Доступність посилання

ТОП новини

«Фільм про хоробрість» – режисерка Олена Андрейчева про стрічку, що отримала «Оскар»


Режисерка Олена Андрейчева (позаду) позує разом із співавторкою стрічки Керол Дайсінгер
Режисерка Олена Андрейчева (позаду) позує разом із співавторкою стрічки Керол Дайсінгер

Цьогорічна церемонія «Оскар» вразила неочікуваними результатами. Але у той час, як кінокритики сперечаються, чи справедливо вперше в історії найкращим фільмом стала неангломовна стрічка, не менш важливою темою стала перемога у номінації «Найкраща документальна короткометражка». Ба більше, «Оскар» за стрічку «Навчитись скейтбордингу в зоні війни (якщо ти дівчина)» отримала британська режисерка українського походженням Олена Андрейчева.

Своїми враженнями від церемонії, а також деталями створення фільму, Олена Андрейчева поділилася у інтерв’ю для телеканалу «Настоящее время». Режисерка розповіла, що її фільм в першу чергу про хоробрість.

«Про те, що хоробрість можна знайти у надзвичайних місцях», – сказала Андрейчева в інтерв’ю.

Фільм «Навчитись скейтбордингу в зоні війни (якщо ти дівчина)» – це невеликий документальний фільм про клас афганських дівчаток у некомерційній організації «Скейтестан» в Кабулі. Це історія про те, як дівчата тренують свої навички та знання не лише у скейбордингу, але також у навчанні та різних життєвих ситуаціях.

Адрейчева в інтерв’ю також повторила, що окрім того, що «Скейтерстан» допомагає дітям навчитися читати і писати, головне – він допомагає знайти власну внутрішню сміливість.

«Я просто закохалася в цю ідею!», – захоплено сказала режесерка.

Стрічка Адрейчевої, яку зняли за рік, демонструє, як «Скейтестан» виступає в ролі притулку від зовнішнього світу для своїх учнів.

«У його стінах дівчата можуть вільно висловлювати свою думку, вчитися без страху і дозволяти своїм особистостям сяяти», – йдеться на офіційному сайті організації.

Порозмовлявши з організаторами Скейтерстану, я зрозуміла, що це набагато більше, ніж просто імідж
Олена Андрейчева

Адрейчева розповіла, що вже була знайома з проєктом «Скейтерстану» у Кабулі.

«Я пам’ятаю, коли я перший раз про нього дізналася, – згадує режисерка, – Я побачила красиві фотографії дівчат, які каталися на скейтборах, і були одягнені в різні кольори, різні шарфи і спідниці. А порозмовлявши з організаторами Скейтерстану, я зрозуміла, що це набагато більше, ніж просто імідж».

«Скайтерстан» – це міжнародна некомерційна організація, яка дає дітям можливість займатися скейтбордінгом в Афганістані, Камбоджі і Південній Африці.

Особливу увагу організація приділяє тій частині дітей, чиї можливості у спорті та навчанні часто обмежені. Серед них зокрема дівчата та діти із малозабезпечених сімей. «Скейтерстан» надає безпечні місця, де діти можуть розважатися, розвивати свої навички та впевненість в собі, а також долати соціальні бар'єр та заводити нових друзів.

Поєднуючи скейтбординг із творчим підходом до освіти, ми даємо дітям можливість стати лідерами
Організація «Скейтерстан»


«Поєднуючи скейтбординг із творчим підходом до освіти, ми даємо дітям можливість стати лідерами, для того щоб вони могли створити кращий світ» – йдеться на сайті організації.

На сайті організації пояснюють, що конфлікт в Афганістані триває з 1978 року, що призводить до серйозних соціальних потрясінь, обмеження можливостей в сфері освіти та зубожінню. Ба більше, діти та молодь становлять понад дві третини населення Афганістану.

Ми твердо віримо, що, коли дівчата і жінки мають права, вони можуть досягти великих цілей
Олівер Перкович

«Ми бачимо так багато негативних історій про Афганістан, але це історія реальної надії, – йдеться у заяві Олівера Перковича, засновника «Скейстестану», – Тут ми твердо віримо, що, коли дівчата і жінки мають права, вони можуть досягти великих цілей»

На думку Перковича, цю саму ідею вдало демонструє фільм Адрейчевої, який заслужено отримав світове визнання. Він також додав, що його організація дуже щаслива, що стрічка здобула нагороду «Оскар», а також приз британської кіноакадемії BAFTA.

В інтерв’ю для «Настоящего времени» Олена Андрейчева продемонструвала власну статуетку «Оскар» із назвою її фільму.

«Якщо чесно, я якраз так собі її і уявляла. Хтось із нас, з нашої команди сказав: «Я думав, вони менші». А мені здалося, що як раз цілком в саме в яблучко», – з посмішкою сказала режисерка.

До оголошення результатів Андрейчева не знала, що її фільм став найкращим у номінації документальних короткометражок. Її батьки, які досі проживають у Києві, також уважно стежили за церемонією нагородження по телебаченню в очікуванні переможця.

«Вони дивилися, але так вийшло, що після виграшу нас просто забрали робити фотографії, давати інтерв’ю. Тому ми пропустили більшу частину церемонії, – ділиться деталями нагородження режисерка, – І я пропустила декілька дзвінків, але після цього я батькам зателефонувала, і ми нарешті поговорили».

Фільм Олени Андрейчевої здобув перемогу на 92-ій церемонії вручення премій Оскара. Раніше стрічка «Навчитись скейтбордингу в зоні війни (якщо ти дівчина)» також отримала нагороди на кінофестивалях Tribeca 2019, IDA Awards 2019 і приз британської кіноакадемії BAFTA.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG