Доступність посилання

14 Грудень 2018, Київ 11:35

Місце у списку на парламентські вибори можна придбати від 2 до 14 мільонів доларів.


Влада Саюк


Київ, 3 серпня 2005 - Прохідне місце у списку провладної партії можна придбати. Про це твердить голова комітету виборців України Ігор Попов. Він каже, що до КВУ сьогодні надходить інформація з усіх без виключення областей країни про те, що продаються місця і не лише у списки до Верховної Ради, але й до місцевих рад.

Самі політики таку інформацію офіційно заперечують, проте неофіційно розповідають, що про подібні торги чули.

Якщо у Вас є від 2 до 14 мільйонів доларів США, то ви можете без особливих проблем потрапити до парламенту. Весною 2006 року в країні вперше пройдуть вибори на повністю пропорційній системі. Отож, партії складають списки своїх кандидатів в депутати. Вже з’явилися чутки про те, що подібне місце у списку можна придбати.

Голова КВУ Ігор Попов розповів про те, що один київський чиновник вже придбав собі та синові два місця у списку партії “Народний союз Наша Україна” за 14 мільйонів доларів.

Проте, каже Попов, для кожного ціна різна. Якщо політик добре відомий, то йому звісно ж платити не потрібно, адже він лише своєю присутністю у списку збільшує кількість прихильників партії, а ось тим, кого ніхто не знає, говорить Попов, вочевидь доведеться платити не мало.

Ігор Попов

Це дорожче, ніж минулого разу, тому що це останній час для бізнесменів потрапити до влади, вийти на новий рівень. На місцевих виборах ті ж самі ради ціна за місце в списку зараз відсотків на 30-40 вища, ніж ціна середнього переможця на місцевих виборах в 2002 році.

Система з минулих виборів напрацьована, є кілька варіантів. Як правило, ризики ділять. Скажімо, для тих місць, які є ризикованими, найкраща схема, яка працює, коли ці гроші кладуться кудись в сейф, і якщо людина не проходить, їй вертають з вирахуванням 5-10% на витрати кампанії.

Власне, в нас є 6-7 загальноукраїнських лідерів, які мають досить популярний рейтинг загалом по Україні. Всі осередки проводять переговори зараз про продаж місць.

Влада Саюк

Тим часом самі політики подібні факти заперечують. Народний депутат, член партії “Батьківщина” Валерій Чичков переконує, що ця партія існує лише на членські внески та гроші від спонсорів, а усі інші розмови - це намагання конкурентів зашкодити партії.

Валерій Чичков (переклад з російської)

Це питання, вважаю, не до мене. У нас в уставі партії чітко написано, що кожен член партії платить членські партійні внески та плюс ті спонсори, які нам допомагають.

Влада Саюк

Виконуючий обов’язки заступника голови київського міського осередку партії “Батьківщина” Олександр Пшеничников підтвердив, що вже розпочато процес формування списків на парламентські вибори, проте торг місцями у цих списках він також заперечує.

Олександр Пшичников

Ми зараз формуємо списки депутатів райради і депутатів міськради. Я повинен сказати, що все робиться про статуту. Зараз в нас проходять збори первинних партійних організацій, на яких висуваються люди знизу, дають свої пропозиції до районних партійних організацій, бюро районних партійних організацій розглядає це питання і дають свої пропозиції до міської партійної організації.

І все це робиться відкрито і чесно.

Ігор Попов

Важко говорити про те, хто скільки бере, тому що різні люди називають різні цифри. Проте розкид цін не такий високий, і в прохідній частині в різних партіях місце зараз коштує в парламенті від 2 до 7 мільйонів доларів, залежно від того, хто платить, коли платить і на скільки високе це місце.

Звичайно, Київ – найдорожче місце, і саме тому місця в списках депутатів, які стали депутатами Київради, є досить дорогими. Ціна питання починається від 200-250 тисяч доларів за таке місце, і закінчується порядком 500-600 тисяч доларів.

Так само дуже добре катуються місця в дорогих містах. Це Донецьк, це Одеса, Харків, Дніпропетровськ.

Влада Саюк

Це говорив голова КВУ Ігор Попов. Проте він додає, що є і партії, які самі готові платити політикам та просто відомим людям за те, щоб вони увійшли в їхній список.

За даними КВУ, маловідомі партії, плануючи свій бюджет, щонайменше 10 тисяч доларів закладають на витрати кожного члена першої п’ятірки на місяць. Адже відомі обличчя у списку - це додаткові кілька сотих відсотка голосів виборців.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG