Доступність посилання

27 Вересень 2017, Київ 01:18

Навколо арешту й депортації до Словаччини колишнього шефа таємної служби Івана Лекси


Навколо арешту й депортації до Словаччини колишнього шефа таємної служби Івана Лекси

Прага, 19 липня 2002 - Однією з подій тижня є, безумовно, арешт у Південно-Африканській Республіці у вівторок колишнього шефа секретної служби Словаччини Івана Лекси. У четвер, 18 липня, його було депортовано до Братислави. Інтерпол розшукував його півтора року. І ось це трапилося: шефа спецслужб затримали аж у Південній Африці, у фешенебельному приморському курорті Ква-Зулу-Натал під час перевірки документів. У Лекси паспорт виявився фальшивим. Власне, це й було приводом, щоб депортувати його з країни. Хто ж такий Іван Лекса і в чому його звинувачують?

Йому 41 рік і він є діючим депутатом національного парламенту від руху за Демократичну Словаччину, очолювану екс-прем’єром Владіміром Мечіаром. Ба більше, Лекса є одним із найближчих соратників Мечіара. Упродовж кількох років він очолював словацьку таємну службу.

Ще задовго до затримання Лекси, а точніше після парламентських виборів 98-го року, проти нього було щонайменше десять звинувачень. Зокрема, йдеться про перевищення службових повноважень, викрадення Міхала Ковача-молодшого, сина колишнього президента країни, фінансові махінації, участь у сумнівних операціях із продажу зброї тощо. Ідеться, головно, про період, коли Лекса обіймав посаду шефа таємної служби. “Справа Лекси” була закрита братиславським судом після оголошеної амністії. Власне, амністував Лексу Владімір Мечіар, коли виконував обов’язки глави держави.

На думку словацьких коментаторів, затримання колишнього шефа таємної служби Словаччини може серйозно вплинути на на хід виборчої кампанії у країні. Вибори до парламенту мають відбутися 20-21 вересня цього року. Як зазначають братиславські мас медіа, результати осінніх виборів і склад майбутнього уряду будуть “ключовими для майбутнього Словаччини”. Від того, як проголосують виборці, буде залежати чи дістане Братислава запрошення вступити до НАТО на празькому самміті Північноатлантичного альянсу, а також чи запросять Словаччину до Європейського Союзу.

Останні парламентські вибори у Словаччині відбулися 98-го року. Тоді перемогу здобула партія Мечіара. Однак противники руху за Демократичну Словаччину об’єдналися й змогли сформувати уряд без Мечіара.

Партія екс-прем’єра була змушена піти в опозицію.

За даними соціологів, на цьогорічних парламентських виборах партія Мечіара може здобути перемогу. Звичайно, це загальмувало би на невизначений термін вступ країни до євроатлантичних структур. В такому випадку було б легко спрогнозувати подальшу долю колишнього шефа спецслужб Івана Лекси, якому зараз загрожує щонайменше 4-5 років в’язниці.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG