Доступність посилання

ТОП новини
Президент Володимир Зеленський на пресмарафоні. Київ, 10 жовтня 2019 року
Президент Володимир Зеленський на пресмарафоні. Київ, 10 жовтня 2019 року

Зеленський відповів на запитання журналістів у режимі пресмарафону – живий блог (завершено)

10 жовтня протягом близько 14 годин президент України Володимир Зеленський відповідав на запитання журналістів із понад трьохсот ЗМІ

Радіо Свобода вело блог і відеотрансляцію з події (трансляція першої частини і другої).

Глава держави відповідав на запитання представників ЗМІ у Kyiv Food Market – гастропросторі, який нещодавно відкрився на вулиці Московській у центрі Києва.

В Офісі президента вирішили провести зустріч глави держави з журналістами в новому форматі: журналісти ставлять запитання групами по сім-десять осіб, а ці групи, змінювалися кожні 30-40 хвилин. Формувалися вони за списком акредитації.

Відтоді, як Володимир Зеленський став президентом, і аж до 10 жовтня він так і не провів жодної повноцінної пресконференції. При цьому Зеленський періодично записував відеозвернення: іронічно «дякував» депутатам, що підтвердили правильність його рішення про розпуск парламенту та пропонував люструвати чиновників часів Петра Порошенка. Також він дав інтерв’ю «прем’єр-міністру» із серіалу «Слуга народу», актору Станіславу Боклану.

«Жодного тиску не було» – Зеленський про розмову із Трампом

«Я дійсно хотів сказати, що нам потрібна зустріч. І не було ніяких умов – через Бурірму, не Бурізму, через зброю не було. Ми просто повинні були налагодити відносини», – сказав Зеленський.

Зеленський додав, що ще до телефонної розмови хотів «затягнути» Трампа в Україну, щоб він зміг оцінити реальний хід справ і те, «на що США дають гроші».

Він зазначив, що головні акценти у цій розмові були на бажанні отримати «потужну підтримку з боку США».

Читайте більше тут: «З нашого боку все збігається»: Зеленський підтвердив автентичність розмови з Трампом

Про участь «ЛНР» і «ДНР» у переговорному процесі

Володимир Зеленський, відповідаючи на запитання про те, «хто ж є сторонами перемовин, щодо досягнення миру на Донбасі», відповів, що у Мінському процесі представники ОРДЛО участь беруть, але не беруть участь у роботі Тристоронньої групи.

«Це політичний театр, який ми хочемо перевести у предметну площину. У Нормандському форматі будуть тільки Україна, Німеччина, Франція і Росія», – сказав Володимир Зеленський.

А між тим, поруч із приміщенням, де президент Зеленський проводить пресмарафон триває акція.

Росія не погодила попередню дату зустрічі в нормандському форматі, заявив Зеленський.

«Була одна з дат, 16 вересня, мені здається. Росія не змогла підтвердити цю дату. Не змогли, у них зайнята ця дата, вони так і сказали мені. Скажімо так, ми домовилися, що саміт нормандського формату може бути. Складно в цілому було домовитися про те, щоб він відбувся, тому що з 2016 року його не було і в принципі було таке відчуття, що це нікому не потрібно з влади. Ми сказали: нам потрібно, потрібно дивитися одне одному в очі, зрозуміти, хто що хоче і зрозуміти реальні кроки – три, п'ять реальних кроків - коли і як ми можемо захистити війну, тому що ми дуже хочемо. А якщо ви це теж хочете, давайте зустрічатися».

Читайте також: Зеленський і Меркель обговорили безпекову ситуацію на Донбасі​

Водночас Зеленський вважає, що його пряма зустріч із Володимиром Путіним також потрібна, але наразі йдеться тільки про саміт «нормандської четвірки».

«Всі готові до нормандського формату. З чим ми туди виходимо? Розведення в Станиці Луганській. Ми хотіли цього? Так. Обмін – це була наша вимога, ми хотіли повернути політв'язнів і моряків... Далі: підтвердження формули Штайнмаєра. Четверте і п'яте: це відведення в Золотому і Петрівському. Це не умови, це результат того, що колись було - ну, крім полонених, що обговорювалося в Мінську. Тому що кожна зі сторін повинна показати, що вона хоче закінчити цю війну. Це не значить, що в нас із вами є гарантії і стовідсоткова впевненість, що та сторона хоче її закінчити», – каже він.

Зеленський про Порошенка

Відповідаючи на запитання про те, чому «Петро Порошенко проти розведення військ», Володимир Зеленський відповів, що «Порошенко хоче думати, що він може стати лідером нового Майдану». За словами Зеленського, тепер, коли Порошенко у іншому статусі, він кардинально змінив риторику, і західні лідери шоковані цим. На думку Зеленського, Петро Порошенко певною мірою заохочує акції протесту. Але люди, стверджує Зеленський, за встановлення миру на Донбасі.

