Доступність посилання

ТОП новини

Ударний місяць «Укроборонпрому»: піар-кампанія чи досягнення?


Ілюстраційне фото. Танк Т-72АМТ від «Київського бронетанкового заводу» під час вогневого випробування

«Укроборонпром» щотижня повідомляє про успішні випробування зброї, початок серійного виробництва чи нові розробки. Одне з останніх досягнень – повідомлення про початок серійного виробництва снарядів великих калібрів, нестача яких стала відчутна після окупації частини Донбасу. Фахівці пояснюють, звідки взялась така активність щодо діяльності «Укроборонпрому». Втім, думки розділились: піар-кампанія чи досягнення? Про це Радіо Свобода запитало у фахівців.

Упродовж останнього місяця особливо активно «Укроборонпром» інформує про досягнення. Радіо Свобода зібрало основні повідомлення за цей період.

20 серпня. 152-міліметрові снаряди для артилерійської системи «Гіацинт» успішно пройшли завершальні випробування, тож анонсується початок серійного виробництва і постачання до українського війська.

«Наявні потужності випускати до 18 тисяч снарядів за рік. Окрім того, у ДАХК «Артем» передбачено значне розширення виробничих потужностей, що дозволяє збільшити випуск снарядів до 360 тисяч на рік. Це повністю перекриває всі потреби українського війська, як наявні, так і перспективні», – повідомляють в «Укроборонпромі».

Про дефіцит боєприпасів цього типу після окупації частини території Донбасу та подолання цієї проблеми повідомляв і президент Петро Порошенко, якого цитували на сайті «Укроборонпрому».

17 серпня. Проведені успішні вогневі випробування крилатої ракети, здатної винищувати морські й наземні цілі на відстані до 300 кілометрів.

«Створення нової крилатої ракети є важливим елементом значного підвищення ефективності берегової оборони, яка отримає зброю, здатну знищувати противника на до цього недосяжних відстанях», – мовиться на сайті «Укроборонпрому», де про це пишуть в офіційному релізі.

13 серпня. Основний бойовий танк Т-72АМТ, який, за повідомленням, «був розроблений і виготовлений» ДП «Київський бронетанковий завод», проходить вогневі випробування на військових полігонах.

«Новий танк отримав прилади нічного бачення з сучасними електронно-оптичними перетворювачами третього покоління для всіх членів екіпажу та нічний приціл для ведення вогню високоточними ракетами. Також у Т-72АМТ встановлений комплект із двох цифрових радіостанцій із захищеними каналами зв’язку, що дозволяє напряму підтримувати зв’язок із піхотними підрозділами, що має величезне значення для взаємодії на полі бою. До того ж, модифікація Т-72АМТ отримала сучасні супутникові засоби навігації. Була виконана заміна гусениць на нові з гумовометалевим шарніром і обгумованою біговою доріжкою, що дозволило збільшити плавність ходу танка. А для зручності керування – встановлена камера заднього вигляду. Окрім того, танк отримав енергоагрегат, який дозволяє вести спостереження й відкривати вогонь з місця без вмикання основного двигуна, що дозволяє значно економити його ресурс», – повідомляє «Укроборонпром».

6 серпня. Досягнення домовленостей між Одеським авіаційним заводом та американською і чеською компанією про початок кооперації для розробки й виробництва літаків в Україні.

1 серпня. Завершення робіт з модернізації винищувачів МіГ-29. Два бойові літаки вже передані безпосередньо в одну з військових частин, повідомляють в «Укроборонпромі».

МіГ-29МУ1 може розвивати швидкість до 2450 км/год, яку забезпечують два турбореактивні двигуни з форсажною камерою. Окрім того, літак оснащений розвиненою системою радіоелектронної боротьби, яка призначена для індивідуального захисту літака від атак ворожих зенітно-ракетних комплексів та літаків, мовиться на офіційному сайті «Укроборонпрому».

20 липня. Налагодження виробництва реактивних піхотних вогнеметів РПВ-16. Вогнемет вдало пройшов приймально-здавальні випробування та найближчий часом посилить військові підрозділи, мовиться в офіційному повідомленні.

«Реактивний піхотний вогнемет оснащений реактивною гранатою зі спеціальною термобаричною сумішшю. Термобарична зброя знищує противника завдяки створенню під час вибуху високотемпературного імпульсу, який супроводжується різким перепадом тиску. Вона також називається боєприпасами об’ємного вибуху. При цьому фугасна дія 93-міліметрового пострілу РПВ-16 еквівалентна артилерійському снарядові великого калібру. Тому ця переносна зброя здатна знищувати живу силу противника навіть за потужними укриттями, а також легкоброньовану техніку, на відстані близько одного кілометра», – заявив «Укроборонпром».

