Доступність посилання

ТОП новини

У США розкритикували рішення президента Єгипту розширити собі повноваження


Державний департамент США заявив у п’ятницю, що рішення президента Єгипту значно розширити самому собі повноваження викликають стурбованість і багатьох єгиптян, і міжнародної спільноти.

Сполучені Штати закликають єгиптян вирішувати розбіжності мирно і шляхом демократичного діалогу, заявила речниця Держдепартаменту Вікторія Нуланд.

Сам президент Єгипту Мохаммед Мурсі, виступаючи в п’ятницю у столиці Каїрі перед своїми прихильниками біля президентського палацу, заявив, що він веде країну шляхом до свободи і демократії, працює задля політичної, соціальної і економічної стабільності і не виступає проти справжньої і сильної опозиції.

У той же час в іншій частині міста, на центральній площі Тахрір, відбувався мітинг супротивників президента, викликаний, як і мітинг прихильників, ухваленим у четвер рішенням Мурсі надати самому собі значно розширені повноваження. Під час цього мітингу сталася сутичка з поліцією, яка вдалася до подразливого газу.

Більші інциденти сталися в інших містах Єгипту. У Суеці, Ісмаїлії і Порт-Саїді антипрезидентські демонстранти підпалювали чи громили приміщення місцевих відділків Партії свободи і справедливості, що є політичним крилом поміркованого ісламістського руху «Мусульманське братство», висуванцем якого є Мохаммед Мурсі. А в Александрії сталися безпосередні сутички між прихильниками і супротивниками президента.

Демонстрації за і проти останнього кроку президента на розширення власних повноважень відбувалися і в багатьох інших містах Єгипту, але там вони пройшли в різних місцях і минули без значних інцидентів.

У четвер Мохаммед Мурсі проголосив зміни до тимчасової конституції країни, якими надав сам собі вельми широкі повноваження. За ними, зокрема, укази, розпорядження і закони, видані президентом за весь час його перебування на посаді, починаючи з інавгурації наприкінці червня й до майбутнього схвалення нової конституції і обрання нового парламенту, є остаточними і не можуть бути оскаржені. (Президент Єгипту нині є також одноосібним законодавчим органом у час, коли нижня палата парламенту країни розпущена за рішенням Вищого конституційного суду.) Крім того, всі судові органи, включно з найвищими судами країни, позбавлені права розпускати верхню палату парламенту, в якій переважають союзники Мурсі, і конституційні збори, які нині працюють над створенням нової постійної конституції Єгипту і членів яких відібрав сам президент.

Ці й інші зміни він мотивував необхідністю «захисту революції», як у Єгипті називають скинення влади колишнього президента Хосні Мубарака.

Критики його дій і прихильники реформ звинувачують Мурсі в захопленні собі диктаторських повноважень і зраді ідеалів минулорічної єгипетської революції.
XS
SM
MD
LG