«А розведення...Я вам скажу так, що поки туди будуть приїжджати різні люди і випадково пострілювати – розведення не буде. А не буде розведення – не буде Нормандського формату», – сказав президент Зеленський.

Зеленський про «посадки»

«Коли я прийшов, я думав – на другий день будемо всіх саджати. При цьому перші ж наручники надягли на мене всі навколо і сказали: ай-яй-яй, президент не має права впливати на правоохоронні органи. Я: окей, а я можу збирати нараду і говорити з правоохоронцями, які їхні дії? А, так можна. Так, це за законом. А якщо ходить бандит по вулиці і мені дзвонять всі і кажуть: ця людина вбиває, бреше, вона була депутатом, я можу їм сказати: де посадки таких людей? Ну, ви можете, але дуже обережно. Тобто я повинен ще підбирати слова, бо це буде вплив, не дай Боже, на правоохоронні органи».

Читайте також: Справа Пашинського: ГПУ «модерувала розслідування на користь народного депутата» – Труба​

При цьому він згадав нещодавно затриманого народного депутата 8 скликання Сергія Пашинського.

«Вийдіть на вулицю і запитайте, Пашинський бандит чи ні? Запитайте в людей, у всіх. Я даю вам сто відсотків: сто людей запитаєте – сто людей скажуть: так. Ви просто кажете «через що його?». Я ж ні до чого, я ж не впливаю? Не впливаю, ну і все».

Детально про «справу Пашинського» читайте тут: Арешт Сергія Пашинського: належна робота ДБР чи «помста Андрія Портнова»?

Перше питання президенту України Володимиру Зеленському поставив Олексій Мацука із «Новости Донбасса». Це було запитання про ставлення до «людей Донбасу». Зеленський сказав, що він став президентом із програмою досягнення миру і найважливішим, на його погляд, є показати, що ті, хто не воював проти України – а «пересічні люди», які вимушено залишилися в ОРДЛО, і зокрема із тих причин, що українська влада не зробила для переселенців того, що мала для них зробити – є громадяни України, які мають знати, що Україна про них піклується. Тому, за словами, Зеленського зараз робиться все можливе, щоб люди з ОРДЛО могли нормально перетинати КПВВ.

У соціальних мережах на те, що каже президент реагують по-різному: хто не розуміє, що саме Володимир Зеленський хоче сказати, а хтось звертає увагу на відвертість президента та його безпосередність.

У коментарях є такі судження: «Таке враження, що йому дуже важко вловити суть питання, а тим більше сформулювати якусь притомну відповідь» і протилежні – «​Судіть по ділах, а не тому, як хто говорить. Порошенко уміє гарно говорити».

У відповідь на питання журналіста про те, чи вплинула телефонна розмова з президентом США Дональдом Трампом, Володимир Зеленський запевнив, що дзвінок мав на меті тільки організацію особистої зустрічі.

«Дзвінок ніяк не міг впливати на наші стосунки зі США. В нас було кілька дзвінків із президентом Трампом. Нашою задачею було зробити ці втомлені стосунки між США і Україною - на жаль, і ми маємо це визнати, і на особистій зустрічі, і перед дзвінком я це прекрасно знав, що втомлені від... а куди ми витрачали гроші? Це питання: «куди вони витрачали гроші, на що» – йшло з усіх джерел. Треба розуміти, що це не тільки президент Трамп, який це озвучував. Це в принципі в Сполучених Штатах, ви ж знаєте, як вони до цього ставляться. Це гірші платників податків, для них це святі речі. Тому дзвінок впливав тільки на одне: нам треба обов'язково домогтися зустрічі, нам треба обов'язково зустрітися з президентом, я хочу йому показати нашу команду молоду, я хотів його затягнути в Україну», – заявив Зеленський.

Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час зустрічі в Нью-Йорку, 25 вересня 2019 року
Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час зустрічі в Нью-Йорку, 25 вересня 2019 року

Володимир Зеленський почав спілкуватися із журналістами на Kyiv Food Market у Києві. Він сидить за столом, а поруч з ним перша група журналістів із різних ЗМІ. Зеленський вибачився, що трохи запізнився. Сказав, що бігає зранку. І хотів прибігти прямо на цей, організований Офісом президента, пресмарафон. Але, каже, йому сказали, що це буде «не дуже ввічливо». Тому, приїхав, але дуже хотів би, щоб зустріч була неформальною. Радіо Свобода веде пряму трансляцію.

Понад 300 журналістів акредитовані для участі в сьогоднішньому пресмарафоні президента України Володимира Зеленського, повідомила на сторінці у Facebook речниця глави держави Юлія Мендель.

«Час на спілкування ще надсилається», – зазначила Мендель, маючи на увазі, що журналістів сповістять, на котру годину у них призначена зустріч для запитань президентові.

Відеотрансляція пресмарафону:

XS
SM
MD
LG