія Музиченка (Живущого) тощо – це лише кілька напрямків, за якими створили і розвивають власний бізнес ветерани бойових дій на сході України. Підприємці-ветерани для взаємної підтримки, захисту своїх прав та мотивації тих, хто лише планує розпочати власну справу, створили Асоціацію ветеранів-підприємців.

Серед бізнесменів-початківців – ветеран АТО, інженер із Сум Ігор Мироненко: повернувшись з армійської служби 2015 році, Мироненко вирішив здійснити свою мрію і зайнятись конструюванням велотехніки. «Технічна думка», за словами Мироненка, тяжіла до так званих «лежачих велосипедів», яких потребують у процесі спортивної реабілітації бійці з важкими пораненнями або ампутованими нижніми кінцівками. А виробляють в Україні такі велосипеди буквально кілька осіб (компаній), каже ветеран.

Ігор Мироненко, конструктор «лежачого велосипеда». Суми
Ігор Мироненко, конструктор «лежачого велосипеда». Суми

Окрім «лежачих велосипедів», в асортименті створеної Мироненком «Відкритої майстерні bobry.in.ua» – дерев’яні і диктові «збірні конструкції», такі, як будиночки для ляльок, іграшки тощо. У роботі майстер використовує, серед іншого, деталі, зроблені на 3D-принтері.

«Якщо говорити про велосипед, то це не унікальна модель, я для неї використав вузли різних веломоделей, частину їх купував через інтернет. Для збирання велосипеда потрібне місце, якого в мене не було, доки друзі не надали допомогу: я переїхав у гараж одного з них, де і роблю своїх «бобрів», – розповідає Мироненко про свій проект у розмові з Радіо Свобода.

Уповноважений президента України з реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко прокоментував Радіо Свобода ініціативу виробляти «лежачі велосипеди»: «Це дуже актуально, надзвичайно потрібно і неймовірно круто!».

Ветеран-тренер для бізнесмена-початківця

Виконавчий директор Української соціальної академії Петро Дарморіс в інтерв’ю для Радіо Свобода зазначає: ветеранові, який хоче розпочати бізнес, важливо знати про успішні підприємницькі проекти інших ветеранів – засновників (власників) успішних підприємств або компаній. Цільова аудиторія проекту підтримки ветеранського бізнесу – це люди, які пройшли війну, і члени їхніх родин.

Команда закладу кримськотатарської кухні «Хайтарма» на ярмарку українських виробників. Київ
Команда закладу кримськотатарської кухні «Хайтарма» на ярмарку українських виробників. Київ

​Ветерани, отримавши бойовий досвід на Донбасі, часто вирішують розпочати нове життя із власної справи, каже Дарморіс.

З нашими слухачами-початківцями наразі працюють ветерани, які мають успішну «бізнес-історію
Петро Дарморіс

«Подивіться: ветерани відкривають кав’ярні, майстерні, започатковують креативні й освітні проекти. Наше завдання – допомогти їм стати професіоналами, показати важливість їхніх підприємств не лише для них, а для українського суспільства. З нашими слухачами-початківцями наразі працюють ветерани, які мають успішну «бізнес-історію», – розповідає Дарморіс.

Таким чином, успішний ветеран-бізнесмен стає не лише «наочним прикладом» для ветерана, який розпочинає бізнес, а і його тренером, чи то ментором, каже експерт.

Власна справа як реабілітація

Повертаючись із війни, учасник бойових дій доволі часто змінює місце роботи, напрямок діяльності тощо. Тож бажання зайнятися власною справою і працювати на себе, а не на когось, для ветеранів АТО цілком природне й логічне, це для них також своєрідна реабілітація, зауважує психолог Олена Нагорна. За її словами, ветерани мають «величезний потенціал для успішного ведення власної справи.

Ветерани мають навички швидшого реагування на змінені обставини, а ще в них більша готовність ризикувати
Ольга Нагорна

«Ветерани мають навички швидшого реагування на змінені обставини, а ще в них більша готовність ризикувати – а отже, вони більш відкриті до інновацій у бізнесі, ніж люди без такого досвіду. До того ж, досвід планування операцій дуже допомагає при складанні та реалізації бізнес-плану», – каже Нагорна.

Звісно, є й можливість зазнати невдачі або навіть банкрутства. Але цей ризик для ветерана значно менший, ніж ризик скотитися на соціальне «дно» від бездіяльності або зазнати психічного розладу, зазначають фахівці.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG