Доступність посилання

ТОП новини
20 Квітень 2019, Київ 09:13

Затримання Савченко: з Верховної Ради в СБУ. Хроніка дня


UKRAINE -- Ukrainian lawmaker Nadia Savchenko attends a parliament meeting to consider Ukrainian Prosecutor General's motion to detain and arrest her, in Kyiv, March 22, 2018

Коротко про головне

Верховна Рада дала згоду на арешт народного депутата Надії Савченко. Вона вже перебуває в СБУ, тим часом як затримана. Генпрокурор Юрій Луценко підписав і оголосив Савченко підозру в присутності її адвоката. Клопотання про обрання запобіжного заходу для Савченко у вигляді тримання під вартою на двомісячний термін, імовірно, суд розгляне вранці 23 березня.

За даними ГПУ, Надія Савченко вступила у змову з волонтером Володимиром Рубаном, ватажком бойовиків угруповання «ДНР» Олександром Захарченком та іншими особами для повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні. ГПУ підозрює Савченко в плануванні теракту в парламенті України. Сама Савченко заявляє, що планувала не теракт, а лише «провокацію».

Регламентний комітет Верховної Ради вранці четверга розпочав засідання із розгляду подання щодо згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт депутата Надії Савченко. Комітет попередньо вирішив зібратися перед початком засідання парламенту, у порядку денному якого на сьогодні «питання Савченко» стоїть для розгляду четвертим.

Участь у засіданні комітету бере генпрокурор Юрій Луценко.

У разі згоди комітету ці подання має розглянути весь склад Верховної Ради.

Генеральний прокурор Юрій Луценко 15 березня направив до парламенту подання про притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Савченко.

Згідно з оприлюдненими поданнями ГПУ, Надія Савченко не пізніше 20 листопада 2017 року вступила у змову з волонтером Володимиром Рубаном, ватажком бойовиків угруповання «ДНР» Олександром Захарченком та іншими особами для повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні. ГПУ підозрює Савченко в плануванні теракту в парламенті України. Сама Савченко пізніше заявила, що не планувала теракту, а лише «політичну провокацію».

Кореспондент Радіо Свобода Яна Полянська твітить:

«Хто там казав, що я в коробах їжджу? Та ні» – Савченко

Савченко: «Я розіграла для вас підготовку теракту, щоб виставити вас на сміх»

Савченко: «Я із Захарченком і Плотницьким спілкувалася ще в Мінську. З Путіним (президентом Росії – ред.) я не спілкувалася»

Олександр Захарченко (ватажок угруповання «ДНР») та Ігор Плотницький (екс-ватажок угруповання «ЛНР»)
Олександр Захарченко (ватажок угруповання «ДНР») та Ігор Плотницький (екс-ватажок угруповання «ЛНР»)

Події і факти щодо перевезення зброї були
Надія Савченко

Надія Савченко заперечила свою вину у підготовці терактів, наполягаючи, що це була спеціальна політична провокація, і реальних планів вчиняти насильницькі дії у неї не було. Проте самі факти, описані у підозрі, мали місце.

Надія Савченко принесла на засідання комітету два їстівні гранати, щоб здивувати депутатів.

Також, виступаючи на комітеті, пані Савченко заявила, що у 22 роки до неї в армії домагався начальник штабу частини, в якій вона служила. Зараз той нібито є Героєм України.

Луценко: «Надя, якщо ви так хочете закінчити цю війну, то треба було взірвати Захарченка, а не Верховну Раду і уряд... Але ви зброю, отриману від терористів, доправили в Київ для розстрілу мирних людей з мінометів, для знищення конституційних органів влади, для створення хаосу і для подальшого узгодження з терористами їхнього наступу на Донбас. Ось чому Янукович затягує свій процес... Він за спинами терористів «ДНР» після вами нібито запланованих вибухів у Києві хотів знову повернутися на свій кривавий трон».

