Виступаючи від імені верховного представника ЄС із закордонної політики, єврокомісар із розширення та сусідства Штефан Філе залишився при своїй думці. Він вважає, що в цій складній ситуації Євросоюз має намагатися демократично трансформувати Україну.
В одному ми не можемо йти на компроміс – у наших цінностях та принципахШтефан Філе
«Гадаю, нам слід робити все можливе,щоб трансформувати Україну, – каже єврокомісар. – Думаю, це відповідає законним сподіванням її громадян. Треба бути гнучкішими, новаторськими й винахідливими і не сприймати ситуацію в чорно-білих фарбах. Водночас в одному ми не можемо йти на компроміс: у наших цінностях та принципах. Інакше, рано чи пізно ми матимемо більше викликів та проблем не лише по сусідству, але й у Європейському Союзі».
Політично мотивоване правосуддя в Україні має системний характер, зазначив Штефан Філе. Він зауважив, що стосовно справи Тимошенко політична відповідальність не перебуває на сцені «судів та в’язниць», а в царині відкритих та чесних виборах.
Тиск зростає, але змін немає – Євгенія Тимошенко
Тим часом, на знак солідарності з Юлею Тимошенко у сесійній залі Європарламенту розгорнули плакат з її зображенням та написом «Юлі-волю», а дехто з депутатів носив майки з подібним закликом. Представник Чехії Яромир Колічек прибув на дебати у футболці української футбольної збірної і виступав проти ідеї бойкоту Євро-2012.
На засіданні також були присутні заступник голови партії «Батьківщина» Григорій Немиря та дочка колишнього прем’єра Євгенія Тимошенко.
«Попри те, що підтримка й тиск (з боку Євросоюзу) зростають, на жаль, ми не бачимо і не відчуваємо ніяких змін чи натяків з боку українського режиму чи влади у відповідь на цей тиск», – зауважила вона на зустрічі з пресою, додаючи, що натомість відкриваються все нові й нові судові справи і щодо її матері, і щодо Юрія Луценка.
Поруч із Валенсою чи з Лукашенком?
У сесійній залі депутат від Німеччини Ельмар Брок закликав колег проявити волю і бажання перейти від обіцянок до дій, зокрема, якомога швидше ратифікувати угоду про асоціацію з Україною. Саме політична група Брока, саме Європейська народна партія була ініціатором розгляду українського питання на пленарному засіданні Європарламенту.
Його однопартієць, поляк Кшиштоф Лісек теж закликав у жодному разі не зачиняти двері Євросоюзу перед українцями, і використав нагоду для особистого звернення до Президента Віктора Януковича.
«Пане Президенте, в історії є такі моменти, які стають вирішальними для визначення того, де Ви перебуватимете. Або Ви станете поруч з тими, хто проводив народи Східної Європи до західних структур, тобто, поруч з Лехом Валенсою. Або ж опинитеся там, де наразі перебуває Олександр Лукашенко».
Мова йде про величезне зловживання владою для досягнення політичних цілейЗузана Ройтова
Чеський європарламентар Зузана Ройтова виступила з нищівною критикою стану демократії в Україні, державі, яка на її думку, могла б бути прикладом для інших. Справа Тимошенко, каже вона, «це лише видима частина айсберга, бо політична влада продовжує проникати у судову систему». «Мова йде про величезне зловживання владою для досягнення політичних цілей», – переконує євродепутат і додає, що «на жаль, незалежність майбутніх виборів теж стоїть під знаком питання, а це далі відштовхує Україну від ЄС».
За підсумками дебатів Європарламент у четвер має ухвалити нову резолюцію.