Доступність посилання

ТОП новини

Зеленському презентували рекомендації щодо гарантій безпеки для України


На думку президента Україні, майбутній безпековий договір повинні підписати «лідери найпотужніших держав»
На думку президента Україні, майбутній безпековий договір повинні підписати «лідери найпотужніших держав»

Міжнародна робоча група з питань безпекових гарантій для України презентувала президенту Володимиру Зеленському рекомендації щодо майбутнього документу, який, як очікується, матиме назву «Київський безпековий договір» (Kyiv Security Compact).

«Я детально ознайомився з цим документом. Вважаю, що він підготовлений на високому рівні. Це перший, але дуже важливий крок. Ці рекомендації мають стати основою майбутнього безпекового договору», – зазначив президент України Володимир Зеленський.

На його думку, майбутній договір повинні підписали «лідери найпотужніших держав» (насамперед ті, які «продемонстрували потужну підтримку України після початку повномасштабної війни з Росією»).

В Офісі президента очікують, що державами-гарантами можуть стати насамперед США, Велика Британія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Австралія, Туреччина, а також країни Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи.

За словами голови Офісу президента Андрія Єрмака, який є співголовою Міжнародної робочої групи з питань безпекових гарантій для України, крім основного та єдиного для всіх договору, між Україною та окремими державами-гарантами можуть бути укладені двосторонні договори, які мають врегулювати детальні аспекти відносин між країнами в питаннях безпекової підтримки.

Інший співголова робочої групи – колишній генсекретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен, – додав, що Київський безпековий договір суттєво відрізнятиметься від Будапештського меморандуму 1994 року.

«Йдеться не про зобов’язання утримуватися від якихось дій, а навпаки – надавати все те, що потрібно Україні для забезпечення свого захисту», – пояснив він.

Під час «Стамбульського раунду» переговорів між Україною і Росією щодо закінчення війни українська делегація озвучила своє бачення нової системи гарантій безпеки для України: вона схожа на 5-у статтю НАТО і вибудувана так, щоб «не повторилася помилка Будапештського меморандуму», повідомив член української переговорної групи Давид Арахамія.​

XS
SM
MD
LG