Програма, за словами Кестутіса Навікаса, діє таким чином: спочатку виробник вкладає свої гроші в модернізацію виробництва, а потім Європейська комісія поступово виплачує йому близько 70% витрачених коштів. Таким чином, покриваючи більшу частину коштів, Європейський Союз заохочує потужних виробників сільськогосподарської продукції модернізувати своє виробництво і дбати про економічний розвиток країни та її екологію.
Участь у таких програмах, звичайно, є ризиком, говорить експерт. Адже, щоб вкласти гроші у модернізацію, необхідно взяти кредит у банку. Але, якщо справи підуть добре, через декілька років усі витрати фермера неодмінно окупляться сповна.
Європейські програми спрямовані на збільшення ВВП, а не на розвиток села як такого
Водночас не всі позитивно оцінюють нинішні програми модернізації села. Економічні програми Євросоюзу справді спрямовані в першу чергу на економічний розвиток та збільшення ВВП. Але ці програми ніяк не впливають або й навіть несуть негативний вплив на якість життя у селах, вважає соціальний координатор проекту «Віва соль!» («Нехай живе сонце!») Арунас Деґутіс.
«Економічні програми зараз пропонують створювати виробництво на території сіл, і це не обов’язково може бути щось пов’язане з сільським господарством. Необов’язково ти як керівник виробництва маєш бути у селі, – говорить соціальний координатор проекту. – Ти просто можеш навіть працювати у місті і віртуально керувати роботою найманих людей, які працюють на селі, а потім просто забираєш зароблені гроші і поступово отримуєш повернення коштів із Євросоюзу».
Крім того, дрібні виробники, які не ставлять сільську продукцію на прибутковий конвеєр і мають на меті займатися автентичним сільським господарством, не можуть розраховувати на допомогу держави або Європейського Союзу, розповідає Арунас Деґутіс. А хто ж дбатиме про розвиток села, і головне про те, щоб там були люди, розвивалася культура та оберігалася природа, риторично запитує соціальний координатор проекту «Нехай живе сонце!»
Литовці поступово повертаються до села
За словами Арунаса Деґутіса, у Литві була та сама проблема, що і в Україні: люди масово їхали з сіл, і село почало відмирати. Але тепер усе більше людей прагне повернутись до своїх коренів. Звичайно, такі сміливці ще у меншості, але вони вже є.
Проект «Нехай живе сонце!» об’єднує не лише дрібних фермерів, виробників сиру чи, скажімо, м’яса, а й «поїдачів», як жартує Деґутіс, тобто споживачів їхньої продукції.
Усе більше людей повертаються у села – хто поки що просто регулярно приїздить за готовими якісними продуктами, а хто повертається назовсім, щоб жити і працювати для себе і самостійно виготовляти якісну їжу, запевняє Арунас Дегустіс.
«Люди повертаються у села, і це, як правило, ті, хто жив у місті довго або й народився там. І для цих людей це дуже важко, вони потребують багато знань, досвіду та допомоги. І ми хочемо цю допомогу їм надавати, щоб ці люди почували себе комфортно і менше ризикували. – каже Деґутіс. – І щоб їм було легше визначитися через деякий час, чи можуть вони працювати на землі і жити у селі».
Сільське господарство є елементом національної безпеки – посол
Посол Литви в Україні Пятрас Вайтекунас вважає, що село, як поширений стиль життя сучасних литовців, повинно розвиватися. «Існування європейських програм розвитку сільського господарства у багатьох аспектах залежить і від нашого внутрішньодержавного погляду на них, –наголошує Вайтекунас. – Отже, необхідно змінювати погляд і дивитися не лише на валовий продукт, а й на село».
Нині в Литві продукція з конвеєру удвічі дешевша, ніж продукція дрібних сільських виробників. Пятрас Вайтекунас зазначає, що, звичайно, усю Литву продукцією, яка не є конвеєрною і яка є значно дорожчою, не нагодуєш. Але держава не повинна дати зовсім всохнути селу. Необхідно завжди мати альтернативу конвеєрному виробництву, адже це перш за все елемент національної безпеки, зазначає литовський посол.