18 липня. Початок серійного виробництва боєприпасів для 40-мм автоматичного гранатомета – ПГОФ-40, які відповідають стандартові НАТО. Здебільшого, складання таких боєприпасів є ручною роботою.

«ПГОФ-40 – граната осколково-фугасної дії з типорозміром 40х53 мм, що відповідає встановленому у НАТО стандарту боєприпасів до автоматичних гранатометів. У порівнянні із 30-мм гранатами, які зараз використовуються в більшості автоматичних гранатометів, що стоять на озброєнні українського війська, 40-мм граната має більшу потужність та розліт осколків», – мовиться на офіційному сайті.

Піар-кампанія чи досягнення?

«Поки що щось є, а в Збройних силах України немає. Щось заявляють, щось показують, а в ЗСУ цього немає», – наголошує військовий експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій.

Він зазначає, що не бачить великих зрушень щодо оснащення Збройних сил України сучасною технікою чи зброєю.

«Щоб ми повністю отримали й переозброїли одну бригаду, наприклад, сучасними танками, – про таке я ще не чув», – додає Ігор Козій.

Ігор Козій
Ігор Козій

Критикує військовий експерт і стратегічні промислові підходи «Укроборонпрому».

Зокрема, те, що стосується виробництва нової гаубиці. На параді до Дня Незалежності в Києві вперше покажуть нову самохідну гаубицю «Богдана» з потужною 155-міліметровою гарматою.

«Основне підприємство, яке збирає цю гаубицю, розташоване за 80 кілометрів від кордону із Росією (Харківський тракторний завод – ред). Наскільки треба бути розумним, щоб не розуміти, що в разі масштабної агресії цей об’єкт буде першим знищено?» – обурюється Ігор Козій.

Чого більше – досягнень чи програшів, – військовий експерт не готовий відповісти. Він зазначає, що про це можна буде судити, коли Україна за рівнем оснащення Збройних сил вийде на рівень 1991 року, чого наразі ще не відбулося на його думку.

На оцінку прогресу діяльності «Укроборонпрому» негативно впливають і скандали, які вказують на корупційну складову певних замовлень, вважає Ігор Козій.

«Все пропало» не спрацьовує – Сергій Згурець

Те, що зараз ми бачимо низку повідомлень про успішні випробування зразків зброї, – це наслідок тривалої праці протягом кількох останніх років щодо розробки цієї зброї, зазначає директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. Попереду ще багато інших схожих повідомлень, бо зараз тривають проміжні випробування, додає він.

Сергій Згурець
Сергій Згурець

«Військова техніка відремонтована і бригади укомплектовані. Нові зразки підходять до початку серійного виробництва. Їх у військах дійсно мало, бо процес виготовлення є набагато складнішим, ніж процес розробки. Зараз бюджет країни не такий безмежний, і в рамках цього бюджету визначаються оптимальні напрямки, які є пріоритетними», – зауважує Сергій Згурець.

Щодо боєприпасів, то по окремих видах питання вирішується, а по деяких – це виходить за межі компетенції «Укроборонпрому», бо це вже відповідальність уряду: яким чином за умов обмеженого фінансування, технологічних проблем і обмеженого постачання окремих комплектуючих створити власну боєприпасну галузь, пояснює директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

Тому нестача боєприпасів не означає, що треба посипати голову попелом і йти здаватися. Одних бракує, інших – достатньо. Питання ведення бойових дій – це вміння використовувати те, що є, і розумно підходити до тих стратегій, які можуть бути реалізовані на полі бою.

Генеральний штаб планує операції, виходячи з наявної зброї, а промисловою стратегією займаються в Міноборони, Мінекономрозвитку та «Укроборонпромі». Остання компанія потребує суттєвої фінансової та ідеологічної підтримки, зазначає Сергій Згурець і додає, що тут «істеричні крики, що все пропало, не спрацьовують, до них усі звикли, вони набили оскому».

Державний концерн «Укроборонпром» об’єднує понад 100 підприємств-учасників у 5 основних галузях оборонної промисловості, зокрема у розробці й виготовленні озброєння та техніки, науковій діяльності та експортно-імпортних операціях, має понад 10 конструкторських бюро, які займаються розробкою, проектуванням та дослідженнями, згідно з інформацією на офіційному сайті.

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG