Доступність посилання

ТОП новини

Путін закликав колишніх колег по ФСБ виявляти «зрадників» і «карати їх без терміну давності»


Володимир Путін на колегії ФСБ РФ, Москва, 19 лютого 2024 року
Володимир Путін на колегії ФСБ РФ, Москва, 19 лютого 2024 року

Російський лідер Володимир Путін 19 березня виступив на засіданні колегії ФСБ, присвятивши значну частину монологу війні в Україні. Путін удруге за три дні виступив із погрозами на адресу росіян, які воюють на боці України, назвавши їх «зрадниками».

«Я прошу, тому що це завжди було в нашій історії, не забувати, хто вони такі, виявляти їх поіменно... Ми каратимемо їх без терміну давності, хоч де б вони перебували», – сказав Путін.

На боці України воюють кілька добровольчих формувань, складених переважно з громадян або вихідців із Росії – легіон «Свобода Росії», «Російський добровольчий корпус» та «Сибірський батальйон». Упродовж останніх тижнів ці підрозділи роблять активні спроби прорватися на територію Росії, у прикордонних населених пунктах тривають бої.

Путін 19 березня знову заявив, що російські військові відбили всі спроби наступу. Говорячи про російських добровольців, які воюють за Україну, він назвав їх «покидьками» і «зрадниками» і сказав, що «господарі» «кидають їх як гарматне мʼясо на забій». Незалежних даних про втрати сторін у боях на кордоні немає.

Увечері в неділю, 17 березня, Путін уже коментував бої в Бєлгородській і Курській областях і погрожував смертю тим, кого він назвав зрадниками. За словами Путіна, хоча в Росії немає смертної кари, до цих людей «завжди» ставитимуться як до озброєних злочинців, яких необхідно вбити. Він також порівняв їх із власовцями – бійцями Російської визвольної армії, сформованої під час Другої світової війни у нацистській Німеччині для боротьби з Червоною армією. Більшість керівників РОА були страчені за вироком радянського суду, проте багато рядових бійців, засуджених до таборів, згодом були амністовані.

У грудні 2022 року Путін вже звертався до співробітників органів державної безпеки з проханням «жорстко зупиняти» дії закордонних спецслужб та «оперативно виявляти зрадників, шпигунів та диверсантів», зазначає телеканал «Настоящее время». Після цього в Росії різко зросла кількість кримінальних справ про державну зраду і шпигунство.

У 2023 році, підрахував проєкт Радіо Свобода Сибір.Реалії, щонайменше 98 людей звинуватили в держзраді, 31 – у шпигунстві, 19 – у секретній співпраці з іноземцями. До судів надійшло не менш як 88 таких справ, і по 50 із них уже оголошені обвинувальні вироки. Видання зазначає, що це історичний рекорд щодо рівня репресій з боку ФСБ. Правозахисники вважають, що реальна кількість справ може бути набагато більшою.

Раніше у справі про державну зраду заочно до довічного увʼязнення в Росії засудили засновника «Російського добровольчого корпусу» Дениса Капустіна та бійця РДК Кирила Канахіна.

Російські добровольці, які воюють за Україну: хто вони і чому здійснюють рейди в РФ?

Російські добровольці в Україні згруповані в «Російський добровольчий корпус» (РДК) та Легіон «Свобода Росії». Загальна їхня чисельність точно невідома, але може коливатись від кількох сотень до кількох тисяч.

Вони неодноразово здійснювали рейди на територію Російської Федерації, переходячи українсько-російський кордон. Рейди здійснювались переважно на Бєлгородську та Брянську області Росії.

На підтвердження реальності своїх дій бійці РДК та Легіону «Свобода Росії» постять фотографії та відео з прикордонних пунктів з російського боку, біля поштових відділень та дорожніх вказівників, аби довести, що вони – справді на території Росії.

Глибина їхнього проникнення в Росії теж різна – від кількох кілометрів до максимально 130 кілометрів (село Любимівка Брянської області).

Принаймні один раз через дії добровольців у Бєлгородській області 23 травня 2023 року влада Росії оголошувала режим контртерористичної операції. Також у кінці травня під час рейду добровольців російська влада змушена була перемістити 3-тю мотострілецьку дивізію 20-ї загальновійськової армії з окупованих частин Луганської області України на російську Бєлгородщину.

Російські добровольці також публікували відео з полоненими солдатами армії Росії, яких вони брали в полон під час рейдів, а також звітували про підбиття принаймні двох російських танків, а також пари БМП та БРДМ.

Російські добровольці жартували (в стилі роспропаганди 2014 року), що купили зброю і форму «у воєнторзі».

Деякі європейські країни – наприклад, Бельгія – висловлювали стурбованість, що ці бійці використовували за межами України автоматичну зброю, поставлену ЗСУ Бельгією. Щодо західної зброї, то командири добровольчих підрозділів пояснювали, що відбили цю зброю в армії Росії під Бахмутом після того, як росіяни спершу захопили ту західну зброю у ЗСУ.

Військово-політичне керівництво України офіційно не говорить про будь-яку причетність до дій російських добровольців на території РФ. Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк сказав 22 травня, що Україна не має стосунку до подій у Бєлгородській області, «проте з цікавістю спостерігає за їхнім розвитком».

«Єдиною рушійною політичною силою в тоталітарній країні закручених гайок завжди неминуче стає партизанський рух зі зброєю в руках», – додав Подоляк, який також назвав бойові дії на території РФ «кінцем епохи «путінської стабільності».

Українські користувачі соцмереж на тлі рейдів активно писали про створення «Бєлгородської народної республіки» на території Росії –мовляв, у відповідь на дії Москви щодо створення так званих «ДНР» та «ЛРН» на сході України в 2014 році.

За статусом російські добровольці перебувають в структурі ЗСУ, але, як сказав представник ГУР МО Андрій Юсов, «якщо говорити про їхню діяльність на території РФ, як громадяни РФ, звичайно, вони вдома діють автономно».

Представник Політцентру російської збройної опозиції Олексій Барановський зауважив, що на час рейду на територію Бєлгородської області добровольці «Російського добровольчого корпусу» та Легіону «Свобода Росії» брали звільнення зі служби в ЗСУ, себто йшли у відпустку.

Причини

Причинами своїй збройних рейдів російські добровольці називають боротьбу за звільнення російського народу від «антинаціонального режиму» і що вони виступають проти «злочинної кремлівської влади та всіх осіб, котрі віддають та виконують злочинні накази», а також тих, хто підтримує вторгнення Росії в Україну.

Олексій Барановський, представник Політцентру російської озброєної опозиції, сказав, що «ціль максимум – взяти Кремль і видати Путіна міжнародному трибуналу».

Російське телебачення спочатку було спантеличене – як повідомляти про військові операції російських добровольців на території самої Росії? Але потім на телеканалах Росії їх почали називати «неовласівцями» і звинувачувати в «фашизмі».

Хто вони?

У складі РДК та Легіону «Свобода Росії» воюють громадяни РФ, серед яких є колишні військові армії Росії, а також ексспівробітники ФСБ та МВС. Також є й колишні активісти крайніх правих російських націоналістичних рухів, які розчарувались в ідеях «русского мира».

Підсумовуючи вторгнення на територію РФ у травні 2023 року, один з провідних бійців Легіону «Свобода Росії» з позивним «Цезар» сказав, що головним висновком після операції є те, що «кордон (Росії) не на замку» і порадив людям в Кремлі «не розслаблятись».

Форум

XS
SM
MD
LG