Савченко: «Дійшло діло б і до Захарченка. Так ви ж втрутились».

Голосування:

За притягнення Савченко до кримінальної відповідальності, затримання і арешт регламентний комітет парламенту проголосував одноголосно!

Тепер подання має розглянути весь склад Верховної Ради України!

У порядку денному «питання Савченко» стоїть сьогодні четвертим для розгляду.

Регламентний комітет Верховної Ради України визнав три подання ГПУ (притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт) законними і «достатньо обґрунтованими».

Генеральний прокурор Юрій Луценко під час представлення подань заявив, що до передачі зброї депутату Савченко на окупованій території були причетні російські військові.

«Йшлося про ввезення терористичної зброї «ДНР» для знищення конституційного ладу України, створення хаосу і захоплення влади», – сказав Луценко.

Сама Надія Савченко підтвердила перебування на окупованій території, заявивши, що «були проведені спеціальні операції», а щодо заяв про «підрив» будівлі Верховної Ради зазначила: «Я хотіла налякати вас».

Юрій Луценко
Юрій Луценко

Необхідність арешту Луценко обґрунтовував тим, що Савченко не відмовилася від вчинення злочину і не припинила відносили з іншими імовірними співучасниками злочину, може покинути своє місце проживання, переховуватися від органів досудового розслідування, впливати на свідків, а також продовжувати вчиняти злочини проти національної і громадської безпеки.

Народний депутат («Народний фронт») Юрій Береза перед засіданням Верховної Ради в ефірі «Ранкової Свободи» пообіцяв голосувати за зняття депутатської недоторканності з Надії Савченко.

Юрій Береза
Юрій Береза

Я буду голосувати за позбавлення депутатської недоторканності та притягнення до відповідальності. Що стосується решти: буду дивитись все ж таки фактаж, який наведе генеральний прокурор

Правник Геннадій Друзенко в ефірі «Ранкової Свободи» про ситуацію довкола Савченко:

Геннадій Друзенко
Геннадій Друзенко

Якщо дійсно задумувався такий теракт, значить тут немає СБУ, поліції, інших правоохоронних органів. Слово «сюреалізм» дійсно найбільш адекватне, бо правові оцінки тут ні до чого

«Думаю, те, що відбувається – це насамперед жахлива дискримінація рештків української державності. Бо якщо дійсно задумувався такий теракт, про який Юрій Луценко з величезним захватом розповідав з трибуни Верховної Ради, значить тут немає СБУ, поліції, інших правоохоронних органів. Коли депутат, як з'ясувалось, возить машинами у військову частину, мало того – у спецпідрозділ особливого призначення зброю з окупованих територій, збирає її там, стріляє, слово «сюреалізм» дійсно найбільш адекватне, бо правові оцінки тут ні до чого, тут взагалі немає жодного права... Боюсь, що правові аспекти розваляться точно так само, як у справі Саакашвілі, який теж готував, я чув від Юрія Віталійовича, державний переворот, а потім замість того, щоб бути заарештованим, допитаним, знайдені спільники, був якось квапливо, приватним літаком вивезений до Європи».

Лариса Сарган, речниця голови ГПУ:

Рада розпочала розгляд подань щодо Савченко!

Спікер ВРУ Андрій Парубій: будуть демонструватися відеоматеріали!

Виступає голова ГПУ Юрій Луценко: «Сім днів вся країна слухала її позицію… Я стою перед Вами, щоб надати факти, які Надія Савченко підтвердила на профільному комітеті»

Луценко: «Рубан і Савченко відшуковували співучасників»

Народний депутат Антон Геращенко: Чи буде проведена психіатрична експертиза Савченко?

Генпрокурор Юрій Луценко: «В переліку першочергових слідчих дій пунктом 8 стоїть призначення судово-психіатричної експертизи»!

Євген Солонина, журналіст Радіо Свобода:

БІЛЬШЕ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG