Донецьк мав бути схожим на Версаль
Трояндове різноманіття на вулицях Донецька – це давня традиція, якій уже понад півстоліття. У 60-ті роки партійні чиновники намагались прикрасити промисловий центр. Ідея зробити троянду символом Донецька належить першому секретареві партії Володимиру Дегтярьову, який багато подорожував і був вражений благоустроєм інших міст. Про це пише в «Енциклопедії Донецька» публіцист Євген Ясенов. Ініціативу швидко підхопив комсомол і вже у 70-ті за Донецьком закріпилась слава міста мільйона троянд. Щоправда, за часів перебудови традиція була втрачена: вибагливі троянди гинули під час зимових відлиг, які часто бувають у Донецьку, а коштів на підтримання трояндового багатства не вистачало.
В останні роки Донецьк намагався повернути свій статус. «Донецьк мав населення мільйон осіб. І, відповідно, троянд було мільйон кущів. Зараз намагаються відновити цю кількість троянд, як і було. Зараз можна близько трьохсот сортів троянд зустріти у Донецьку, без проблем, – каже Олександр Курдюков, – За російськими мірками не можна сказати, що це багато, але в наших умовах – нормально, тому що троянди – це культура, яка вимагає багато праці. Трояндам потрібна ручна праця».
«Легені» міста в небезпеці
Як пише Євген Ясенов, троянди з’явились у Донецьку під час масштабного озеленення міста. Втім тепер, хоч місто і повернуло собі трояндовий статус, проте кількість зелені тут зменшується щороку. Виною цьому погано організована забудова центру, вважає представник Донецького екологічного руху Сергій Денисенко.
«Рівень озеленення у місті постійно падає. Нічого нового не висаджують. Саме нового, бо все, що саджають, це взамін застарілого і сухого», – каже Денисенко.
На відновлення кількості троянд цього року витратили понад мільйон гривень. Тепер ці квіти – символи злагоди і добробуту – горять на липневому сонці.