– Розрізняють два види автономії: автономію політичну і автономію територіальну, адміністративну. Адміністративна автономія означає широку самоврядність регіону, можливість вирішувати питання власного розвитку. Політична автономія означає фактично федеративний зв'язок з державою вилому. Це означає наявність власної – субординованої загальнодержавній, але власної – правової системи і можливість вирішення низки питань політичного характеру. Зокрема, може бути передбачений і певний обсяг зовнішньополітичних зв’язків. За Конституцією України, Автономна Республіка Крим є дуже широкою адміністративною територіальною автономією. Тобто це фактично самоврядний регіон з широкими власними повноваженнями. Однак вона не є політичною автономією.
За Конституцією України, Автономна Республіка Крим є дуже широкою адміністративною територіальною автономією
– У межах адміністративної автономії, мабуть, щось ще можна додавати, хоча, чесно кажучи, і сьогодні це – достатньо широка автономія. Можу сказати навіть, що автономія кримська має певні елементи політичної автономії, але дуже обмежені. Вона не може мати власної системи законодавства. Вона може приймати власні нормативно-правові акти, але вони є підзаконними актами. А не законами місцевого значення. Чи потрібно надавати Криму політичну автономію? Це питання політичної доцільності, з урахуванням конкретної ситуації, яка сьогодні складається. Подальше розширення автономії Криму буде нести надзвичайно серйозну загрозу переходу на конфедеративні зв’язки.
– Верховна Рада Криму ухвалила рішення про проведення місцевого референдуму щодо надання Криму державного статусу в складі України. Можливо, це і є рішенням, яке відповідає політичній доцільності та є шляхом до припинення агресії з боку Росії?
– Те, що поставила кримська влада у питання референдуму про так звані договірні стосунки з Україною – це вже не автономія, навіть не політична, а це конфедерація двох державний суб’єктів: України і Криму. Таке розширення означає дуже «рихлий» зв’язок між Україною і Кримом. Задобрювати Путіна розширенням кримської автономії – далеко не оптимістичний шлях і далеко не реалістичний шлях.
Задобрювати Путіна розширенням кримської автономії – далеко не оптимістичний шлях і далеко не реалістичний