Міністерство закордонних справ України закликає утриматися від вільного тлумачення рекомендацій Венеціанської комісії щодо українського закону «Про освіту».
«Закликаємо утриматися від подальшого вільного тлумачення цих рекомендацій (Венеціанської комісії – ред.), припинити політизацію питання нового освітнього закону, його використання для спекуляцій і конфронтації», – йдеться в заяві відомства.
У МЗС також розраховують на конструктивну позицію з боку іноземних партнерів у цьому питанні.
«Ми розраховуємо на конструктивний підхід з боку наших іноземних партнерів, готові надавати повну та змістовну інформацію про подальші кроки України в цьому напрямі, щоб процес освітньої реформи відбувався прозоро і не ставав предметом подальших непорозумінь», – додають у міністерстві.
8 грудня Рада Європи повідомила, що її Венеційська комісія схвалила рішення щодо українського закону «Про освіту» стосовно викладання державною мовою: комісія вважає законною і похвальною метою сприяти зміцненню державної мови, але також вважає, що критика норм щодо навчання мовами нацменшин виглядає обґрунтованою з різних причин.
Зокрема, як зауважили в комісії, стаття 7 цього закону, «як видається, не забезпечує необхідних рекомендацій щодо застосування міжнародних та конституційних зобов’язань країни, точний обсяг гарантій освіти мовами меншин, в основному обмежений початковою освітою, не є зрозумілим».
Крім того, у комісії вважають, що короткий термін реалізації нових правил викликає серйозні занепокоєння щодо якості освіти.
«З іншого боку, оскільки стаття 7 як рамкове положення не вказує на умови її реалізації, є місце для тлумачення та застосування, що більше відповідає охороні національних меншин», – додали у Венеційській комісії.
У Міністерстві освіти і науки України це рішення назвали зваженим і конструктивним. Раніше в міністерстві не раз звертали увагу на загальний характер згаданої статті закону «Про освіту» і повідомляли, що конкретні умови її реалізації будуть визначені в майбутньому законі про загальну середню освіту, в додаткових інструкціях і підзаконних актах.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Парубій запевнив, що «мовну» статтю закону про освіту не змінять
У МОН пропонують три моделі впровадження мовної статті закону про освіту
Тест на державність для політиків. Битва за українську мову
Суспільний запит на українську мову зростає. Влада відстає від народу
Гриневич у НАТО про норми закону про освіту: це питання національної безпеки