Доступність посилання

ТОП новини

Чеські учені, актори, музиканти, дизайнери допомагають співвітчизникам долати епідемію коронавірусу


Прага, 17 березня 2020 року
Прага, 17 березня 2020 року

Прага – Театри, бібліотеки, музей, галереї, клуби, школи і виші в Чехії зачинені. Таке рішення ухвалив уряд країни, щоб звести до мінімуму ризик поширення епідемії коронавірусу в країні. Дозволено лише виходити з дому, щоб закупити продукти, ліки чи відвідати родичів.

Звичайно, не виходити з помешкання ані на години за добу протягом тижня-двох, а то, можливо, й довше, безупинно вигадувати, чим ще можна зацікавити дітей – завдання тяжке. В цій ситуації руку допомоги подала Академія наук Чеської республіки. Їхню програму для всіх вікових категорій населення «Наука вдома» можна наживо дивитись і слухати на веб-сторінці, ютюб-каналі, соціальних мережах Академії.

Природознавці, географи, математики, астрономи, фізики проводять досліди, читають лекції, розповідають про формули і закони своїх галузей наук, а також проводять опитування і задають домашні завдання. Залишається лише перевірити, чи ці завдання виконані без помилок, правильну відповідь можна знайти там само – на фейсбук-сторінці Академії наук.

Зірка чеської естради Люція Біла захопила своїх шанувальників концертом наживо на своїй сторінці в інстраграмі. Люція Біла, а також колишня перша леді Чеської республіки Дагмар Гавлова взялись за виготовлення захисних масок. Ці маски безкоштовно вони передають тим, хто їх потребує.

Відомі чеські дизайнери моди Мирослав Барта, Петра Балвінова і Катержина Гейслерова теж взялись за шиття масок і теж роздають їх безкоштовно. До того ж, маски кожного з них позначені виразним авторським почерком.

«Роблю, що можу, намагаюсь маски давати до пологових будинків, приватних установ, будинків для пристарілих», – розповів про свою ініціативу шити маски Мирослав Барта.

Популярний серед чехів театр Болка Полівки, не гаючи часу, сам вийшовши назустріч своїм глядачам. Його вистави, починаючи з 20 березня, можна дивитись наживо на фейсбук-сторінці театру. Ініціативу театру зустріли з великою підтримкою колеги з інших театрів і глядачі, вони особливо їм вдячні як за знайдену дорогу до діалогу, так і за підтримку «живої» культури в країні в тяжких часах епідемії.

А відомий празький Центр сучасного мистецтва DOX (назва DOX походить від грецького слова doxa, яке означає погляд, переконання, шлях сприйняття події) опрацював спеціальну програму: «У нас зачинено, але ми про вас думаємо». Свої виставки DOX тепер показує на ютюб-каналі, залучаючи до репортажів художників – авторів виставок. «Якщо ви не можете прийти до DOX, тоді DOX прийде до вас! Ми надсилаємо вам додому мультимедійного художника-концептуаліста Їржі Давіда, цього разу в ролі митця, який вам розповість про свою виставку», – так за умов епідемії продовжив свою роботу Центр сучасного мистецтва DOX.

А Національна бібліотека Чеської республіки, починаючи з 17 березня, завдяки програмі Kramerius відкрила для викладачів і студентів вишів більше ніж 200 тисяч примірників книжок і періодики, потрібно тільки зареєструватись – і вибрана книжка до ваших послуг.

«Концерт за мільйон» – ініціатива, за якою стоїть велика група відомих співаків, ансамблів, хорів, які об’єднались, щоб їхні голоси не стихали під час епідемії в країні. Головна мета «Концерту за мільйон» – зібрати 1 мільйон крон (в перерахунку близько 40 тисяч доларів США), щоб ці кошти використати в боротьбі з епідемією коронавірусу. Концерти «Проти страху» організатори запрошують слухати і дивитись усіх, всю країну. На своїй фейсбук-сторінці вони закликають приєднатись до них 10 мільйонів глядачів і слухачів, тобто за кількістю населення Чехії – всю країну. Чехи переконані, що тільки разом здолають кризу, на всіх каналах суспільного телебачення щоденно до цього їх закликають земляки – відомі вчені, письменники, хокеїсти, актори.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG